W weekend odbędzie się XII Bokserski Memoriał Leszka Błażyńskiego

W sobotę i niedzielę w Teatrze Rozbark w Bytomiu będzie sporo walk. Wstęp jest bezpłatny.

Zbigniew Pietrzykowski
 fot. Leszek Błażyński  /  źródło: Przeglad Sportowy

Młodzi pięściarze już po raz czwarty będą rywalizować w urokliwym Teatrze Rozbark (wcześniej m.in. w hali na Skarpie). W przeszłości znajdowała się tutaj cechownia kopalni Rozbark, gdzie w latach 70. odbywały się pojedynki bokserskie. W międzynarodowym memoriale startować będą kadeci, juniorzy z kilku krajów, między innymi Niemiec, Ukrainy, Czech i Austrii. Pierwsze walki w sobotę rozpoczną się koło południa a o godzinie 17 zaplanowane jest oficjalne otwarcie turnieju. W zawodach wystartuje między innymi 18-letni bytomianin Oskar Safarian, jeden z najbardziej utalentowanych krajowych pięściarzy wagi ciężkiej, mistrz Polski juniorów. - Dla Oskara to kolejny start w memoriale, chłopak wychował się na tym turnieju – podkreśla Damian Jonak, niepokonany na zawodowym ringu bokser, który pomaga w organizacji. - Gdy ja byłem juniorem, walczyłem w obskurnych halach, gdzie tynk spadał ze ścian. W Teatrze Rozbark młodzież ma namiastkę otoczki gal zawodowych, jest profesjonalne oświetlenie, muzyka, dym i wymagający rywale – dodaje Jonak, który jako pięściarz wzorował się na Błażyńskim (na zdjęciu pierwszy z lewej).


Safarian, który ma doskonałe warunki fizyczne (mierzy 2 metry i waży około 100 kilogramów) rozwija się pod opieką Marka Okroskowicza i Mariana Łagockiego. Obaj przyjaźnili się z Błażyńskim i trenowali razem z nim w Szombierkach Bytom. Teraz dbają o jego pamięć, podobnie jak Andrzej Panek, prezes SBB, głównego organizatora memoriału. - W sobotę odbędzie się również walka seniorów o mistrzostwo Śląska oraz pojedynek w kick-boxingu o Puchar SBB. W niedziele finały walk memoriałowych rozpoczną się o godzinie 11. Kibice zobaczą sporo ciekawych pojedynków. Jak co roku wstęp na memoriał jest bezpłatny – zaprasza Panek.

 


Błażyński był dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim (1972, 1976), mistrzem (1977) i wicemistrzem Europy (1971) oraz dwukrotnym mistrzem Polski (jego trofea będzie można zobaczyć podczas memoriału). Stoczył 317 pojedynków (282 wygrał – 4 zremisował – 31 przegrał). - Leszek był wybitnym zawodnikiem, niezwykle skutecznym w ringu, charakteryzował go ofensywny styl walki, znakomita technika i świetna kondycja – podkreśla Okroskowicz.

 

Z tej samej kategorii