Znamy kryteria wyboru nowego selekcjonera. Będzie Polak?

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej podczas wczorajszego posiedzenia zatwierdził procedurę i kryteria wyboru trenera reprezentacji Polski siatkarzy. Opracowały je Wydziały Szkolenia i Trenerski oraz Pion Sportu i Szkolenia.

Polska Słowenia ME 2017
 fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

Tym razem nie będzie konkursu, jak w ostatnich latach. Kandydatów wskażą Wydziały Szkolenia i Trenerski. Do nich skierowane zostaną zapytania między innymi o koncepcję pracy z reprezentacją Polski w perspektywie krótko i długoterminowej, określenia celów - zasadniczego i pośrednich - oraz oceny aktualnego i przyszłego potencjału męskiej kadry narodowej. Z tego wynika, że związek może wysłać zapytania także do tych trenerów, którzy nie zgłosili oficjalnie chęci prowadzenia kadry, ale władze federacji widzą ich na tym stanowisku.


Na podstawie przesłanych odpowiedzi zespół ds. wyboru trenera reprezentacji Polski mężczyzn złożony m.in. z przedstawicieli zarządu, Pionu Sportu i Szkolenia oraz ekspertów wyłoni grupę kandydatów do rozmów bezpośrednich. Decyzja o tym kto zostanie następcą Ferdinando De Giorgiego prawdopodobnie zapadnie na przełomie roku.
We wrześniu pracę stracił Włoch Ferdinando De Giorgi, który prowadził reprezentację biało-czerwonych zaledwie od maja. Zespół odpadł jednak w fatalnym stylu w barażu o ćwierćfinał mistrzostw Europy i związek postanowił rozwiązać kontrakt. Prezes Jacek Kasprzyk od początku mówił, że nie jest zwolennikiem konkursu i widziałby na tym stanowisku Polaka.
Wśród nazwisk, jakie padają w mediach są m.in. Piotr Gruszka, Jakub Bednaruk, Andrzej Kowal.

Z tej samej kategorii