Leon wreszcie blisko kadry narodowej

Saga dobiega końca. Zdaniem prezesa PZPS Jacka Kasprzyka Kubańczyk wystąpi w biało-czerwonych barwach w 2019 roku.

Wilfredo Leon
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Leon to obecnie jeden z najlepszych - o ile nie najlepszy - siatkarz na świecie. Był siatkarskim brylantem. W kadrze Kuby zadebiutował w wieku 14 lat! W 2010 roku, mając zaledwie 17 lat doprowadził reprezentację do wicemistrzostwa świata. W 2012 r. po nieudanych eliminacjach do igrzysk olimpijskich w Londynie zrezygnował z gry w kadrze i wyjechał za granicę.
W ojczyźnie został okrzyknięty zdrajcą. Obecnie gra w rosyjskim Zenicie Kazań, ale jest mocno związany z naszym krajem. Ma żonę Polkę, dom pod Rzeszowem i od 2015 r. polskie obywatelstwo. I od tego momentu władze PZPS starają się, by Leon mógł grać w naszej reprezentacji.
Do tej pory ich zabiegi były bezskuteczne. Rodzima federacja siatkarza za nic nie chciała wyrazić na to zgody i blokowała wszelkie starania w Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB). Jeszcze niedawno Janusz Uznański, rzecznik prasowy PZPS, mówił: - Kubańczycy są narodem bardzo dumnym. To tak, jakby nam ktoś chciał odebrać Bartka Kurka. Dobrze wiedzą, jaka jest wartość tego zawodnika. Dobrze wiedzą też, że on już nie zagra w ich reprezentacji, ale dlaczego mają za darmo oddać swoją perłę? Negocjacje będą trudne, długie, ale się toczą. Wymagają naprawdę wielkiej dyskrecji i powściągliwości.
Wydaje się, że starania naszych siatkarskich władz wreszcie przyniosły pożądany skutek. Przyznał to w rozmowie z portalem sport.pl prezes PZPS Jacek Kasprzyk. Na pytanie, kiedy Leon zagra w reprezentacji Polski, odpowiedział: - Już niedługo. Za rok jeszcze nie, bo musi mieć dwa lata karencji za to, że zmienia reprezentację - powiedział i zapewnił, że siatkarz powinien wzmocnić naszą kadrę w mistrzostwach Europy w 2019 roku.
FIVB pozytywnej decyzji, zezwalającej na grę przyjmującego Zenitu w biało-czerwonych barwach. jeszcze nie wydała. Ma to zrobić w najbliższych dniach, bo wszystkie potrzebne dokumenty są już w jej posiadaniu. Od tego momentu zgodnie z przepisami Leon będzie musiał jeszcze odbyć dwuletnią karencję. Najwcześniej więc w koszulce z orzełkiem na piersi zadebiutuje w 2019 roku.

 

Z tej samej kategorii