Bytomska lekcja dla polskich tenisowych talentów

Najwyższy rangą turniej w Polsce - ITF juniors grade II - zakończył się organizacyjnym sukcesem. Sportowo jest się czego uczyć.

ITF juniors w Bytomiu 2016
 fot. Górnik Bytom  /  źródło: Materiały prasowe

Czeszka Barbora Matusova i Rumun Vlad Andrei Dancu zostali w Bytomiu zwycięzcami ITF juniors grade II – Międzynarodowego Turnieju o Puchar Śląska IV Memoriału Jacka Widawskiego. Była to historyczna, bo pierwsza tak wysokiej rangi impreza w Polsce dla tenisistów do lat 18 – grali w nim zawodnicy notowani w pierwszej setce światowego rankingu.


O ile triumf rozstawionego z nr 1 Dancu – notowanego na 77. pozycji w juniorskim rankingu ITF nie jest niespodzianką, o tyle Słowaczka korty Górnika Bytom zdobyła przebojem – w całym turnieju nie straciła seta, a w pięciu meczach oddała łącznie ledwie 14 gemów!

O jej sile przekonała się m.in. reprezentantka gospodarzy Sonia Grzywocz, która już w 1. rundzie odjechała „rowerkiem” , przegrywając 0:6, 0:6.


W sumie impreza okazała się wymagającym sprawdzianem dla rodzimych talentów: z dziesiątki, która przystąpiła do 1. rundy, do kolejnej awansowała tylko jedna tenisistka, i na tym poprzestała.
- Organizacyjnie jesteśmy bardzo zadowoleni, turniej został sprawnie przeprowadzony, zebraliśmy dużo pochwał, podziękowań i gratulacji – mówi wiceprezes Górnika Dariusz Łukaszewski. - Sportowo było już słabo, co nie znaczy, że nie ma sensu robić w naszym kraju tak wysokich rangą turniejów. Wręcz przeciwnie - im więcej okazji do konfrontacji z rówieśnikami z innych krajów, tym więcej sportowych korzyści dla naszych tenisistów. Za rok powinniśmy już zaprezentować się lepiej, a za dwa lata może Polak awansuje do finału – dodaje Łukaszewski.


Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że w Bytomiu nie wystąpili najwyżej notowani polscy juniorzy – ćwierćfinalistka wielkoszlemowego French Open Iga Świątek oraz Kacper Żuk i Piotr Matuszewski. - Nasz turniej pokrył się w czasie z seniorskim „futuresem” ITF w Sopocie, w którym Kacper z Piotrem wygrali debla. Mamy duże szanse na prolongatę imprezy w przyszłym roku i będziemy robić wszystko, by tego kalendarzowego zderzenia uniknąć – przekonuje Dariusz Łukaszewski.


Turnieje deblowe wygrali Natalia Bołtinskaja (Rosja) i Marta Kostjuk (Ukraina) oraz Mikołaj Haliak (Białoruś) i Constantin Bittoun Kouzmine (Francja).

 

Z tej samej kategorii