Wielkie ściganie na „autostradzie”

Finał indywidualnych ME odbędzie się 15 września na Stadionie Śląskim. Od kiedy pojawiła się informacja, że speedway powróci na legendarny stadion, wszyscy zastanawiali się jak organizatorom uda się zbudować tor na obiekcie wyposażonym w bieżnię lekkoatletyczną oraz jaką długość będzie miał przygotowany owal?

Stadion Śląski
 fot. One Sport  /  źródło: Materiał prasowy

Pierwszą kwestię władze „Kotła czarownic” wyjaśniły dość szybko, informując, iż technicznie jest to możliwe. Szczegółową wizualizację toru przedstawiono zaś w piętek na konferencji prasowej.
Chorzowski tor będzie jeszcze dłuższy (o 2 metry) i szerszy niż przed przebudową giganta. Będzie miał 370 metrów długości, a jego łączna powierzchnia wyniesie 6410m². Dla porównania, podczas Grand Prix Polski na Stadionie Narodowym długość toru wynosi niespełna 275 m. Nawet śląscy kibice oglądający zawody na obiekcie w Rybniku powinni zauważyć wielkość chorzowskiego toru, gdyż będzie on o 10,5 m dłuższy niż owal na obiekcie ROW-u. Długość łuku (mierzona po zewnętrznej) wyniesie w Chorzowie 293 metry, a na prostych 169 metrów. Taki projekt przygotowali Jacek Gajewski (były menedżer Get Well Toruń) i Waldemar Wernik, przy współpracy z Janem Pawlakiem.
- Nad torem będzie pracowało docelowo kilkadziesiąt osób. Całość robót leży po naszej stronie. One Sport bierze 100% odpowiedzialności. Wszelkie prace geodezyjne zostały wykonane. Na ich podstawie stworzyliśmy projekt - zdradził [Karol Lejman], szef firmy One Sport, organizatora cyklu indywidualnych ME.
- Tor zostanie wykonany z 5000 ton nawierzchni sjenitowej, a jego ułożenie potrwa 4-5 dni - dodał Jan Konikiewicz, wiceprezes zarządu One Sport. Warto nadmienić, iż Gajewski projekt toru konsultował z byłym szwedzkim żużlowcem, Perem Jonssonem.
Niestety, prawidłowe wykonanie toru wymaga czasowego zmniejszania pojemności Stadionu Śląskiego. Finał ME będzie mogło na żywo obejrzeć tylko 44890 widzów. Od dziś - za pośrednictwem portali: ebilet.pl oraz zuzelnaslaskim.pl - ruszyła internetowa sprzedaż biletów na to wydarzenie.
Ceny wejściówek, w zależności od kategorii, to: 19, 39, 59, 79, 99 złotych oraz pakiety VIP po 599 złotych. Osoby, które kupią bilety na finał SEC będą mogły po promocyjnych cenach nabyć wejściówki na mecz żużlowe reprezentacji Polski, który także w tym roku zorganizowany zostanie w Chorzowie.
Cykl tegorocznych ME zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Udział w eliminacjach ogłosili już m.in.: Nicki Pedersen (trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy z 2016 roku), Emil Sajfutdinow (mistrz Starego Kontynentu w latach 2014-15) i Jarosław Hampel (podwójny wicemistrz świata).

 

Z tej samej kategorii