W Bytomiu trzymają kciuki za Wojtka Marka

Na kortach Górnika Bytom rozpoczyna się w środę największy w Polsce międzynarodowy turniej juniorów. Międzynarodowy Turniej Tenisowy Juniorów o Puchar Śląska im. Jacka Widawskiego jest w Bytomiu organizowany po raz piąty, a po raz drugi ma rangę tzw. grade 2. Impreza odbywa się pod patronatem redakcji "Sportu".

Wojtek Marek
 /  fot. Górnik Bytom  /  źródło: Facebook

W Polsce mamy pięć turniejów ITF dla juniorów, ale nasz jest najwyższy rangą. Jak się uda, w przyszłości może pokusimy się o grade 1, wyżej jest już tylko Wielki Szlem, na którego z oczywistych względów szans nie mamy – uśmiecha się Dariusz Łukaszewski, wiceprezes Górnika Bytom, organizatora turnieju.


Dla polskich talentów (do 18. roku życia) impreza to szansa zdobycia punktów do juniorskiego rankingu. W turnieju głównym wystartuje 14 Polaków – po siedem dziewcząt i chłopców. „Naszym” nie powiodło się w trwających od poniedziałku eliminacjach – ze sporego grona do turnieju awansował tylko Tomasz Dudek.


Gospodarze najbardziej liczą na 16-letniego Wojtka Marka, który krok po kroku pnie się w juniorskiej hierarchii. W tym roku uczeń III klasy miejscowego gimnazjum był już w ćwierćfinale turnieju rangi grade 1 w Hiszpanii. - Wygrałem z dwoma wyżej notowanymi ode mnie zawodnikami, a przegrałem z chłopakiem, który jest 7. na świecie i jest już notowany w seniorskim rankingu ATP – mówi Wojtek.


Talent z Bytomia rozwija się harmonijnie. Wojtek trenował także przez dwa tygodnie – już po raz drugi - w akademii tenisowej trenera Sereny Williams Patricka Mouratoglou pod Niceą. - Wojtek jest w grupie graczy młodego pokolenia, którą akademia zaprasza do siebie i współfinansuje szkolenie, licząc oczywiście, że w przyszłości podpisze z nią profesjonalny kontrakt. Polski związek wspiera Wojtka tylko w około 15 procentach, mamy nadzieję, że w przyszłym roku ten udział będzie większy – mówi Łukaszewski, nowy wiceprezes PZT.


Wojtek zagra dziś w 1. rundzie z Czechem Evzenem Holisem – będzie to 4. mecz na korcie centralnym, na którym o 9.00 rozgrywki zainauguruje rozstawiona z nr. 1 Polka Ania Hertel - zmierzy się z Dunką Olgą Helmi.
Uczestnicy turnieju mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, ale nie otrzymują nagród finansowych – jedynie rzeczowe.

Z tej samej kategorii