Kadra, jak nikomu niepotrzebna sierota

Tałant Dujszebajew miał budować reprezentację na igrzyska w Tokio, ale po fiasku w eliminacjach Euro 2018 poddał się już po roku. Kto będzie budował nową reprezentację?

Polska - Bialorus
 źródło: Pressfocus

Po zremisowanym 27:27 w niedzielę eliminacyjnym meczu z Białorusią i wcześniejszych trzech porażkach Polacy praktycznie stracili szanse na awans do mistrzostw Europy, które w styczniu 2018 roku odbędą się w Chorwacji - w tabeli grupy 2 z jednym punktem zajmują ostatnie miejsce, za Serbią, Białorusią i Rumunią. To oznacza, że biało-czerwonych zabraknie w imprezie tej rangi po raz pierwszy od 2000 roku.
Po spotkaniu w Płocku dymisję złożył trener Tałant Dujszebajew. - Wszystkie decyzje podejmowałem ja i to ja ponoszę za nie odpowiedzialność. Powiedziałem o tym prezesowi (Związku Piłki Ręcznej w Polsce – przyp. red.) Andrzejowi Kraśnickiemu od razu po meczu. On poprosił, abym się jeszcze zastanowił. Ale taka jest moja decyzja. Jestem dumny, że mogłem pracować z tą wspaniałą drużyną i życzę powodzenia mojemu następcy – tłumaczy Dujszebajew.

 

Nie na korytarzu
Andrzej Kraśnicki na razie nie przyjął rezygnacji selekcjonera. - Nie mam w zwyczaju podejmować tak istotnych decyzji, ani przyjmować tego typu oświadczeń w pomeczowych emocjach. Oficjalnie nie dostałem żadnej informacji o dymisji. Trener po meczu podszedł do mnie i powiedział, że po prostu nie wytrzymuje napięcia, ale nie chciałem z nim rozmawiać na korytarzu na tak poważny temat. Potem dotarły do mnie wieści z konferencji prasowej, jednak jeszcze raz podkreślam, przede wszystkim chce się teraz spotkać ze szkoleniowcem i na spokojnie z nim porozmawiać – wyjaśnia szef ZPRP.

 

Tylko 10 zwycięstw
Decyzja wydaje się jednak formalnością, bo Dujszebajew wydaje się zdecydowany, a w kuluarach zapowiadał rezygnację już przed meczem – gdyby Polacy nie wygrali.
- Decyzja zapadnie po rozmowie prezesa Kraśnickiego ze szkoleniowcem. Do spotkania ma dojść w najbliższych dniach, prawdopodobnie w Warszawie. Czekamy na rozmowę ze szkoleniowcem. Po niej ogłosimy oficjalny komunikat w sprawie jego przyszłości w kadrze – mówił wczoraj wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Zygfryd Kuchta.
Pochodzący z Kirgizji, mający również obywatelstwo hiszpańskie, 48-letni szkoleniowiec miał budować reprezentację – po rezygnacji większości graczy „złotego pokolenia” ery Bogdana Wenty (2004-12) - z myślą o igrzyskach 2020 w Tokio. Z kadrą pracował od lutego ub. roku, po nieudanym Euro 2016 w Polsce i rezygnacji Niemca Michaela Bieglera. W ciągu 15 miesięcy Dujszebajew prowadził drużynę w 29 oficjalnych meczach – ich bilans to 10 wygranych, 2 zremisowane i 17 przegranych.

 

Kto teraz?
Czekają ich jeszcze dwa spotkania - 14 czerwca z Serbami w Niszu i cztery dni później z Rumunią w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie. Kadrę poprowadzą w nich prawdopodobnie dotychczasowi asystenci Dujszebajewa, Robert Lis i Patryk Rombel.
Rombel przejął niedawno drugą reprezentację i kto wie, czy szansy – jako pierwszy Polak od 2012 roku po Bogdanie Wencie - nie otrzyma jakiś rodzimy szkoleniowiec młodego pokolenia. Oprócz Lisa wysoko stoją akcje trenera Orlen Wisły Płock Piotra Przybeckiego. 44-latek rok temu brał udział w konkursie na selekcjonera i przegrał na ostatniej prostej z Dujszebajewem.

 

O stawkę za rok
Pewne jest natomiast, że nowy trener będzie musiał budować nowy zespół; przesądzone wydaje się, że nie zagrają więcej w nim Krzysztof Lijewski i Karol Bielecki, a pod dużym znakiem zapytania stoi przyszłość w kadrze Michała Jureckiego.
Brak awansu do Euro oznacza, że po czerwcowych meczach z Serbią i Rumunią kolejne mecze o stawkę biało-czerwoni zagrają dopiero za rok – w czerwcu 2018 w play offie do mistrzostw świata 2019 z mocnym rywalem z pierwszego koszyka.

 


Liczba - 4
Od tylu zwycięstw w czterech meczach zaczął swoją pracę z reprezentację Tałant Dujszebajew.

Kiepski bilans
Reprezentacja pod wodzą Tałanta Dujszebajewa rozegrała 31 spotkań (29 oficjalnych), z których wygrała tylko 12 (10 oficjalnych), przegrała 17 i dwa zremisowała.

 

Z tej samej kategorii