W niedzielę w Wilkowicach odbędzie się I Memoriał Zbigniewa Pietrzykowskiego

19 czerwca w Hali Sportowej przy ul. Szkolnej 8a dojdzie do ciekawych pojedynków bokserskich.

I Memoriał Pietrzykowskiego
 fot. LB  /  źródło: SPORT

W turnieju rywalizować będą juniorzy, młodzicy i kadeci. Odbędą się również walki seniorów. Memoriał odbywa się pod patronatem Mariana Kasprzyka, mistrza olimpijskiego z Tokio z 1964 roku oraz Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, której prezesem jest Sławomir Wojtulewski.

 

Pojedynki rozpoczną się o godzinie 12., trzy godziny później odbędzie się oficjalne otwarcie Memoriału.

 

Zbigniew Pietrzykowski, który zmarł 19 maja 2014 roku, to jeden z najlepszych polskich pięściarzy w historii i ikona Bielska-Białej. Był czterokrotnym mistrzem Europy, trzykrotnym medalistą olimpijskim. Podziwiany był za znakomitą technikę i elegancję, jaką prezentował na ringu. Walczył z najlepszymi pięściarzami świata. W 1960 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie dotarł do finału wagi półciężkiej i tam zmierzył się z Cassiusem Clayem, który znany był później jako Muhammad Ali. Pięściarz z Bielska-Białej po wyrównanym starciu przegrał z Alim, który jest określany najlepszym bokserem wszech czasów.

 

Do historii przeszły również starcia Pietrzykowskiego z Laszlo Pappem, trzykrotnym złotym medalistą olimpijskim. W 1956 roku Polak w Hali Mirowskiej w Warszawie podczas turnieju przedolimpijskiego znokautował wybitnego rywala. Obydwaj spotkali się dwa miesiące później w półfinale IO w Melbourne. Tym razem lepszy był Madziar, który po raz trzeci w karierze zdobył złoty medal olimpijski.

 

Memoriał odbywa się w Wilkowicach, które leżą około 15 kilometrów od Bielska-Białej. Pietrzykowski czasami walczył w tym miejscu. Zdarzało się, że pięściarze BBTS-u Bielsko-Biała rozgrywali swoje mecze ligowe w... domu strażaka w Wilkowicach.


I Memoriał im. Zbigniewa Pietrzykowskiego
19.06.2016 (niedziela) – Wilkowice
12.00 rozpoczęcie walk eliminacyjnych
15.00 oficjalne otwarcie
19.00 planowane zakończenie zawodów

Z tej samej kategorii