Złot lekkoatletycznych gwiazd na Stadionie Śląskim

Złot lekkoatletycznych gwiazd na Stadionie Śląskim

Justyna Święty-Ersetić Fot. LOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Reklama
Reklama
Czas 3 min czytania

Bohaterowie igrzysk olimpijskich w Tokio 5 września zaprezentują się kibicom na Stadionie Śląskim w LOTTO Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej.

Reprezentacja Polski zdobyła na igrzyskach w Tokio 14 medali, z czego aż dziewięć wywalczyli lekkoatleci. To najlepszy wynik w historii olimpijskich występów Polaków. Śląscy kibice będą mieć okazję zobaczyć w akcji bohaterów z Japonii podczas tradycyjnego memoriału Kamili Skolimowskiej. Zostanie on rozegrany 5 września. na Stadionie Śląskim.

– Lekkoatletyka jest prawdziwie polskim sportem narodowym. Jako region wiemy to już od dawna, a od ponad roku Stadion Śląski jest narodowym stadionem lekkoatletycznym. Cieszę się, że już na początku września będziemy mogli przywitać medalistów z Tokio. Zapraszam absolutnie wszystkich, aby wspólnie podziękować za piękne momenty, wzruszenia i emocje – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Reklama

Jedną z gwiazd imprezy będzie Justyna Święty-Ersetic. Pochodząca z Raciborza biegaczka sięgnęła w Tokio po dwa olimpijskie medale: złoty w sztafecie mieszanej i srebrny w żeńskiej. – Jechałyśmy powalczyć o jeden medal. Myślałyśmy o brązie w sztafecie. Już to by nas bardzo uszczęśliwiło, to byłaby nagroda za tyle lat wyrzeczeń i ciężkiej pracy. A wracamy do Polski z dwoma medalami, w tym jednym złotym! Z rekordami Polski oraz Europy i rekordem olimpijskim! Brzmi jak sen, a wydarzyło się naprawdę. Cieszę się, że będziemy mogły razem z kibicami, których serdecznie zapraszam, świętować te wielkie chwile polskiej lekkoatletyki podczas LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej. Kibiców nie było w Tokio, wierzę, że 5 września będą na Stadionie Śląskim. My lekkoatleci daliśmy z siebie wszystko na igrzyskach. Teraz liczymy też na was drodzy kibice! Przybywajcie razem z nami świętować sukces olimpijski. Wszyscy na Śląski! – zachęca Święty-Ersetic, reprezentująca AZS AWF Katowice.

Ozdobą imprezy będzie rywalizacja Paweł Fajdka, brązowego medalisty z Tokio, z mistrzem olimpijskim Wojciechem Nowickim. – Liczę, że dopiszą kibice. Będziemy chcieli ponownie pokazać fajną dyspozycję. Igrzyska za nami, przed nami nowe wyzwania. Wchodzimy w kolejny cykl, którego celem będzie Paryż. Po drodze, w tym roku, jeszcze ten wyjątkowy dla nas start na Śląsku. Jesteśmy w bardzo dobrej formie, będą dalekie rzuty. Będzie co oglądać – zapewnia Fajdek.

Oprócz nich na Stadionie Śląskim Malwina Kopron (3, miejsce w rzucie młotem), Patryk Dobek (brąz na 800 m), Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik (członkowie medalowych sztafet) czy Maria Andrejczyk (srebro w rzucie oszczepem). Zobaczymy zatem Piotra Liska czy Konrada Bukowieckiego.

Reklama
Piotr Małachowski 5 września oficjalnie zakończy karierę Fot. LOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Wyjątkowym wydarzeniem będzie ostatni start Piotra Małachowskiego. Dwukrotny wicemistrz olimpijski 5 września zakończy karierę i pożegna się z kibicami. – Oddałem lekkoatletyce wiele zdrowia, czasu. Czas coś zmienić. Podczas memoriału Kamili, która była moją przyjaciółką, chciałbym pożegnać się z kołem do dysku, z kibicami. Podziękować im za te wszystkie lata, kiedy byli ze mną i wspierali mnie. 5 września oddam ostatni rzut, symbolicznie przekażę dysk synowi – zapowiada Małachowski.

Podczas mityngu nie zabraknie rywalizacji paralekkoatletycznej. – Tak prestiżowa impreza, mająca również na celu integrację społeczną oraz propagowanie aktywności sportowej osób niepełnosprawnych, pokazuje siłę sportu, który zbliża ludzi bez względu na wiek, sprawność czy płeć – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.

Organizatorzy przygotowali także specjalną akcję dla szkół, w której do zdobycia jest voucher na zakup sprzętu sportowego. – Zbierz kolegów z klasy, szkoły, klubu sportowego oraz bliskich i znajomych i wspólnie dopingujcie naszych lekkoatletów. Jeśli pojawicie się na stadionie w sile 300 osób, Wasza szkoła lub klub otrzyma 5000 złotych na zakup sprzętu sportowego – zachęca Fundacja Kamili Skolimowskiej.

Reklama

LOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej – zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Gold – odbędzie się 5 września. Mityng organizowany jest od 2009 roku dla uczczenia pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Transmisję przeprowadzi Telewizja Polska.

Reklama

Inne sporty

Justyna Święty-ErsetićlekkoatletykaLOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Dodaj komentarz