Górnik Bytom nagradza swoich bohaterów i walczy o nową halę

Bytomscy tenisiści wygrali ogólnopolski ranking współzawodnictwa młodzieżowego za 2016 rok, detronizując AZS Poznań. - Górnik znalazł się w kluczowym momencie. Osiągamy doskonałe wyniki, ale nie odpowiada temu stan naszej bazy, który jest wręcz opłakany - podkreśla Dariusz Łukaszewski, wiceprezes Górnika. - Balon, pod którym są korty, jest wysłużony, zimą nie da się w nim trenować.

Marcelina Podlińska i Dariusz Łukaszewski
 /  fot. Górnik Bytom  /  źródło: Materiał prasowy

Górnik zdobył pięć tytułów drużynowego mistrza Polski w różnych kategoriach, a w sumie aż 11 medali. W czwartek podsumował swój najlepszy w historii rok i nagrodził czołowych zawodników oraz sponsorów. To tutaj skrzydła rozwijali Paula Kania, Grzegorz Panfil czy znany deblista Mateusz Kowalczyk.


Na kortach przy Tarnogórskiej odbyły się krajowe mistrzostwa, największy w Polsce międzynarodowy turniej dla juniorów - o Puchar Śląska, a także popularny turniej dla amatorów „Czarne diamenty” pod egidą światowej federacji ITF.


By utrzymać pozycję w krajowej czołówce i wciąż szkolić na wysokim poziomie, klub musi się rozwijać. - W naszym balonie nie da się zimą trenować. Jeśli temperatura na dworze spada do minus siedmiu stopni, wewnątrz najwyżej jest zero - podkreśla prezes Łukaszewski.

 

Dlatego Górnik dysponuje projektem hali na cztery korty typu hard z profesjonalną nawierzchnią akrylową. Koszt budowy to około 3,5 mln zł. MSiT dołoży połowę pod warunkiem, że drugą połowę zabezpieczy klub.


- Jestem po rozmowach z odpowiedzialnym wiceministrem i dyrektorem departamentu inwestycji. Mamy też podpisaną przez prezydenta Bytomia Damiana Bartylę promesę na półtora miliona, potrzebna będzie jeszcze uchwała Rady Miejskiej o dotacji celowej. Reszty własnego wkładu, czyli 250 tysięcy złotych, będziemy szukać u naszych sponsorów. Termin składania wniosków w resorcie mija z końcem lutego. Walczymy z czasem, by jak najszybciej ruszyć z inwestycją - informuje Łukaszewski.

 

W piątek bytomscy działacze otrzymali zielone światło w kwestii budowy nowego budynku - korty Górnika leżą w zabytkowym Parku Miejskim - od Miejskiego Konserwatora Zabytków.

 

 

Najlepsi w kraju

Sukcesy tenisistów Górnika Bytom w 2016 roku

* 5 tytułów drużynowych mistrzów Polski – seniorki, seniorzy, juniorki, seniorzy w hali i kadetki w hali
* 2 srebrne medale DMP - kadeci na otwartych kortach i w hali
* 4 brązowe medale DMP – seniorki, juniorki i 2x młodzicy (także w hali)
* Paula Kania - wystąpiła w wielkoszlemowym Wimbledonie (po wygraniu kwalifikacji) oraz w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (w parze z Klaudią Jans-Ignacik odpadły w 1. rundzie turnieju deblowego)
* Mateusz Kowalczyk – mistrz Polski z Gliwic w deblu i w mikście w parze z Agatą Borgman; wygrał debla w challengerze we francuskim Breście, finalista w Turynie i Brunszwiku
* Grzegorz Panfil – wicemistrz Polski w singlu, zwycięzca czterech turniejów ITF Futures w deblu
* Agata Borgman – 3-krotna mistrzyni Polski (w mikście oraz 2 x młodzieżowa w deblu), młodzieżowa wicemistrzyni w singlu
* Marcelina Podlińska – 3-krotna wicemistrzyni Polski (w deblu seniorek w hali oraz juniorek w singlu i deblu)
* Paulina Lewandowska – dwukrotna brązowa medalistka MP w singlu (na otwartym korcie i w hali)

Z tej samej kategorii