To już oficjalne. Finał żużlowych mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim

Wczoraj władze województwa śląskiego oficjalnie ogłosiły, iż w 2018 roku, po 15 latach przerwy, na Stadion Śląski powróci żużel.

Żużel Stadion Śląski
 źródło: Materiał prasowy

Na odnowionym 55-tysięcznym obiekcie nie odbędzie się inauguracja mistrzostw Europy, jak wcześniej spekulowano, a ich finał, który zaplanowano na 15 września.

 

- Szanowni Państwo, to dzieje się naprawdę! Po piętnastu latach żużel wraca na Stadion Śląski - ogłosił na konferencji prasowej marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

 

Odnowiony Stadion Śląski będzie gospodarzem dwóch imprez żużlowych. Poza finałem SEC odbędzie się na nim także mecz towarzyski żużlowej reprezentacji Polski z drużyną wybraną spośród najlepszych zawodników reszty świata. - To dla nas olbrzymie wyzwanie, do którego przygotowujemy się już od kilku miesięcy. Zamierzamy ściągnąć do Chorzowa najlepszych żużlowców świata - powiedział Karol Lejman, prezes zarządu firmy One Sport, która posiada prawa do organizacji meczów kadry i rozgrywek SEC.

 

Termin zawodów z udziałem reprezentacji Polski nie został jeszcze ostatecznie ogłoszony, gdyż uzależniony jest od kalendarza FIM. W grę wchodzi jednak 29 września (o ile na ten termin światowa federacji nie wyznaczy jednej z rund Grand Prix). Największym problemem dla organizatorów żużlowych zawodów na Stadionie Śląskim będzie budowa czasowego toru. Koszt takiej inwestycji to około miliona złotych, a jedyna znana firma, zajmująca się tego przedsięwzięciami, której właścicielem jest Ole Olsen (były duński żużlowiec, trzykrotny indywidualny mistrz świata), pracuje dla konkurencji, czyli BSI (organizatora cyklu Grand Prix). W środę przedstawiciele One Sport zapowiedzieli, że nawierzchnię żużlową na Śląskim wykona jedna z polskich firm. - Już za miesiąc przedstawimy wizualizację toru, który powstanie na chorzowskim stadionie - zapowiedział Jan Konikiewicz, wiceprezes One Sport.

 

Stadion Śląski to ważne miejsce w historii polskiego żużla. To na nim w 1973 roku Jerzy Szczakiel został pierwszym w historii polskim indywidualnym mistrzem świata. Ostatnie zawody Grand Prix odbyły się na nim w 2003 roku. - Budując ten stadion, jako obiekt wielofunkcyjny, właśnie na tym nam zależało, aby zrobić na nim różnego rodzaju wydarzenia. Bardzo się cieszymy, że żużel wraca do Chorzowa - powiedział Krzysztof Klimosz, prezes zarządu Stadionu Śląskiego.

Z tej samej kategorii