Gościnna Andaluzja. Wszyscy pod wrażeniem ciekawej imprezy

W Piekarach Śląskich odbyła się druga edycja turnieju ciężarowego zorganizowanego przez Andaluzję. Tym razem rywalizowały kobiety

Agata Rok
 źródło: Facebook

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tu zobaczyłam. Podziwiam was za talent, wolę walki, charakter i zaangażowanie - powiedziała Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, podsumowując turniej ciężarowy zorganizowany przez działaczy i trenerów miejscowej Andaluzji.

To była druga edycja zawodów ciężarowych, których stawką był puchar ufundowany przez władze miasta. Tym razem rywalizowały o niego kobiety. - W naszej sekcji trenuje kilka dziewcząt i stąd pomysł, by tym razem właśnie panie zaprezentowały swe umiejętności - wyjaśnił Jacek Mazur, prezes „Andy”, a jednocześnie drugi trener reprezentacji Polski juniorek do lat 20.

 

I właśnie „kontakty” ze ścisłym zapleczem kadry narodowej pomogły zaprosić utytułowane sztangistki, stające na podium nie tylko na krajowych pomostach.

Faworytką imprezy była Agnieszka Zacharek (AKS Białogard), młodzieżowa mistrzyni Europy i mistrzyni Polski w kategorii 48 kg, ale mimo zaliczenia pięciu podejść - pod względem ilości punktów według współczynnika Sinclaira - była zmuszona ustąpić miejsce Agacie Rok (Feniks Siedlce), brązowej medalistce MP w kategorii 58 kg. Rok uzyskała 168 kg (78+90), co dało 230,8 pkt, zaś Zacharek 148 kg (65+83) - 228,2 pkt.

 

Na 3. miejscu uplasowała się Kinga Mróz (Feniks). Wicemistrzyni Polski w kategorii 53 kg zaliczyła 149 kg (66+83), a to dało jej 213,6 pkt. - Andaluzja okazała się zbyt gościnna - zażartował prezes Mazur, zapowiadając, iż w kolejnej edycji jego podopieczne odegrają znaczniejsze role.

Tym razem wystąpiły one w osłabionym składzie. Zabrakło przede wszystkim Jolanty Wiór, wielokrotnej medalistki MP, wizytówki klubu, która niedawno przeszła operację oka i do treningów ze sztangą wróci w przyszłym roku.

Honoru piekarskich ciężarów broniły więc Magdalena Dulęba i Wiktoria Barzak. Obie mają po 17 lat i wielu wróży im ciężarową przyszłość. Dulęba w turnieju była 4., uzyskując 154 kg (67+87) - 189,1 pkt, zaś 5. Barzak zaliczyła 143 kg (60+83) - 178,4 pkt.

 

Warto dodać, że sala zawodów została wypełniona do ostatniego miejsca. Poza przedstawicielami władz miasta oraz województwa, nie brakowało wiernych i hojnych sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla uczestniczek, utwierdzając się w przekonaniu, że w piekarskie ciężary warto inwestować.

Z tej samej kategorii