Gwiazdy podnoszenia ciężarów zabłyszczą w Wałbrzychu

Podczas 85. MP największą uwagę wzbudzi rywalizacja w kategoriach 94 kg i 105 kg, z udziałem zawodników światowej klasy.

Bartłomiej Bonk
 fot. Sebastian Borowski  /  źródło: newspix.pl

W najbliższą sobotę i niedzielę stolicą krajowej sztangi będzie Wałbrzych. To właśnie w tym dolnośląskim mieście, a konkretnie w hali Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Aqua-Zdrój”, rozstrzygnie się rywalizacja, której stawką będą medale 85. mistrzostw Polski mężczyzn. Wałbrzych tej rangi imprezę gościć będzie po raz pierwszy. - To olbrzymia promocja. Na pomoście nie zabraknie emocji, będzie wielki „power”. Poza tym otrzymamy dowód na to, że centrum „Aqua-Zdrój” jest obiektem niezwykle uniwersalnym - zauważa Arkadiusz Grudzień, asystent prezydenta miasta.

 

Zielińscy mierzą wysoko
O wspomniany wielki „power” mają zadbać zawodnicy. Na liście startowej znalazło się 66 nazwisk sztangistów, którzy wystąpią w ośmiu kategoriach wagowych. Najliczniej (14) obsadzona jest kategoria do 85 kg, ale nie ona budzi największe emocje. Uwagę obserwatorów przyciągnie przede wszystkim rywalizacja z kategoriach 94 kg i 105 kg. Faworytem tej pierwszej jest Adrian Zieliński. Sztangista Tarpana Mrocza jest w wysokiej formie. Mistrz olimpijski z Londynu zgłosił 400 kg, a takiego wyniku nie udało mu się jeszcze osiągnąć. Identyczny rezultat zakłada jego brat, Tomasz. W ich cieniu pozostaje Łukasz Grela. Prognozowane 370 kg nie jest jednak szczytem możliwości tego zawodnika i zostało podanie chyba na... podpuchę. - Nie zakładam konkretnego wyniku. Zrobię tyle, ile będzie trzeba do... złota - śmiało deklaruje 29-letni sztangista, zapowiadając jednocześnie widowisko, którego ma być jednym z bohaterów. Przed rokiem w Łukowie zawodnik AZS AJD Częstochowa postraszył Zielińskich. W rwaniu uzyskał 178 kg, zdobywając złoty medal. Podrzucając 205 kg w dwuboju, sięgnął po brąz, przegrywając z Tomaszem Zielińskim jedynie wagą ciała. Ten występ został dostrzeżony. Grela reprezentował nasz kraj na zeszłorocznych MŚ i tegorocznych ME. W walce o podium liczyć się będzie również Paweł Koszałka. Zawodnik Budowlanych Opole ustanowił niedawno rekord życiowy, a 380 kg, jakie zgłosił przed zawodami, potwierdza jego wysoką dyspozycję.

 

Koledzy z Opola
Równie emocjonująco powinno być w kategorii 105 kg. O medale powinno powalczyć czterech zawodników. Najwyżej na liście plasują się Arkadiusz Michalski i Arsen Kasabijew. Obaj zgłosili 400 kg. Tuż za nimi są Bartłomiej Bonk (390 kg) i Jarosław Samoraj (380 kg). Przed rokiem doszło do niespodzianki. Bonk musiał uznać wyższość Michalskiego, przegrywając z nim o 9 kg. Na drugą porażkę z klubowym kolegą (obaj bronią barw Budowlanych Opole, drużynowego mistrza Polski) tegoroczny mistrz Europy z pewnością nie będzie chciał sobie pozwolić, ale ostatnio borykał się z kłopotami zdrowotnymi. Michalski, który na tych samych ME był trzeci, walki o złoto nie odpuści. Przebywa obecnie na zgrupowaniu kadry narodowej w Spale i na treningach prezentuje się znakomicie.

 

Pozytywny ból głowy
Docelową imprezą w tym roku będą listopadowe MŚ w Houston, gdzie biało-czerwonym przyjdzie walczyć o 5 kwalifikacji olimpijskich na igrzyska w Rio (po zeszłorocznych MŚ mają ich 4). - Mistrzostwa Polski to praktycznie jedyny sprawdzian dyspozycji zawodników przed mistrzostwami świata. Zostało do nich 5 tygodni, więc ta dyspozycja już powinna być wysoka, a to zagwarantuje duże emocje - przekonuje prezes PZPC, Szymon Kołecki. Miejsc w reprezentacji jest 8, a kandydatów 11, bo tylu sztangistów uczestniczy we wspomnianym zgrupowaniu. Trener Ryszard Soćko z pewnością chciałby mieć w niedzielę pozytywny ból głowy, na kogo ostatecznie postawić przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.


PROGRAM ZAWODÓW

Sobota, 17 października
09:00 - start kat. 56 kg
10:30 - start kat. 94 kg (transmisja w TVP Sport)
12:30 - uroczyste otwarcie
12:45 - start kat. 105 kg (transmisja w TVP Sport)
15:00 - start kat. +105 kg
17:00 - start kat. 85 kg

Niedziela, 18 października

09:00 - start kat. 62 kg
11.00 - start kat. 69 kg
13.00 - start kat. 77 kg

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~zorientowanyUżytkownik anonimowy
~zorientowany
No photo~zorientowanyUżytkownik anonimowy
do ~Miki:
No photo~MikiUżytkownik anonimowy
16 paź 15 13:37 użytkownik ~Miki napisał
Moga takze sie przydac przy wydobyciu "zlotego pociagu" ;-)
Niektórzy swego czasu wzięli udział w podnoszeniu pomników w Warszawie. Dali radę, więc i pociąg by wydobyli ;)
16 paź 15 15:39
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~MikiUżytkownik anonimowy
~Miki :
No photo~MikiUżytkownik anonimowy
Moga takze sie przydac przy wydobyciu "zlotego pociagu" ;-)
16 paź 15 13:37
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii