Dni Czesława Michniewicza są policzone. A jakie są szanse na śląskiego selekcjonera?

Dni Czesława Michniewicza są policzone. A jakie są szanse na śląskiego selekcjonera?

Łączy Nas Piłka

Reklama
Reklama
Czas 2 min czytania

Kontrakt Czesława Michniewicza z Polskim Związkiem Piłki Nożnej obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku. Niemniej jednak – według wielu głosów – jego dni są policzone. Nie brakuje więc spekulacji na temat możliwych jego następców. Czy przyszłym selekcjonerem może być Ślązak z krwi i kości?

W czwartek, 15 grudnia 2022 roku, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się posiedzenie Zarządu PZPN. W spotkaniu uczestniczył selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, który przedstawił raport z występu drużyny narodowej w turnieju finałowym mistrzostw świata w Katarze.

Odbyliśmy konstruktywną, prawie dwugodzinną rozmowę. Selekcjoner podsumował zarówno aspekt sportowy mundialu, w szczególności osiągnięty wynik, który należy ocenić pozytywnie, jak i kwestie organizacyjne, wśród których niewątpliwie są sytuacje mogące spotkać się z krytyką. W najbliższym czasie prezes Cezary Kulesza podejmie decyzję w sprawie selekcjonera drużyny narodowej. Nie chciałbym jednak teraz deklarować konkretnych terminów, aby nie być zakładnikiem swoich słów – powiedział Łukasz Wachowski, Sekretarz Generalny PZPN.

Reklama

Chętnych nie brakuje

Wiadomo już, że spośród wielu kandydatur najmniej prawdopodobne wydaje się zatrudnienie Macieja Skorży oraz Marka Papszuna, którzy jeszcze do niedawna byli ponoć mocno rozważani przez Cezarego Kuleszę, ale zatrudnienie ich nie jest możliwe ze względu na ich obowiązki klubowe. 

I, choć nie brakuje w gronie kandydatów obcokrajowców, można założyć, iż tym jedynym będzie Polak, a konkretnie Ślązak. W mediach nie brak głosów jakoby przejąć kadrę mieli chociażby Jacek Magiera (urodzony w Częstochowie), Jan Urban (urodzony w Jaworznie), Marcin Brosz (urodzony w Knurowie), Michała Probierza (urodzony w Bytomiu) czy nawet Łukasz Piszczek (urodzony w Goczałkowicach-Zdroju).

Jacek Magiera ma już doświadczenie w roli selekcjonera, ale młodzieżówki do lat 20. Niewykluczone, że jest to jedno z kryteriów, które bierze pod uwagę obecny prezes PZPN, Cezary Kulesza. Warto odnotować, iż obecnym opiekunem kadry U20 jest Marcin Brosz, więc możliwe, że z tego tytułu może mieć nieco bliżej do fotela pierwszego trenera naszej kadry.

Reklama

Niezbyt zasadny, ale oczywiście możliwy, byłby wybór Michała Probierza. Z uwagi na niezbyt dobry PR szkoleniowca, nawet obecna pozycja w związku, nie powinna sprawić, że zastąpi Czesława Michniewicza. Choć faktem jest, iż Cezary Kulesza niezwykle ceni warsztat byłego szkoleniowca Cracovii. 

A co do Jana Urbana – to bardzo ciekawa kandydatura. Jego drużyny słyną z ofensywnej gry, zresztą nie musimy szukać daleko. Kiedy ostatnio prowadził Górnika Zabrze, ten grał bardzo miłą dla oka grę. Szczególnie doceniali ją neutralni obserwatorzy, sympatycy zabrzan zaś zarzucali mu, że niezbyt dobrze jego ekipa radzi sobie w tyłach. A najlepiej o tym świadczy bilans bramkowy na koniec poprzedniej kampanii Górnika Zabrze, ktory wyniósł 55:55 – 110 goli z udziałem drużyny dowodzonej przez Urbana było najlepszym wynikiem w lidze. 

A co z Łukaszem Piszczkiem? Niedawny kadrowicz rozpoczął ostatnio staż w Rakowie Częstochowa i niewykluczone, że już niebawem wejdzie na nową drogę kariery. Czy stać Cezarego Kuleszę na tak ryzykowny ruch, by powierzyć opiekę nad reprezentacją debiutantowi? Szewczenko czy Scaloni też zaczynali przygodę z trenerką od reprezentacji…

Reklama

Faworytem Urban

Według bukmacherów największe szanse na objęcie reprezentacji (spośród Ślązaków) ma Jan Urban. Dla przykładu, jeśli ktoś postawiłby na LV BET złotówkę na to, iż przyszłym selekcjonerem będzie były szkoleniowiec Górnika Zabrze – wygra całe jedenaście złotych. 

Z kolei szanse Jacka Magiery wyceniane są na kurs 40, Marcina Brosza 50, a także Michała Probierza 50. Najmniej prawdopodobna według LV BET jest kandydatura Łukasza Piszczka. Stawiając złotówkę na byłego piłkarza BVB, można zgarnąć aż 75 złotych!

Wiesz, kto zostanie selekcjonerem? Możesz postawić zakład u naszego partnera, firmy LV BET, klikając TUTAJ.

Reklama

LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem. Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Reklama

Piłka NożnaTyper

LV BETreprezentacja Polski

Dodaj komentarz