Waleczne serce mistrzów Polski nie wystarczyło

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mocno postraszyła wielkie Cucine Lube Civitanova. Urwała jej punkt, a do wygranej zabrakło trochę szczęścia. Jednego, może dwóch, lepiej wykonanych ataków lub bloków.

ZAKSA Kedzierzyn Kozle - Cucine Lube Civitanova
 fot. Rafal Rusek  /  źródło: Pressfocus

W drugim meczu turnieju mistrzowie Polski stanęli przed ogromnym wyzwaniem. Po drugiej stronie siatki stał mistrz Włoch, Cucine Lube Civitanova. To jeden z gigantów klubowej siatkówki i po tym, co pokazał w pierwszym meczu, rozbijając obrońcę tytułu Sadę Cruzeiro, główny kandydat do zdobycia tytułu klubowego mistrza świata, niewielu dawało szansę kędzierzynianom na nawiązanie z nim walki.
- ZAKSA musi być przekonana, że jest w stanie wygrać - tłumaczył Ryszard Bosek, były mistrz olimpijski i świata oraz były trener m.in. reprezentacji Polski siatkarzy. O tym, że z Włochami można powalczyć wierzył Sebastian Świderski, prezes ZAKSY. - Z Lube nie można iść na wymianę ciosów, bo przegramy. Musimy grać z głową i cierpliwie. To klucz do zwycięstwa. Do tego musimy uważać na jej zagrywkę, bo to jej najsilniejsza broń - twierdził szef mistrzów Polski, który w swojej karierze występował w Cucine Lube. - Ale to moje Lube ma niewiele wspólnego z tym obecnym. Został tylko Dragan Stanković, z którym jeszcze występowałem (w meczu nie wystąpił, bo jest kontuzjowany - przyp. red.). To inny klub, przeniesiony do innego miasta i inni ludzie. Teraz jest tylko ZAKSA - dodał Świderski.

 

Problemy Portorykańczyka
Pierwsze piłki pokazały, że „czarny scenariusz” może się ziścić. Gracze z Civitanovy przede wszystkim skupili się na wyeliminowaniu z gry atakującego mistrzów Polski, Maurice'a Torresa. Portorykańczyk miał ogromne kłopoty ze skończeniem swoich akcji. Pierwsze trzy jego uderzenia zostały zablokowane, a czwarte podbite w defensywie. Taktyka zdała egzamin. Mistrzowie Włoch, choć niczym wielkim nie imponowali, prowadzili 12:8. I chyba uznali, że rywale nie są im w stanie zagrozić, że ich sile nie są w stanie się przeciwstawić. Stracili koncentrację. Zaczęli popełniać proste błędy. Przede wszystkim mylili się w polu serwisowym i ataku. Cwetan Sokołow w niczym nie przypominał jednego z najlepszych atakujących na świecie. Nie potrafił trafić w pole gry.

 

Pewni swojej siły
Za to nasi gracze, grając na luzie, zaczęli naciskać rywali. Wyglądali zupełnie inaczej niż we wtorkowym starciu z Sarmayeh Bank, gdy zjadła ich trema. Tym razem byli pewni siebie i swoich umiejętności. Świetnie prowadził grę Benjamin Toniutti. Francuz raz za razem oszukiwał blok rywali. Często grał szybko i nie bał się ryzykować. Nawet z trudnych piłek wystawiał do środkowych, a Mateusz Bieniek i Łukasz Wiśniewski zwykle kończyli akcje. Kędzierzynianie potrafili też odrzucić rywali od siatki, a ci coraz bardziej się denerwowali, co z kolei przekładało się na ich skuteczność. Zamiast skupić się na wydarzeniach na parkiecie, zaczęli rozglądać się wokół siebie, gestykulować i dyskutować z sędziami.
Nasi siatkarze rozpędzali się z każdym kolejnym udanym zagraniem, każdym błędem Włochów. Nawet ataki takiego gracza jak Osmany Juantorena nie robiły na nich wrażenia. I nieoczekiwanie nie tylko dotrzymywali kroku faworyzowanym rywalom, ale zaczęli dominować. Odrobili straty, a w końcówce pierwszej partii zdołali zaskoczyć mistrzów Włoch.

 

Popis środkowych
W kolejnych partiach Włosi prezentowali bardziej dokładną siatkówkę, ale mistrzowie Polski nie pękli. Twardo odpowiadali na zagrania rywali. Choć Sokołow, Juantorena i Taylor Sander w ataku i na zagrywce robili co mogli, a Jenia Grebennikov w obronie uwijał się jak w ukropie - kilkakrotnie podbijał piłki, które kędzierzynianie atakowali bez bloku - mistrzowie Włoch nie byli w stanie odskoczyć. Toniutti swoimi niekonwencjonalnymi wystawami robił „wiatrak” z rywali, a Bieniek i Wiśniewski wręcz ośmieszali środkowych z Civitanovy. O każdy punkt trwała zażarta walka. Ku radości miejscowych fanów lepiej radzili sobie kędzierzynianie.

 

Chwila słabości
W czwartej partii wydawało się, że mistrzowie Polski są w stanie sprawić ogromną sensację i zgarnąć nawet całą pulę. Wygrywali już 15:12. Włosi wyglądali na zszokowanych. Wtedy jednak Juantorena, jak przystało na lidera zespołu, zebrał swoich kolegów na środku boiska i ich mobilizował. Wziął też ciężar gry na siebie. Micah Christenson, rozgrywający Cucine Lube, praktycznie każdą piłkę kierował do niego. A Kubańczyk z włoskim paszportem wytrzymał obciążenie. Mistrzowie Polski też wyciągnęli rękę do swoich rywali, psując cztery kolejne zagrywki. Włosi przezwyciężyli kryzys i doprowadzili do tie-breaka.

 

Obronione meczbole
Decydujący set lepiej zaczęli kędzierzynianie. Osiągnęli dwa punkty przewagi. Niby nic, ale we wczorajszym starciu, gdy o każdy punkt toczyła się walka jak o życie, nawet taki zapas mógł mieć przełomowe znaczenie. Włosi pierwszą stratę szybko odrobili, ale po kapitalnych zagrywkach Sama Deroo ZAKSA „odskoczyła” na 7:4. Wtedy jednak „odpalili” główni bombardierzy Cucine Lube, czyli Juantorena, Sander i przede wszystkim Sokołow. Nasi gracze nie byli w stanie dokładnie przyjąć ich serwisów, a przebite „za darmo’ piłki padały łupem Sokołowa. Kędzierzynianie pokazali jednak wielkie serce. Przegrywali już 12:14, a mimo to zdołali doprowadzić do remisu. Padli dopiero za czwartym meczbolem.
Mimo porażki ZAKSA wciąż ma szansę na awans do półfinałów. Zdecyduje o tym czwartkowy mecz.

 

 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Cucine Lube Civitanova 2:3 (25:23, 21:25, 25:23, 21:25, 16:18)


KĘDZIERZYN-KOŹLE: Toniutti (1), Buszek (10), Wiśniewski (10), Torres (14), Deroo (25), Bieniek (13), Zatorski (libero) oraz Jungiewicz. Trener Andrea GARDINI.
CIVITANOVA: Christenson (6), Juantorena (23), Candellaro (11), Sokołow (26), Sander (11), Cester (10), Grebennikov oraz Kovar. Trener Giampaolo MEDEI.
Sędziowali Shin Muranaka (Japonia) i Nasr Shaaban (Egipt). Widzów 2500.
Przebieg meczu
I: 7:10, 12;15, 20:19, 25:23.
II: 9:10, 14:15, 16;20, 21:25.
III: 7:10, 13:15, 20:19, 25:23.
IV: 10:7, 15:12, 18:20, 21:25.
V: 5:4, 9:10, 14:15, 16;18.
Bohater - Osmany JUANTORENA.

 

Z tej samej kategorii