W Gierałtowicach odbędzie się III Memoriał Bokserski im. Tadeusza Łady

Pięściarze kilku klubów walczyć będą w Memoriale. Swój przyjazd uświetnią znani bokserzy zawodowi. Pojedynki, który rozpoczną się w sobotę o godz. 12., odbędą się w Gierałtowicach przy ulicy Stachury 1.

plakat memoriałowy Łada
 fot. LB  /  źródło: SPORT

Pojedynki, który rozpoczną się w sobotę o godz. 12., odbędą się w Gierałtowicach przy ulicy Stachury 1. Wstęp na zawody jest wolny. Na Memoriał przyjadą pięściarze z całej Polski. W przyszłości ma być to impreza międzynarodowa. Gośćmi Memoriału w latach ubiegłych byli między innymi mistrz olimpijski Marian Kasprzyk, mistrz świata Henryk Średnicki, brązowy medalista mistrzostw świata Zbigniew Kicka, olimpijczycy Krzysztof Rojek, Józef Gilewski. W tym roku uświetnią swoim przybyciem pięściarze zawodowi Dariusz Sęk oraz Mariusz Wach. Twórcą Memoriału jest Adam Spiecha, uczeń Tadeusza Łady.

 

Kim był Tadeusz Łada?
Tadeusz Łada uczył się boksu pod okiem swojego ojca, również Tadeusza. Tadeusz senior był wicemistrzem Polski i reprezentantem kraju. W ciężkich czasach II wojny światowej, aby utrzymać siebie i rodzinę przy życiu, uczestniczył w nielegalnych, zabronionych przez niemieckiego okupanta, walkach. Tadeusz junior swoją przygodę z pięściarstwem zaczynał w sekcji ŁTS Łabędy. Równocześnie z uprawianiem boksu trenował również piłkę nożną w sekcji Carbo Gliwice mającej siedzibę w jego rodzinnej miejscowości – Ostropie, dzisiejszej dzielnicy Gliwic. Jednak za namową ojca wybrał pięściarstwo i pod jego ręką trzykrotnie, w latach 1969, 70, 71 wywalczył tytuł mistrza Śląska juniorów. Był wtedy nawet powoływany na szerokie zgrupowania kadry Polski Juniorów w czasie gdy szefem wyszkolenia PZB był legendarny Feliks Stamm.
Na początku lat 70. został pięściarzem MZKS Górnika Knurów, pozostając mu wiernym do końca swej kariery. Przeszedł z tym klubem, jako zawodnik, wszystkie szczeble ligowej drabinki, począwszy od okręgówki poprzez aż do I ligi.
Stoczył 152 walk w barwach Górnika.

 

Po zakończeniu zawodniczej kariery rozpoczął szkolenie swych następców. Pod koniec lat 80. oraz w latach 90. był jednym z trenerów koordynatorów kadry Polski młodzików oraz juniorów. Był również drugim trenerem sekcji seniorów knurowskiego klubu (w czasie gdy pierwszym trenerem był Ludwik Buczyński, obecny trener kadry Polski juniorek) a potem też przez pewien czas również pierwszym trenerem. Później powrócił do tego co lubił najbardziej, czyli pracy z młodzieżą.

Planował pomóc swojemu byłemu zawodnikowi Adamowi Spiecha, w pracy trenerskiej w startującej wtedy sekcji pięściarskiej w Gierałtowicach. Niestety tragiczny wypadek samochodowy przerwał te plany…O

 

Od pięciu lat jego były wychowanek Adam Spiecha prowadzi Klub sportowy Garda Gierałtowice, gdzie w tym czasie wychował 15 medalistów Mistrzostw Polski, w tym czterech mistrzów i dwóch wicemistrzów. On jest organizatorem Memoriału, nad którym honorowy patronat ma wójt gminy Joachim Bargiel.

 

Z tej samej kategorii