Architekt kontra projekt własny

Ferdinando De Giorgi odzyskał dla Kędzierzyna-Koźla mistrzostwo Polski. Teraz postara się... wyeliminować ten zespół z Ligi Mistrzów.

ZAKSA Kedzierzyn-Kozle - Skra Belchatow
 /  fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Konfrontacja o drugą rundę fazy pucharowej LM, która rozpocznie się już jutro w Jastrzębiu-Zdroju, pomiędzy Jastrzębskim Węglem a ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem przedwiośnia na krajowych parkietach. To coś na kształt „świętej wojny”. Batalia ta ma długą i bogatą historię, a oba zespoły należą do najbardziej utytułowanych w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Mecze pomiędzy tymi drużynami zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kibiców i nierzadko towarzyszyły im olbrzymie emocje. Przed sympatykami Jastrzębskiego Węgla i ZAKSY kolejna odsłona tej osobliwej i ciekawej rywalizacji.

 

Ze wszystkimi poza ZAKSĄ

Tak się złożyło, że dwa miesiące temu szkoleniowcem Jastrzębskiego Węgla został człowiek, którego w Kędzierzynie-Koźlu kochają i zawdzięczają mu bardzo dużo. Ferdinando De Giorgi dwa razy doprowadził ZAKSĘ do mistrzostwa Polski. Mało tego, odzyskał tytuł dla tego klubu po trzynastoletniej przerwie, a dokonał tego w sposób godny podziwu. W sezonie 2015/16 jego drużyna przegrała zaledwie trzy spotkania w fazie zasadniczej, a w finale nie dała najmniejszych szans Resovii, trzykrotnie gromiąc ją po 3:0. Rok później sukces udało się powtórzyć, a po drodze sięgnąć dodatkowo po Puchar Polski. Co ciekawe, w półfinale turnieju we Wrocławiu ZAKSA pokonała 3:1 zespół Jastrzębskiego Węgla. Później, w półfinałach PlusLigi, nie dała tej drużynie najmniejszych szans, wygrywając dwa razy po 3:0. Mówiono wówczas, że każdy zespół jest w zasięgu rewelacyjnie spisującej się drużyny z Jastrzębia. Każdy, poza ZAKSĄ właśnie. Kędzierzynianie ograli w finale PlusLigi Skrę Bełchatów. Radość była ogromna, ale mieszała się ze smutkiem. Kibice wiedzieli bowiem, że trener De Giorgi żegna się z posadą szkoleniowca ZAKSY, na rzecz pracy z reprezentacją Polski.

 

Zawodnik, trener, dyrektor, prezes

Nie ulega wątpliwości, że „Fefe” dokonał w Kędzierzynie-Koźlu wielkich rzeczy. Sam bilans meczów ligowych mówi za siebie. Drużyna pod jego wodzą wygrała w PlusLidze 56 spotkań, a przegrała zaledwie 7. Trzeba też podkreślić, że ten zespół był autorskim projektem włoskiego szkoleniowca. To on sprowadził do klubu takich zawodników, jak Benjamin Toniutti, który do dziś jest uznawany za najlepszego rozgrywającego naszej ligi. Zawodnikami ZAKSY zostali również m.in. Sam Deroo czy Kevin Tillie. Bardzo dobrze układała się współpraca na linii trener - władze klubu. Kiedy De Giorgi został zatrudniony w Kędzierzynie-Koźlu, trenerem, a jednocześnie dyrektorem sportowym ZAKSY był Sebastian Świderski. To on ściągnął włoskiego szkoleniowca do Polski. Obaj panowie znają się już od ponad 10 lat. W 2007 „Świder” został graczem Lube Banca Macerata, czyli zespołu, którego „Fefe” był trenerem. Drużyna ta święciła duże sukcesy, zdobywając m.in. dwukrotnie Puchar Włoch. Kilka miesięcy po zatrudnieniu De Giorgiego w ZAKSIE, Świderski został jego... bezpośrednim przełożonym. Były siatkarz został bowiem powołany na stanowisko prezesa klubu, zastępując Mirosława Ptasińskiego.

 

Mają swoje szanse

- Będzie to dla mnie emocjonalny pojedynek. Pragnę podziękować prezesowi Sebastianowi Świderskiemu, ponieważ to on na mnie postawił. Dał mi wolną rękę w budowaniu zespołu i wspierał mnie w tym bardzo - mówi dziś Ferdinando De Giorgi, który jednak zapewnia, że żadnych sentymentów nie będzie. - Tamten rozdział w mojej karierze jest już przeszłością. Ważną rzeczą jest, aby o tamtych sukcesach pamiętać, ale obecnie najważniejsza jest dla mnie moja drużyna. Wiem o rywalu dużo i zdaję sobie sprawę z wielkości wyzwania, jakie czeka nasz zespół - dodaje włoski szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla, którego w Kędzierzynie-Koźlu zastąpił rodak, Andrea Gardini. ZAKSA nadal pewnie przewodzi na krajowym podwórku, chociaż w ostatnim okresie nie ustrzegła się błędów, dlatego „Fefe” widzi szanse dla swojej drużyny w tej konfrontacji. - ZAKSA od trzech lat rządzi w polskiej siatkówce. To fantastyczna grupa, ale uważam, że mamy swoje szanse. Tu nawet nie chodzi o to, byśmy grali perfekcyjnie, ale agresywnie i z zachowaniem ciągłości gry. Znamy jakość przeciwnika, ale musimy uwierzyć w to, że w tym dwumeczu wszystko jest możliwe - zakończył opiekun „Pomarańczowych”.

 

Z tej samej kategorii