Kawa czyni cuda! Dlaczego warto ją pić nie tylko od święta? [GŁOS EKSPERTA]

Kawa czyni cuda! Dlaczego warto ją pić nie tylko od święta? [GŁOS EKSPERTA]
Reklama
Reklama
Czas 3 min czytania

Smak, pobudzenie i wiele, wiele więcej

Kawa to jedno z najcenniejszych i najczęściej spożywanych ziaren! Jej ceny mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za filiżankę.

Tak naprawdę wielu z nas sięga po kawę, ponieważ traktuję ją jako źródło kofeiny która dostarcza nam energii z rana. Inna kwestia to smak, który też wielu osobom po prostu przypada do gustu. Oczywiście walory smakowe są bardzo ważne. Fakt że kofeina wpływa korzystnie na nasz organizm również, ale poza tymi dwoma ważnymi aspektami, kawa dostarcza nam o wiele więcej korzyści, o których prawdopodobnie nie mieliście do tej pory pojęcia!

✅ Wspomaga proces odchudzania
✅ Poprawia krążenie krwi
✅ Zmniejsza ból mięśni
✅ Zwiększa wytrzymałość w czasie treningów
✅ Wykazuje działanie przeciwnowotworowe
✅ Zmniejsza ryzyko depresji
✅ Wykazuje korzystny wpływ na pracę serca
✅ Pozytywnie wpływa na pracę wątroby
✅ Chroni przed chorobą Parkinsona
✅ Wspomaga koncentrację
✅ Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2
✅ Poprawia sprawność seksualną
✅ Dba o zdrowie jamy ustnej
✅ Zapobiega chorobie Alzheimera
✅ Zwiększa męską płodność
✅ Redukuje stres
✅ Zabezpiecza skórę przed słońcem
a co za tym wszystkim idzie – wydłuża życie.

Trochę jest tych dobroczynnych właściwości prawda?

Oczywiście, niektóre z nich są zasługą kofeiny zawartej w kawie, ale wiele z nich zawdzięczamy innym związkom odżywczym które w kawie występują.

Ziarna kawy są bowiem prawdziwą bombą odżywczą poprzez wysokie stężenie polifenoli w nich występujących. Wykazują one bardzo silne właściwości przeciwutleniające. W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1 000 różnych przeciwutleniaczy. To właśnie dzięki nim kawa ma takie szerokie spektrum działania na nasz organizm.

Reklama

Odchudzanie i picie kawy? To ma sens!

Dziś przybliżę Wam jak dokładniej kawa wspomaga proces odchudzania.

Po pierwsze, kawa nakręca pracę naszego metabolizmu. Kofeina zawarta w kawie dodaje nam energii, a co za tym idzie chęci do działania. Diety odchudzające, czyli takie w których mamy deficyt kaloryczny, który powoduje, że spożywamy mniej kalorii, może działać niekorzystnie na nasze samopoczucie i energię do działania.

Zmęczenie wynikające z niskokalorycznej diety może nas dosięgnąć w ciągu dnia. Kawa zatem wydaje się być świetnym pomysłem, aby to uczucie zniwelować! Zatem wypicie filiżanki espresso może być złotym środkiem dającym nam solidnego kopa, abyśmy dalej mogli działać, pomimo spożywania mniejszej ilości kalorii.

Reklama

Po drugie, kawa skutecznie niweluje uczucie głodu. Wielu z Was rozpoczyna dzień od kawy, często traktując ją jako śniadanie! Kawa oczywiście nie jest w stanie zastąpić nam odpowiednio zbilansowanego posiłku, ale faktem jest to że może dać uczucie sytości, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w okresie odchudzania!

Picie kawy podczas stosowania diet redukcyjnych może być dobrym rozwiązaniem na powstające często uczucie głodu które może nas zdemotywować w walce ze zbędnymi kilogramami. Kawa zatem może okazać się silnym sojusznikiem który pomoże Wam w walce z głodem.

Po trzecie, kawa, a konkretniej zawarte w niej związki, wykazują korzystne działanie na pracę naszego układu trawiennego, co jest niezmiernie ważne podczas procesu odchudzania. Dlaczego?  Ponieważ to dzięki dobrze prosperującym jelitom jesteśmy w stanie wchłaniać wartości odżywcze z pożywienia, dzięki czemu jesteśmy zdrowi, pełni energii i nasz organizm nie dopomina się o kolejny talerz jedzenia.

Reklama

Im mniejsza wchłanialność jelita cienkiego tym mniej wartości odżywczych trafia do naszego krwioobiegu, a co za tym idzie, coraz częściej jesteśmy głodni i jemy kolejne porcje pożywienia. Dobrze prosperujące jelita to dobrze prosperujący organizm.

Czy zatem kawę można pić do woli?

Nie! Kawa w nadmiarze będzie działać niekorzystnie na nasze zdrowie.Nadmiar kofeiny w organizmie może powodować stan przypominający zatrucie. Zimne poty, dreszcze, uczucie lęku i paniki, silny efekt moczopędny – to tylko parę reakcji jakie mogą wystąpić po wypiciu zbyt dużej ilości kawy.

Warto wspomnieć, że kawy nie pijemy na czczo. Jest to bardzo częsty błąd który jest praktykowany przez sporą część naszego społeczeństwa. Kawa wypita na czczo ma negatywny wpływ na nasz żołądek, który po paru godzinach snu również potrzebuje wybudzenia i przygotowania go do trawienia posiłków spożytych w ciągu dnia.

Reklama

Nie jest on wtedy gotowy na trawienie takich produktów jak kawa.  Wypicie kawy na czczo powoduje że nasze soki żołądkowe zaczynają mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu pokarmowego. Efektem tego jest przeczyszczenie, które niestety często jest mylone z pozytywnym skutkiem wypicia kawy.

Jeżeli chcesz uzyskać właściwą perystaltykę jelit z samego rana najpierw spożyj pełnowartościowe, ale lekko strawne śniadanie, a następnie wypij filiżankę swojej ulubionej kawy. Dzięki temu pobudzisz żołądek i jelita do pracy, a układ pokarmowy nie będzie zszokowany tak silnym atakiem jaki jest wypicie kawy na czczo. Twój żołądek na pewno będzie Ci wdzięczny za takie rozwiązanie.

Reklama
Reklama

Sport i zdrowie

kawaMarek TkaczykSport i Zdrowie

Dodaj komentarz