BCAA to jedne z najbardziej popularnych suplementów diety wśród osób aktywnych fizycznie. Rekomenduje się je sportowcom oraz innym osobom intensywnie uprawiającym różne dziedziny sportu, szczególnie siłowego. Sprawdzamy, jak mogą pomóc.
BCAA – z angielskiego Branched Chain AminoAcids, czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych – są substancjami stosowanymi przede wszystkim w preparatach dla sportowców. Rola aminokwasów w funkcjonowaniu ludzkich organizmów jest wyjątkowo ważna. Tworzą one białka organizmu, które pełnią liczne funkcje. Odpowiadają za budowę, wzrost i regenerację tkanek, w tym tkanek mięśniowych i kostnych. Pełnią także role transporterów substancji, takich jak np. żelazo, niektóre witaminy i składniki mineralne. Uczestniczą w procesie regulowania ciśnienia krwi oraz pH płynów ustrojowych. Biorą udział w procesie skurczu i rozkurczu mięśni. Są również niezbędne do budowy enzymów i wielu hormonów.
Źródłem białek są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby, nabiał i jaja, ale także artykuły roślinne, jak soja. Ludzie mają więc do niej dostęp w codziennej, odpowiednio zbilansowanej diecie. Zapotrzebowanie na białka rośnie jednak w przypadku sportowców. Ich organizmy narażane są regularnie na zwiększony wysiłek fizyczny, zmuszając mięśnie do maksymalnej pracy, testując jednocześnie ich wytrzymałość.
Wtedy właśnie znaczenia nabiera odpowiednia suplementacja. Białka mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszych mięśni. Wpływają też na efektywność wykonywania ćwiczeń, więc pozwalają nie tylko zachować odpowiednią kondycję, ale też właściwie rozwijać się w danej dyscyplinie sportu. I tu z pomocą przychodzą suplementy BCAA, które mogą stanowić uzupełnienie części zapotrzebowania na ten składnik, która nie jest pokrywana przez dostarczane organizmowi pożywienie.
Najlepszym czasem na przyjmowanie BCAA jest okres przed lub po treningu. Warto wiedzieć, że najwyższy poziom tych związków we krwi obserwuje się na około 30 minut po spożyciu suplementu. Na ten moment brakuje szczegółowych zaleceń rekomendowanego dawkowania aminokwasów rozgałęzionych. Ilość suplementu należy dobrać do rodzaju i poziomu całodziennej aktywności fizycznej oraz masy ciała, jednak nie powinna ona przekraczać bezpiecznej ilości 20 g dziennie, którą najlepiej podzielić na kilka porcji. Zalecana ilość białka dla osób trenujących to 1,2 – 1,7 g/kg masy ciała na dobę.
Warto zauważyć, że suplementacja diety sportowców to temat coraz bardziej rozległy i popularny. Suplementację stosują już nie tylko użytkownicy siłowni, ale również większość profesjonalnych klubów sportowych, także w najpopularniejszych dyscyplinach sportowych na świecie jak piłka nożna czy koszykówka. Uzupełnianie niedoborów służy nie tylko poprawie zdrowiu, ale też wyrównywaniu szans w rywalizacji. Trzeba jednak pamiętać, by wszelkie suplementy stosować z rozwagą, najlepiej po konsultacjach z ekspertami.