Było co świętować. PZPC skończył 90 lat!

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów już po gali z okazji okrągłego jubileuszu.

ADRIAN ZIELINSKI
 fot. Piotr Kucza  /  źródło: newspix.pl

Choć mijający rok nie przyniósł spektakularnych sukcesów, to ludzie związani z jednym z najbardziej utytułowanych związków sportowych mieli powody do świętowania. Serce polskich ciężarów biło w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie odbyła się gala z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. W miłej i serdecznej atmosferze wspominano dawne czasy, byłych mistrzów sztangi, wielkie sukcesy i niezapomniane emocje.

 

Za to wszystko szczerze dziękował gospodarz spotkania, Szymon Kołecki.

- Cieszę się, że w jednym miejscu i w jednym czasie udało nam się zebrać tyle znakomitych postaci, by uhonorować je za to, co przez te lata dla naszej dyscypliny dokonali - powiedział prezes PZPC, który do sukcesów polskiej sztangi również dołożył sporych rozmiarów „cegiełkę”, by wymienić tylko dwa srebrne medale olimpijskie.

 

Na zaproszenie szefa związku odpowiedziało wielu medalistów IO, MŚ i ME. W uroczystości wzięli udział m.in. Aleksandra Klejnowska-Krzywańska, Marieta Gotfryd, Dominika Misterska-Zasowska, Beata Prei-Kowalska oraz Zbigniew Kaczmarek, Marek Gołąb, Adrian Zieliński, Bartłomiej Bonk, Sławomir Zawada czy Mariusz Jędra. Wymienieni oraz wielu działaczy, przyjaciół i sponsorów uhonorowanych zostało okolicznościowymi medalami z okazji jubileuszu związku. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz państwowych, a także osobistości ze świata polityki. Kolejnych lat sukcesów życzyli m.in. prezydent Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, Antonio Urso, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki oraz wiceminister sportu i turystyki, Jarosław Stawiarski.

 

Jednym z punktów gali było rozstrzygnięcie plebiscytu na najpopularniejszego zawodnika, zawodniczkę, trenera oraz imprezę 90-lecia. Głosy można było oddawać na związkowej stronie internetowej, a ostatecznego wyboru dokonała w kapituła konkursu, której skład tworzyli członkowie zarządu PZPC. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: dwukrotny mistrz olimpijski, Waldemar Baszanowski, dwukrotna medalistka olimpijska, Agata Wróbel, współtwórca potęgi biało-czerwonej sztangi, Klemens Roguski oraz MŚ z 1969 roku, które odbyły się w Warszawie.

 

Czy wiesz, że...

Jeden z najbardziej medalodajnych krajowych związków sportowych powołano 6 grudnia 1925 roku w Katowicach, choć nie był to od razu PZPC, a Polski Związek Atletyczny, skupiający podnoszenie ciężarów i zapasy. Przy tej okazji zorganizowano jednak turniej ciężarowy, który uznano za I mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Pierwszym prezesem został doktor Mieczysław Orłowicz, a schedę po nim przejmowali kolejno: Eugeniusz Chotomski, Czesław Borejsza, Tadeusz Kochnowski, Janusz Przedpełski, Zygmunt Wasiela i Szymon Kołecki.

 

Liczba

355 - tyle medali IO (32), MŚ (117) i ME (206) w ciągu dziewięciu dekad PZPC zdobyli biało-czerwoni.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~WacioUżytkownik anonimowy
~Wacio :
No photo~WacioUżytkownik anonimowy
Gdzie są informacje o odrze opole i ich zawodnikach oraz lechii gdańsk?
6 sie 17 12:02
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii