Włoch za Włocha. Nowy trener poprowadzi ZAKSĘ

Zgodnie z przewidywaniami nowym trenerem mistrzów Polski został Andrea Gardini. - Dla mnie jako trenera to ogromne wyzwanie i wyróżnienie – powiedział włoski szkoleniowiec.

ZAKSA Kedzierzyn Kozle - Indykpol AZS Olsztyn
 fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Szefowie ZAKSY zmuszeni byli szukać nowego trenera od grudnia ubiegłego roku, gdy Ferdinando De Giorgi został wybrany na selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy. Władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej od razu zapowiedziały, że nie zgodzą się, by Włoch łączył pracę w reprezentacji i klubie. Kandydatów było wielu, blisko dwudziestu. Padały nazwiska m.in. Andrai Anastasiego, Gheorge Cretu, Daniela Castellaniego czy Slobodana Kovaca.

Jednak od początku najpoważniejszym kandydatem był Gardini, który prowadzi Indykpol AZS Olsztyn. I na niego zdecydowali się szefowie kędzierzyńskiego klubu. - Jestem bardzo szczęśliwy, że rozpocznę pracę w klubie o tak wielkich tradycjach. Dla mnie jako trenera to ogromne wyzwanie i wyróżnienie. ZAKSA bez wątpienia aktualnie jest najlepszym klubem w Polsce. Wierzę, że również w kolejnym sezonie wspólnie mamy możliwość stworzenia wielkiego, kompletnego zespołu – powiedział nowy trener mistrzów Polski.

Gardini ma cechy by godnie zastąpić De Giorgiego. To jeden z najlepszych włoskich siatkarzy w historii. Jest członkiem słynnej amerykańskiej galerii siatkarskich sław „Volleyball Hall of Fame”. Trzykrotnie sięgał po mistrzostwo świata (1990, 1994, 1998), był też czterokrotnym mistrzem Europy (1989, 1993, 1995, 1999). Ma na koncie również dwa medale igrzysk olimpijskich, srebro z Atlanty (1996) oraz brąz z Sydney (2000). Jako szkoleniowiec takim dorobkiem nie może się pochwalić. W latach 2011-13 był asystentem Anastasiego, gdy ten prowadził reprezentację Polski, a od 2014 roku pracuje w Olsztynie, gdzie wyrobił sobie niezłą markę. Dodajmy, że w latach 2004-06 Gardini był też dyrektorem sportowym w klubie z Modeny.

 

Z tej samej kategorii