"Domi" najlepsza w Spodku! Trzeci finał znów nie dla Giorgi [AKTUALIZACJA]

Słowaczka Dominika Cibulkova wygrała finał singla z Włoszką Camilą Giorgi 6:4, 6:0. Sensacyjny triumf w deblu dla Japonek.

Dominika Cibulkova
 /  fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Finalistka wielkoszlemowego Australian Open 2014 Słowaczka Dominika Cibulkova (8.) została zwyciężczynią turnieju WTA Katowice Open z pulą nagród 250 tys. dolarów.

W finale w Spodku 26-letnia Słowaczka pokonała rozstawioną z nr. 5 Włoszkę Camilę Giorgi 6:4, 6:0. Mecz trwał godzinę i 16 minut.

Finał poprzedziła chwila ciszy dla ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginął m.in. prezydent RP Lech Kaczyński.

Dla Giorgi była to już trzecia z rzędu szansa sięgnięcia po tytuł w Katowicach - dwie poprzednie także kończyły się niepowodzeniem: w 2014 roku lepsza była Francuzka Alize Cornet, a przed rokiem Słowaczka Anna Karolina Schmiedlova.

Inna Włoszka - Roberta Vinci - wygrała pierwszą edycję Katowice Open w 2013 roku.

W tegorocznej edycji - po wycofaniu się Agnieszki Radwańskiej - wystąpiły dwie Polki. Magda Linette wygrała dwa mecze i dotarła do ćwierćfinału, w którym przegrała z Francuzką Pauline Parmentier. Paula Kania odpadła w 1. rundzie po porażce ze Szwajcarką Viktoriją Golubic.

Turniej debla zakończył się sensacyjnym triumfem japońskich tenisistek Eri Hozumi i Miyu Kato. Azjatki pokonały w finale Rosjanki Marinę Mielnikową i Walentynę Iwachnienko 3:6, 7:5, 10-8.

Niedzielny pojedynek trwał godzinę i 49 minut. 22-letnia Hozumi i będąca jej rówieśniczką Kato odniosły największy sukces w karierze. Nigdy wcześniej nie triumfowały w imprezie WTA.

W półfinale Japonki wyeliminowały Alicję Rosolską i Naomi Broady, choć duet polsko-brytyjski wygrał pierwszą partię 6:0, ale doprowadziły do super tie breaka. W nim Rosolska i Broady miały dwa meczbole, ale ostatecznie rywalki wygrały 12-10.

W ćwierćfinale odpadła Klaudia Jans-Ignacik. Mecze otwarcia przegrały z kolei Paula Kania i Katarzyna Piter. Wszystkim trzem partnerowały zagraniczne zawodniczki.

Finał gry singlowej

Camila Giorgi (Włochy, 5) - Dominika Cibulkova (Słowacja, 8.) 4:6, 0:6

Finał debla

Eri Hozumi, Miyu Kato (Japonia) - Marina Mielnikowa, Walentyna Iwachnienko (Rosja) 3:6, 7:5, 10-8.