Mistrzowski huragan przemknął przez „Spodek”

Mistrzowie z Kędzierzyna-Koźla potrzebowali zaledwie 65 minut, by odnieść zwycięstwo w „Spodku”.

GKS Katowice - ZAKSA Kedzierzyn-Kozle
 /  fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Znacznie więcej spodziewaliśmy się po siódmym spotkaniu GKS-u Katowice, a drugim w tym sezonie, w „Spodku”. Obrońcy tytułu mistrzowskiego, siatkarze ZAKSY, to rywal z najwyższej półki, ale liczyliśmy, że będzie znacznie więcej walki i wyrównanej gry. A tymczasem dominacja przyjezdnych była znacząca i to widać po „uciułanych” punktach przez gospodarzy.
Spotkanie zaczęło się od symbolicznej minuty ciszy, bowiem zmarł ojciec Marco Falaschiego, który w ubiegłym roku był rozgrywającym GKS-u, zaś teraz pełni rolę zmiennika w ZAKSIE. Gdy katowiczanie grają w legendarnej hali, ogarnia ich dziwna niemoc. Tak było w pierwszej potyczce z Łuczniczką Bydgoszcz i tak też było wczoraj. Nim katowiczanie otrząsnęli się z letargu, to już przeciwnik wypracował sobie tak wysoką przewagę, że potem była nie do odrobienia. Benjamin Toniutti, naszym zdaniem najlepszy rozgrywający PlusLigi, po dobrym przyjęciu miał komfortową sytuację i mógł swobodnie dokonywać właściwych wyborów. Goście wystąpili bez dwóch podstawowych zawodników: przyjmującego Rafała Buszka oraz środkowego Łukasza Wiśniewskiego, ale te ubytki nie miały większego znaczenia. Ich zmiennicy, Rafał Szymura oraz Krzysztof Rejno, stanęli na wysokości zadania i byli mocnymi punktami zespołu. Zresztą mieli dość ułatwione zadanie, bo katowiczanie wczoraj zupełnie nie byli sobą.
W I secie goście szybko osiągnęli przewagę i przy stanie 3:10 w miejsce Serhija Kapelusa pojawił się Rafał Sobański, i pozostał na parkiecie do końca II seta. Przy stanie 10:20 trener Piotr Gruszka stracił cierpliwość do atakującego Karola Butryna i na boisko wszedł kapitan, Dominik Witczak, który w Kędzierzynie-Koźlu spędził kilka sezonów, zaliczając piękne chwile. Poszukiwania optymalnego ustawienia trwały na tak na dobrą sprawę do samego końca, ale „złotego środka" nie znaleziono.
Frustracja gospodarzy pogłębiała się niemal z każdą piłką, choć zdarzały się przebłyski. To jednak było stanowczo za mało na dobrze funkcjonujący zespół ZAKSY. Kolejne dwie odsłony były niemal kopią pierwszej. Multum pomyłek w polu serwisowym, kiepskie przyjęcie i paraliż w ataku - to wszystko sprawiło, że mecz trwał krótko i przez „Spodek” przeszedł mistrzowski huragan.

 

GKS KATOWICE – ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE 0:3 (14:25, 16:25, 13:25)


KATOWICE: Komenda, Kapelus (1), Kalembka (4), Butryn (3), Quiroga (10), Kohut (3), Mariański (libero) oraz Sobański (2), Witczak (6). Trener Piotr GRUSZKA.
KĘDZIERZYN-K.: Toniutti (2), Szymura (6), Rejno (9), Torres (16), Deroo (11), Bieniek (5), Zatorski (libero) oraz Jungiewicz. Trener Andrea GARDINI.
Sędziowali: Marcin Herbik i Tomasz Janik (obaj Warszawa). Widzów 4200.
Przebieg meczu
I: 3:10, 8:15, 10:20, 14:25.
II: 5:10, 8:15, 13:20, 16:25.
III: 6:10, 8:15, 13:20, 13:25.
Bohater – Benjamnin TONIUTTI.

 

Z tej samej kategorii