Rozwiane marzenia. ZAKSA nie zagra w półfinale KMŚ

ZAKSA Kędzierzyn Koźle przegrała 0:3 z Sadą Cruzeiro i odpadła z Klubowych Mistrzostw Świata. Mistrz Brazylii miał zdecydowanie więcej atutów i zasłużenie awansował do półfinału.

ZAKSA Kedzierzyn Kozle - Cucine Lube Civitanova
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Mistrzowie Polski, zawodnicy ZAKSY, przed Klubowymi Mistrzostwami Świata rozgrywanymi w Opolu i Łodzi, nie ukrywali swoich ambicji. Jednak marzenia o fazie finałowej zostały odebrane przed obrońcę trofeum, brazylijski zespół Sada Cruzeiro. Rywale dysponowali odpowiednią mocą w ataku, ale również ustrzegli się błędów. Wygrana 3:0 promowała ich do półfinału.

 

Tradycyjne otwarcie

Siatkarze ZAKSY jakimś dziwnym trafem rozpoczynali każdy mecz dość ospale i nim się pozbierali, rywale mieli już wysoką przewagę, a straty były nie do odrobienia. I tak też było w meczu z mistrzem Brazylii. Wszystkie nieszczęścia w I secie rozpoczęły się i kończyły w przyjęciu. Jeżeli jest ono na poziomie 29%, to trudno marzyć o wyprowadzeniu skutecznego ataku czy też uruchomieniu środkowych w akcji ofensywnej. Benjamin Toniutti, niewątpliwie rozgrywający klasy światowej, był w dużej mierze „uwiązany” przez przyjęcie kolegów.

 

Inna sprawa, że brazylijska ekipa w polu serwisowym prezentowała się okazale. Piłka pędząca z prędkością 120 km/h była na porządku dziennym. Natomiast rekord tego meczu wynosił 125 km/h, bo takim serwisem popisywał się Kubańczyk z brazylijskim paszportem, Leal. Jego koledzy również unikali błędów (zalewie 3!) i wykorzystywali nawet najmniejszą okazję, by zdobyć punkt. Szybko uzyskali wysoką przewagę, a potem ją systematycznie powiększali. Przy stanie 19:10 dla gości w tej odsłonie było już wszystko wiadome. Chodziło tylko o uzbieranie kilku punktów oraz o uniknięcie kompromitacji. Trener Gardini dokonał kilku roszad, ale dominatorzy z Brazylii wszystkie atuty trzymali w swoich rękach. Nasi siatkarze wywalczyli ledwie 3 „oczka” i włoski szkoleniowiec zastanawiał się, jak pobudzić zespół do zdecydowanie lepszej gry.

 

Cztery piłki setowe

Byliśmy w kiepskim nastroju, bo taka gra nie zwiastowała nic dobrego. Pod koniec I seta mało doświadczony Rafał Szymura zajął miejsce Rafała Buszka i pozostał na kolejną odsłonę. Ten przyjmujący, jak się później okazało, popełnił dwa znaczące błędy w końcowych fragmentach. Najpierw w ataku, zaś na zakończenie seta próbował przyjąć piłkę zmierzającą na aut. Za błędy młodości trzeba płacić...

 

Nim jednak doszło do emocjonującej gry na przewagi, zobaczyliśmy już zupełnie inny zespół z Kędzierzyna-Koźla. Od początku toczyła się wyrównana walka i mistrzowie kraju pokazali charakter. Nieznacznie poprawiło się przyjęcie i dlatego francuski rozgrywający już lepiej rozrzucał urozmaicone piłki. Zwiększyła się siła uderzeniowa i zobaczyliśmy odsłonę na wysokim poziomie. I tylko należy żałować, że wszystko tak się skończyło jak się skończyło. Kędzierzynianie mieli „aż” i „tylko” cztery piłki setowe, ale rywale za każdym razem doprowadzali do remisu po błędach naszych siatkarzy lub niecodziennej swojej akcji. Kiedy Maurice Torres doprowadził do 30:30, napięcie sięgnęło zenitu. Kolejny punkt Sada zdobyła po bloku w aut, a chwilę potem po wspomnianej próbie odbioru Szymury. Ta partia mogła załamać nawet najtwardszych.

 

O piętro wyżej

Zespół z Brazylii po takim secie jeszcze bardziej się wzmocnił psychicznie i Leal oraz jego koledzy wyszli na parkiet rozluźnieni i uśmiechnięci. Oni doskonale zdawali sobie sprawę, że wpadka w tym secie nie zrobi im poważnej wyrwy w meczu. Jeszcze krótko po pierwszej przerwie technicznej była iskierka nadziei, ale szybko zgasła. Podopieczni Marcelo Mendeza, potencjalnego selekcjonera naszej reprezentacji, bo w Opolu w rozmowach z działaczami wyraził zainteresowanie posadą, grali już na luzie. Przewaga na drugiej przerwie była już tak wysoka (16:10), że nikt nie miał żadnych złudzeń. Mistrzowie z Brazylii byli w tym meczu o piętro wyżej jeżeli chodzi o siatkarskie wtajemniczenie.

 

Niemniej trudno mieć pretensje do ZAKSY za tę porażkę, bo rywale byli zdecydowanie lepsi, silniejsi. Zespół z Brazylii zaczynał eliminacje przeciętnie, ale z seta na set grał coraz lepiej. Prawdziwe swoje oblicze pokazał w meczu z mistrzami naszego kraju i zasłużenie awansował do półfinału. ZAKSA przegrała, ale w tych trzech meczach wstydu nie przyniosła i teraz będzie się skupiała na meczach ligowych oraz na Lidze Mistrzów.

 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Sada Cruzeiro 0:3 (13:25, 30:32, 20:25)

 

KĘDZIERZYN-K.: Toniutti, Buszek, Wiśniewski (4), Torres (10), Deroo (12), Bieniek (9), Zatorski (libero) oraz Szymura (4), Semeniuk, Jungiewicz (2). Trener Andrea GARDINI.

CRUZEIRO: Uriarte, Leal (19), Simon (11), Evandro (17), Filipe (8), Isac (6), Sergio (libero) oraz Eder. Trener Marcelo MENDEZ.

Sędziowali: Nasr Shaaban (Egipt) i Władimir Simanowic (Serbia). Widzów 3300.

 

Przebieg meczu

I: 7:10, 9:15, 11:20, 13:25.

II: 10:6,15:11, 20:19, 25:24, 30:32.

III: 8:10, 9:15, 15:20, 20:25.

Bohater - Yoandy LEAL.

Z tej samej kategorii