Jakub Popiwczak: Nie mogę doczekać się gry przed kibicami

Jakub Popiwczak: Nie mogę doczekać się gry przed kibicami

Jastrzębski Węgiel, pierwszy zwycięzca PreZero Grand Prix Fot. Piotr Sumara

Reklama
Reklama
Czas 3 min czytania

To wprowadzenie do sezonu, więc idealnie nam to pasuje, poprzez PreZero Grand Prix mamy naturalny wstęp do sezonu halowego – mówi Jakub Popiwczak z Jastrzębskiego Węgla.

PreZero po raz kolejny będzie sponsorem tytularnym rozgrywek Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki, które odbędą się w lipcu i sierpniu oiskach w Gdańsku i Krakowie. Pomysł rozegrania takich turniejów zrodził się po tym, jak z powodu pandemii koronawirusa przedwcześnie zakończono sezon 2019/2020.

W tym roku PreZero Grand Prix odbędzie się w Gdańsku i Krakowie, a mecze będzie można będzie zobaczyć zarówno na trybunach, jak i w Polsacie. Panie zagrają w Gdańsku (od 29 lipca do 1 sierpnia), z kolei panowie rywalizować będą w Krakowie (od 5 do 8 sierpnia). W turniejach wystartują ekipy z PlusLigi, TAURON Ligi i TAURON 1. Ligi, mecze odbywać się będą do dwóch wygranych setów.

Reklama

W drużynie Jastrzębskiego Węgla wystąpi Jakub Popiwczak, jeden z najlepszych polskich libero, mistrz kraju. Jego zespół będzie bronił pierwszego miejsca sprzed roku.

Na piasku, po czterech, mnóstwo zabawy i świetna atmosfera z kibicami na plaży. Czy tak odbierasz PreZero Grand Prix PLS, które rozgrywane będzie po raz drugi?

JAKUB POPIWCZAK: Nikt z nas nie wiedział, jak ten turniej będzie wyglądał, jechaliśmy trochę w ciemno, bo wszystko tam było nowe. Nas sportowców charakteryzuje jednak to, że gdy już wychodzi się na boisko, to zabawa się kończy, a zaczyna rywalizacja. Tak jest nawet w trakcie rozgrzewki, gdy gramy np. w piłkę nożną. W pierwszej edycji im dalej było w las, tym robiło się coraz poważniej. Jak powiedziałem na zakończenie turnieju, mnie się bardzo podobało i jeżeli tylko będzie okazja, to na pewno przyjadę pograć na piasku po raz kolejny. Szansa jest, więc przyjeżdżam.

Reklama

Czy oprawa turnieju, stadion, muzyka wywarły na tobie wrażenie?

– Dla większości graczy, którzy czasem w wakacje grają w turniejach plażowych, nawet tych najlepszych, oprawa PreZero Grand Prix musiała zrobić wrażenie. Było widać jakość, fajną muzykę, kibiców – ładnie to wszystko opakowano. Z pewnością to podnosiło jakość i przyjemność z występowania w turnieju. Trzeba docenić, że nie było to rozgrywane na piasku za transformatorem, tylko w pięknie zorganizowanych miejscach, pewnie stąd tak dobry odbiór pierwszej edycji przez zawodników i kibiców.

Gra na plaży to naturalny początek przygotowań dla graczy halowych?

Reklama

– Dokładnie tak jest. Wiele zespołów rozpoczyna na piachu, bo gra na takim podłożu jest mniej obciążająca dla kostek, dla stawów. Może to być wprowadzenie do sezonu, więc idealnie nam to pasuje, poprzez PreZero Grand Prix mamy naturalny wstęp do sezonu halowego.

Pierwszą edycję wygraliście, później zdobyliście mistrzostwo Polski w hali. Czyli start w PreZero Grand Prix przyniósł wam szczęście?

– Przede wszystkim przeżyliśmy ze sobą dwa fajne weekendy w trakcie przygotowań, zakończone w pięknej scenerii Gdańska, to pozwoliło nam się zbliżyć do siebie jako zespół. W tym roku będziemy chcieli powtórzyć wynik z pierwszej edycji, nasz zespół na piach nie zmienia się jakoś bardzo, więc przyjedziemy powalczyć o wygraną. Każdy z nas będzie miał w oku ten błysk, żeby tak samo dobrze zacząć ten sezon, jak przed rokiem. Dla nas indywidualnie, dla klubu i przede wszystkich naszych kibiców.

Reklama

PreZero Grand Prix będzie rozgrywany przy kibicach na trybunach. Nie możecie się już doczekać kontaktu z fanami?

– Oczywiście, że tak! W ogóle nie ma sensu porównywać sportu z udziałem i bez udziału kibiców. Muszę przyznać, że wcześniej w ogóle nie wyobrażałem sobie grania przy pustych trybunach, bo zawsze kojarzyło mi się to z jakimś sparingiem czy treningiem. Nie mieliśmy jednak wyjścia i musieliśmy grać w taki sposób, teraz jednak nie mogę się już doczekać powrotu kibiców i zakończenia grania w ciszy. Trochę nie potrafię sobie wyobrazić radości, którą da mi kontakt z kibicami na żywo. Sport bez fanów jest sztuczny, pozbawiony tego czegoś, co podnosi nam ciśnienie. Oglądając choćby ostatnio mecze Euro widziałem, jak wielki wpływ ma obecność kibiców na trybunach, jak ten fakt poprawia jakość widowiska na boisku i przed telewizorami czy na stadionie. Sport jest po to, żeby ludzie przeżywali emocje. Bez nich siatkówka była sprowadzona do gwizdków sędziów, co mnie osobiście trochę przerażało. Ma nadzieję, że od teraz już zawsze będziemy mogli liczyć na naszych fantastycznych kibiców.

Reklama
Reklama

Siatkówka

Jakub PopiwczakJastrzębski Węgiel

Dodaj komentarz