Obowiązkowy sukces

Historyczna wygrana nad Kosowem jest pierwszym krokiem biało-czerwonych do przyszłorocznych mistrzostw świata.

Polska - Bahrajn
 źródło: Pressfocus

Zwycięstwem w portugalskim Povoa de Varzim nad egzotycznym na Starym Kontynencie Kosowem – państwo uznane zostało w 2014 roku - biało-czerwoni rozpoczęli udział w turnieju prekwalifikacyjnym mistrzostw świata 2019 roku. Wygrana z siódemka z Bałkanów, z którą zmierzyliśmy się pierwszy raz w historii, była obowiązkowa, ale myśleliśmy o wysokim zwycięstwie, ponieważ bramki mogą się liczyć na koniec turnieju. Tymczasem pierwszą połowę rozegraliśmy fatalnie. Ambitni rywale dyktowali nam warunki (4:7 w 14 min, 6:8 w 17 min, 9:10 w 21 min), a my w ciągu 30 prowadziliśmy tylko trzy razy (3:2 i 12:10 i do przerwy). Negatywów w grze Polaków było bez liku, na szczęście mieliśmy w składzie dobrze broniącego Adama Morawskiego i niezwykle skutecznego Arkadiusza Morytę. Druga połowa była już lepsza w wykonaniu Polaków, a Kosowianie z upływem czasu tracili siły (17:14, 21:15, 25:17 w 50 min). Rywale rzucili tylko pięć bramek po przerwie i mogliśmy odetchnąć z ulgą.
Teraz przeciwnikami Polaków w walce o awans do kolejnej fazy będą w sobotę słabszy Cypr i na zakończenie w niedzielę teoretycznie najsilniejszy z przeciwników Portugalia.

Czy wiesz, że...
* Przed spotkaniem z Cyprem i z Portugalią nasz sztab szkoleniowy ma prawo do przeprowadzenia dwóch zmian w kadrze biało-czerwonych.
* Do następnej rundy z każdej z sześciu grup pierwszej fazy kwalifikacji awansuje tylko zwycięzca. W play off zostaną oni dolosowani do zespołów rywalizujących aktualnie w Chorwacji o medale mistrzostw Europy. Dwumecze odbędą się w czerwcu. Gospodarzami turnieju finałowego w styczniu 2019 roku będą wspólnie Niemcy i Dania.

POLSKA – KOSOWO 30:19 (13:12)
POLSKA: Wyszomirski, Morawski – Krajewski, Nogowski 3, Moryto 10/3, M. Gębala, Syprzak 4/1, Walczak, Chrapkowski 1, T. Gębala 2, Genda 2, Krieger, Gierak 1, Makowiejew 1, Przybylski 5, Paczkowski 1. Kary 6 min. Trener Piotr PRZYBECKI.
KOSOWO: Gerbeschi, Berisha 1 – Abdullahi 6, Ahmeti, Beshiri 4, Curri, Dedaj 2/1, Hocza 4, Jupa, Quni, Ramosaj, Dre. Tahirukaj, Dri. Tahirukaj, Terziqi 2, Kszafolli, Zherka. Kary 10 min. Trener Tajp RAMADANI.
Czerwona kartka – Ramosaj (54. z gradacji kar).
Sędziowali: Lukas Frieser i Radoslav Kavulic (Czechy).