GKS Katowice jeszcze przed awansem do elity otrzymał licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkom z nadzorem infrastrukturalnym. Katowiczanie nie marnowali czasu i przystąpili do prac modernizacyjnych, aby móc grać na swoim obiekcie w nachodzącym sezonie.
Po awansie na Bukowej ruszyły prace modernizacyjny, GKS mógł organizować w Katowicach mecze domowe w PKO Ekstraklasie. Przedstawiciel Ekstraklasa Live Park zapoznał się ze stanem obiektu i nie wniósł do nich zastrzeżeń. To oznacza, że piłkarze GKS-u będą mogli być wspierani przez swoich fanów na własnym obiekcie podczas domowych spotkań w elicie.
– Świętowanie sukcesu, jakim był awans piłkarzy było intensywne, ale dla klubu stosunkowo krótkie. Ostatnie tygodnie były czasem bardzo wytężonych prac. Dzięki wielotygodniowym staraniom, które związane były z toczącym się procesem licencyjnym, byliśmy przygotowani na podjęcie działań dotyczących modernizacji stadionu od razu po awansie. Kieruję słowa podziękowania w stronę gospodarza obiektu, czyli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach, a także wszystkich zaangażowanych w ten proces pracowników GKS-u za wykonanie ogromu prac. Dzięki temu wypełnimy nasz cel, jakim było przygotowanie stadionu dla kibiców i to w jak największej liczbie. Jestem bardzo zadowolony, że mecze Ekstraklasy zagoszczą ponownie przy Bukowej – mówi Krzysztof Nowak, prezes GKS-u Katowice na łamach oficjalnej strony klubu.
Najważniejsze prace zostały wykonany z uwagi na potrzeby dostosowania obiektu do wymagań telewizji. Na Trybunie Głównej zamontowane zostały nowe podesty na kamery, w tym na kamery główne, na liniach „16”, czy „goal line”. Usprawniona została możliwość obsługi kamery zabramkowej. Na stadionie powstała, zgodnie z wymogami, strefa wozów transmisyjnych, co wiązało się z koniecznością usprawnienia wjazdu na stadion i wygrodzenia odpowiedniego obszaru przy sektorze 6 Trybuny Głównej. Aby ten sektor pozostał dostępny dla kibiców, wykonane zostały przejścia pomiędzy sektorami 5 i 6, które umożliwią zapełnienie ich obu, bez naruszania strefy telewizyjnej.
Wyznaczono także nowe miejsca dla przedstawicieli mediów. Nowa loża prasowa znajduje się teraz na szczycie sektora nr 3. Swoje osobne miejsca będą mieli także komentatorzy i statystycy. Sektor 3 będzie teraz połączony z lożą VIP, aby spełniać wszystkie wymogi licencyjne, co do liczby dostępnych tam miejsc. Rozbudowana została trybuna dla kibiców niepełnosprawnych. Powiększono także liczbę miejsc parkingowych. Przy trybunie gości przeprowadzono także prace mające na celu wyznaczenie nowego stanowiska m.in. dla straży pożarnej.
Dokonano także serwisu oświetlenia, a obecna moc jupiterów wynosi średnio 1600 lux. Zmiany dotyczą też innego oświetlenia np. w strefie wozów transmisyjnych, strefie przyjazdu autokaru drużyny gości, czy w tunelu dla piłkarzy, którym towarzyszyć już wtedy będzie kamera. Podesty pod kamery pojawiły się też w sali konferencyjnej. Dodatkowo w sali pojawił się też system nagłośnienia wraz z możliwością dystrybucji sygnału dźwięku.
GKS-owi zależało, aby oglądanie meczów na stadionie przy ul. Bukowej mogła jak największa liczba widzów. Na słynnym „Blaszoku” powiększono sektor C, kosztem sektora D, który pełni rolę bufora.
Najważniejsze zadania zostały przy Bukowej wykonane, co oznacza, że Klub uzyskał już informacje, co do liczby miejsc dostępnej dla widzów. Przed startem ligi będą jeszcze prowadzone prace związane z estetyką obiektu.
CZYTAJ TAKŻE: To nie żart! GKS Katowice bierze bramkarza Napoli!