Zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna. O organizm dbać trzeba w każdym aspekcie, zapewniając mu również odpowiedni odpoczynek i właściwe wspomaganie poszczególnych procesów życiowych.
Koncentracja to umiejętność niezwykle ważna w codziennym życiu. Bez niej ciężko realizować się zawodowo, ale też uczestniczyć w funkcjonowaniu najbliższego otoczenia, np. rodziny w domu. Skupianie uwagi, bo tym właśnie jest koncentracja, sprawia, że wykonywanie danej czynności czy realizowanie konkretnego procesu staje się dużo łatwiejsze. Skoncentrowany człowiek potrafi się wyłączyć na czynniki zewnętrzne, które najczęściej na skupienie działają negatywnie, rozpraszają i utrudniają działanie. Na szczęście metod na poprawę koncentracji jest coraz więcej.
Umiejętność tę można trenować, samodzielnie lub z pomocą ekspertów, ale także wspierać na inne sposoby. Niektórym ludziom z pomocą przychodzi chociażby żucie gumy, innym wystarczy odpowiednia muzyka, ale warto pamiętać również o suplementach diety. Lek na koncentrację dostać można bez recepty w każdej aptece, a wśród korzyści płynących z jego stosowania najważniejsze to wspieranie pracy układu nerwowego oraz zachowanie równowagi nerwowej i umysłowej.
Żeby móc aktywnie i skutecznie działać, w życiu prywatnym, pracy czy sporcie, trzeba też jednak pamiętać o innym bardzo ważnym, a zupełnie naturalnym wspieraniu całego organizmu. Niezwykle istotna dla zdrowia jest odpowiednia dawka odpoczynku, a ten dostarczany jest przede wszystkim w czasie snu. Braków wynikających ze snu nie można lekceważyć, bo konsekwencje będą odczuwane przez cały organizm. Niestety, powstałe przez niedobory snu problemy to nie tylko tradycyjne niewyspanie za dnia. Częste braki snu prowadzić mogą nawet do chorób przewlekłych, nie wspominając o chronicznym uczuciu zmęczenia i rozdrażnienia.
Na ogół przyjmuje się, że dorośli potrzebują ok. 7-9 godzin snu na dobę. Wielu z nas jednak te sugestie bagatelizuje i ogranicza sen kosztem pracy czy zabawy. Czasem brak snu wynika też z czynników mniej zależnych od naszych konkretnych decyzji. Groźnym wrogiem zdrowia jest bezsenność, która powodowana może być przez wiele czynników, zarówno fizycznych (ból, hałas czy światło za oknem), jak i psychicznych (stres, niepokój). W takich sytuacjach, gdy nie pomaga tradycyjne liczenie baranów czy przewrócenie się na drugi bok, warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie.
Dużą popularnością, z uwagi na skuteczność, ale też bezpieczeństwo cieszą się leki na sen. Środki nasenne składają się najczęściej z kompozycji ekstraktów roślinnych uzupełnionych o melatoninę. Taki skład korzystnie wpływa na proces zasypiania.
Im więcej snu, tym mniejsze ryzyko chorób i większa odporność organizmu. Ale dla sportowców sen ma podwójne znaczenie, bo bardzo mocno wspiera proces regeneracji. W przypadku profesjonalnych sportowców, którzy codziennie narażają swój organizm na olbrzymi wysiłek, do którego ciało ludzie nie jest z natury przystosowane, odpowiednia dawka snu sprawia, że nazajutrz będą oni w stanie udźwignąć kolejne trudy męczących i wymagających treningów. Sen oczywiście oczyszcza też głowę, pozwala się wyciszyć, co z kolei jest niezwykle ważne przed startem w zawodach czy występem w ważnym meczu.
Czy koncentracja i sen to pewny przepis na sukces? Na pewno nie, ponieważ do niego, w każdej dziedzinie życia, a zwłaszcza w sporcie, potrzebna jest jeszcze ciężka praca i determinacja. Ale można śmiało powiedzieć, że połączenie dobrego snu i umiejętności koncentracji to podstawa dobrego, zdrowego życia i niezbędna baza na drodze do czegoś więcej. Czego? To już zależy tylko i wyłącznie od potrzeb i ambicji każdego z nas.