Nieoczekiwana zmiana w Jastrzębskim Węglu

Nieoczekiwany koniec przygody Marka Lebedewa z Jastrzębskim Węglem. Szkoleniowiec został zdymisjonowany po odpadnięciu drużyny z Pucharu Polski. Zastąpi go Ferdinando De Giorgi.

ONICO Warszawa - Jastrzebski Wegiel
 fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

Tego ruchu władz jastrzębskiego klubu chyba nikt się nie spodziewał. „Zarząd Klubu Sportowego Jastrzębski Węgiel S.A. informuje, że z dniem 13 stycznia 2018 roku zwalnia Marka Lebedewa z obowiązku pełnienia funkcji trenera pierwszego zespołu KS Jastrzębski Węgiel. Podstawą przedmiotowej decyzji jest brak zadowalającego poziomu sportowego drużyny” – napisali działacze w specjalnym oświadczeniu.
Lebedew do Jastrzębia trafił w czerwcu 2015 roku. Zastąpił Roberto Piazzę. Ruch był przemyślany. Australijczyk znał realia śląskiego klubu. Pracował w nim jako trener przygotowania atletycznego, gdy pierwszym szkoleniowcem był Roberto Santilli. Potem wyjechał do Niemiec, gdzie odnosił sukcesy z Berlin Recycling Volleys.
Pod wodzą Lebedewa jastrzębianie zajęli siódme (2016) i trzecie miejsce (2017). W bieżących rozgrywkach mieli znów znaleźć się na podium i powalczyć o Puchar Polski. Tymczasem od początku spisywali się poniżej oczekiwań. Działacze spotkali się z siatkarzami i trenerem, ale widać rozmowy nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Po 16 kolejkach siatkarze z Jastrzębia zajmują czwarte miejsce, ale przegrali aż siedem spotkań. Szczególnie bolesne okazały się wpadki z Treflem Gdańsk u siebie i MKS-em Będzin na wyjeździe. Z kolei w Pucharze Polski po przegranej z ONICO Warszawa nie zdołali nawet awansować do turnieju finałowego. I ta porażka przelała czarę goryczy.
Lebedewa zastąpił Ferdinando De Giorgi, który drużynę po raz pierwszy poprowadzi w spotkaniu 18. kolejki z PGE Skrą Bełchatów 21 stycznia. Do tego czasu obowiązki pierwszego trenera pełnić będzie dotychczasowy asystent Lebedewa Leszek Dejewski.
De Giorgi w naszym kraju zasłynął z pracy z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Dwukrotnie doprowadził ją do mistrzostwa Polki. Jego wyniki tak zachwyciły siatkarskie środowisko w kraju, że w grudniu 2016 roku powierzono mu prowadzenie reprezentacji Polski siatkarzy. Na tym stanowisku nie wytrwał nawet roku. Jego przygoda z biało-czerwonymi zakończyła się bowiem katastrofą. Drużyna pod wodzą Włocha nie zdołała osiągnąć sukcesu ani w Lidze Światowej, ani przede wszystkim w mistrzostwach Europy, których Polska była gospodarzem. We wrześniu De Giorgi pożegnał się więc z kadrą.
Włoch ma 56 lat i wspaniałą karierę zawodniczą za sobą. Ponad 300 razy zagrał w reprezentacji Włoch, zdobywając m.in. mistrzostwo świata, mistrzostwo Europy oraz wielokrotnie triumfował w rozgrywkach Ligi Światowej. Jako trener oprócz ZAKSY i reprezentacji Polski prowadził też: Piemonte Volley, Perugia Volley, Lube Banca Marche Macerata, Energy Resources San Giustino, Fakieł Nowy Urengoj oraz Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia.

 

Z tej samej kategorii