Janikowski i cała polska czołówka w Raciborzu

Zapaśniczki i zapaśnicy rywalizują o Puchar Polski. To jeden z ostatnich sprawdzianów przed mistrzostwami Europy.

Damian Janikowski długo czeka na kolejne laury. Może w tym roku...
 /  fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

Racibórz i Białogard będą gospodarzami zawodów o Puchar Polski. Więcej walk będą mogli zobaczyć kibice w Raciborzu, bo gościć tam będą panie - rywalizują wyłącznie w stylu wolnym - oraz panowie - klasycy.
Niewątpliwą atrakcją tych zawodów będzie ich obsada. Zarówno w Raciborzu, jak i Białogardzie pojawi się cała krajowa czołówka, w tym zawodniczki i zawodnicy na co dzień reprezentujący nas na arenie międzynarodowej. Trudno się jednak dziwić, skoro za niespełna miesiąc na Łotwie odbędą się mistrzostwa Europy, z których można wywalczyć prawo startu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Dla naszych zawodników to tym ważniejsze, że jeszcze żaden z nich tej kwalifikacji nie wywalczył. Najlepszą ku temu okazją były ubiegłoroczne mistrzostwa świata, ale nikt jej nie wykorzystał. W przypadku stylu klasycznego spowodowało to dymisję dotychczasowego trenera kadry, Ryszarda Wolnego (zresztą raciborzanina), którego w październiku zastąpił wywodzący się z Wrocławia Andrzej Maksymiuk.
Z grona panów na matach w Raciborzu zaprezentują się m.in.: Edward Barsegian (59 kg), Mateusz Bernatek (66), Dawid Kareciński (66), Mateusz Wolny (80), Damian Janikowski (85) i Łukasz Banak (130 kg).
Magnesem dla kibiców powinien być przyjazd Damiana Janikowskiego, brązowego medalisty IO w Londynie w 2012 roku, który ubiegły rok miał nieudany, a ten zaczął od dwóch zwycięstw w turniejach międzynarodowych. Czy to zapowiedź lepszych czasów? Może częściową odpowiedź na to pytanie otrzymamy w sobotę. Walki eliminacyjne między 9.00 a 14.00, finały od 16.00.
Z najgłośniejszych nazwisk zapaśniczek, które pojawią się w Raciborzu, warto wymienić Iwonę Matkowską (48 kg), Roksanę Zasinę (53), Monikę Michalik (63), Natalię Strzałkę (69), Agnieszkę Wieszczek-Kordus (69).
Rywalizacja pań odbędzie się w niedzielę. Od 9.30 do 12.00 walki eliminacyjne, a od 14.00 walki finałowe. (g)

Z tej samej kategorii