Niewiele niewiadomych w JW. Drużyna w zasadzie skompletowana

Jeszcze w trakcie poprzedniego sezonu stało się jasne, że drużyna Jastrzębskiego Węgla do kolejnych rozgrywek przystąpi niewiele zmieniona. Kontrakty z klubem przedłużyli Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa i Maciej Muzaj. Następnie na taki sam krok zdecydowali się Jason De Rocco, Grzegorz Kosok i Damian Boruch.

Lotos Trefl Gdansk - Jastrzebski Wegiel
 /  fot. Piotr Matusewicz  /  źródło: Pressfocus

Dodając do tego fakt, że Jakub Popiwczak miał ważną umowę na kolejny sezon, pierwsza szóstka, łącznie z libero, zostaje taka sama. Niedługo po zakończeniu rozgrywek drużynę wzmocnił Kevin Tillie. Jeżeli chodzi o zawodników drugiego planu, to wiadomo było, że zostanie Wojciech Sobala, a także wychowankowie Akademii Talentów - Karol Gdowski i Marcin Ernastowicz. Drużynę opuścił jedynie Marcin Bachmatiuk.

Postać dominująca

A co z Radosławem Gilem, który był zmiennikiem Lukasa Kampy na pozycji rozgrywającego? - Myślę, że powinien grać więcej - mówi „Sportowi” Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla. - Szukamy zatem rozwiązań dobrych zarówno dla klubu, jak i zawodnika. Gdyby okazało się, że Radek odejdzie z klubu, to na pewno nie jesteśmy na chwilę obecną tak ekonomicznie ukształtowani, aby podjąć decyzję o zakontraktowaniu drugiego rozgrywającego, równorzędnego z Lukasem Kampą. On jest tutaj postacią dominującą i będzie - nie pozostawia wątpliwości sternik brązowego medalisty PlusLigi.

Gil przebywa obecnie na zgrupowaniu reprezentacji U-21 przed mistrzostwami świata, które 23 czerwca rozpoczną się w Czechach. Nominalnie jest drugim rozgrywającym, zmiennikiem Łukasza Kozuba z MKS-u Będzin. Turniej potrwa do początku lipca i wszystko wskazuje na to, że dopiero po jego zakończeniu zapadną decyzję w sprawie klubowej przyszłości Gila.

Sprawa otwarta

Pozycją, którą jastrzębianie mogą jeszcze wzmocnić, jest środek bloku. - Nie odważę się powiedzieć, że była to nasza najsłabsza pozycja. Ale na pewno jest w tym temacie jeszcze trochę niewiadomych. Mamy Grześka Kosoka, który zostaje na dwa lata. To zawodnik wysokiej klasy, ograny i doświadczony, co pokazał w ostatniej piłce w Rzeszowie. Myślę, że Damian Boruch zrobił duży postęp. Brakuje mu trochę cwaniactwa pod siatką i zagrywki, ale punkty zdobywał i zostaje z nami. Wojtek Sobala ma ważny kontrakt, ale przypomnę, że miał poważną kontuzję, do gry wrócił na chwilę i nie wiemy, jak będzie w kolejnym sezonie. Dlatego środek jest pozycją otwartą, musimy być czujni. Monitorujemy rynek. Nie jest on zbyt szeroki, bo musimy stawiać na Polaka. Dwie formacje mamy złożone z obcokrajowców. Dobrze byłoby postawić na młodego perspektywicznego zawodnika, który mógłby się rozwijać. Jeżeli pojawi się ktoś taki, za satysfakcjonujące dla klubu pieniądze, to na pewno taki ruch wchodzi w grę. Mamy też Kubę Turskiego z Akademii. Abstrahując od pozycji mamy cały czas na uwadze naszych młodych graczy. Kuba Popiwczak jest najlepszym przykładem, że warto inwestować. Taką politykę kształtujemy - kompleksowo wyjaśnił sytuację Adam Gorol.

Libero - jastrzębska specjalność

Przyjęcie zagrywki jest z kolei tą formacją, którą - wobec pozyskania Tillie - Jastrzębski Węgiel ma w zasadzie kompletną. Kontraktu z klubem nie przedłuży Sebastian Schwarz, który przyszedł do Jastrzębia w końcówce sezonu. - Z założenia kontrakt ze Schwarzem był podpisany do końca sezonu i z perspektywy czasu uważam, że to była bardzo dobra decyzja. Sebastian podniósł rywalizację, Jason De Rocco zrozumiał, że niekoniecznie musi grać. Tak to działa. Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy potrzebuje konkurencji. Pojawił się Tillie i w tym momencie temat pozostania Niemca się skończył w sposób naturalny - przesądził prezes klubu z al. Jana Pawła II. Co do pozycji libero sprawa jest jasna i zupełnie... jastrzębska. Suwerenem pozostaje Jakub Popiwczak, a Karol Gdowski będzie jego zmiennikiem. Ta pozycja może zostać wkrótce zdominowana przez wychowanków, bo najlepszym libero kwietniowych mistrzostw Polski juniorów, na których jastrzębscy „akademicy” zdobyli złoty medal, został Bartosz Makoś.

 

 

Z tej samej kategorii