Mogło być gorzej, ale rywale niewygodni

Polscy siatkarze uniknęli starcia ze światową czołówką. W fazie grupowej najtrudniejszy mecz czeka ich z Bułgarią. We Florencji odbyło się losowanie grup mistrzostw świata 2019.

Polska - Finlandia
 fot. Piotr Matusewicz  /  źródło: Pressfocus

Turniej odbędzie się w dniach 10-30 września we Włoszech i w Bułgarii. Wezmią w nim udział 24 zespoły, które rywalizować będą w Rzymie, Florencji, Bari, Turynie, Mediolanie i Bolonii (Włochy) oraz w Ruse, Sofii i Warnie (Bułgaria). Tytułu bronią biało-czerwoni.

 

Niewygodni rywale
Uroczystość losowania odbyła się w okazałej i słynnej Sali Pięciuset Palazzo Vecchio w centrum Florencji. Los w swoje ręce wzięły legendy włoskiej siatkówki, Samuele Papi oraz Francesca Piccinini. Zasady były proste. Gospodarze zawodów i sześć najwyżej sklasyfikowanych zespołów w rankingu Międzynarodowej Federacji Siatkówki, FIBA, zostały rozstawione i po dwie przydzielone do każdej grupy. Polacy trafili do grupy D z Bułgarią. Następnie dolosowano do nich Iran, Kubę, Finlandię i Portoryko.
Nie jest to na pewno wymarzone losowanie, ale patrząc na pozostałe grupy nie ma co narzekać.

Włosi znów trafili
Jako „grupę śmierci” można wskazywać grupę C: obok USA znaleźli się w niej Rosjanie i Serbowie. Skład uzupełniają Australia, Tunezja i Kamerun. Wielkie emocje będą zapewne towarzyszyły rywalizacji w grupie B. W bułgarskim Ruse zagrają Brazylijczycy, Kanadyjczycy i Francuzi. To zapewne między nimi rozegra się walka o zwycięstwo w niej. Egipt, Chiny i Holandia skazane są na rolę statystów.
Dużo szczęścia mieli gospodarze. Włosi. W swojej grupie nie trafili na żadną ze światowych potęg, a jedynie na solidnie grające zespoły z Argentyny, Belgii i Słowenii, a także na Japonię i Dominikanę.

 

 

Jak gramy?
24 zespoły biorące udział w MŚ zostały podzielone na cztery sześciozespołowe grupy. Po rywalizacji każdy z każdym awans wywalczą cztery najlepsze ekipy z każdej.
W drugiej rundzie 16 drużyn utworzy cztery grupy z zaliczeniem wyników z pierwszej fazy. Zwycięzcy grup oraz dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do trzeciej rundy. W niej szóstka zostanie podzielona na zasadzie losowania na dwie trzyzespołowe grupy. Ekipy z pierwszego i drugiego miejsca spotkają się w półfinałach. Zespoły z trzecich miejsc zmierzą się w spotkaniu o 5. miejsce.

 

 

Nasi rywale
Bułgaria
Starzy dobrzy znajomi, którzy w ostatnich latach często pokonywali biało-czerwonych. Od wielu lat pukają do strefy medalowej, ale mają pecha, zawsze plasując się tuż za podium. Podobnie było w ostatnich mistrzostwach Europy w Polsce, gdzie zajęli 6. miejsce.

Iran
Kolejny rywal, który wyjątkowo „nie leży” naszym siatkarzom. Piąta drużyna ostatniego mundialu jest nieobliczalna, a starcia z nią zawsze dostarczają dodatkowych emocji, nie zawsze tych pozytywnych.

Kuba
Po drużynie, która w 2010 roku zdobyła wicemistrzostwo świat nic już nie zostało. Kuba od lat ma ten sam problem – ucieczka najlepszych zawodników poza granice kraju. Mimo wszystko na tę młoda drużynę, grająca nieco archaiczną siatkówkę na pewno trzeba będzie uważać. Smaczku tej rywalizacji może dodać fakt, że w polskich barwach będzie już mógł zagrać Wilfredo Leon, lider drużyny, która w 2010 sięgnęła po wicemistrzostwo świata.

Finlandia
Solidny europejski średniak. Finowie ostatnio wykonali jakościowy skok, ale nie na tyle, by włączyć się do czołówki. Podczas ostatnich ME w Polsce pokonaliśmy rywali 3:0. Każdy inny wynik na mundialu będzie sporą niespodzianką.

Portoryko
Drużyna z Karaibów całkowicie odstaje poziomem od pozostałych ekip grup D. Atutem Portorykańczyków jest jednak ogranie na dużych międzynarodowych imprezach, na które kwalifikują się dość często. W tym roku ze świetnej strony w PlusLidze pokazuje się portorykański atakujący – Maurice Torres z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.


Grupy mistrzostw świata
Grupa A (Rzym i Florencja)
Włochy (gospodarz), Argentyna (7. miejsce w rankingu FIVB), Japonia (12), Belgia (15), Słowenia (23), Dominikana (38)
Grupa B (Ruse)
Brazylia (1), Kanada (6), Francja (9), Egipt (13), Chiny (20), Holandia (25)
Grupa C (Bari)
USA (2), Rosja (4), Serbia (11), Australia (16), Tunezja (24), Kamerun (30)
Grupa D (Warna)
Bułgaria (gospodarz), Polska (3), Iran (8), Kuba (16), Finlandia (18), Portoryko (29)

 

Z tej samej kategorii