Górnik nie puścił na kadrę Korneckiego i Daćki. Będzie kara?

  Trener Piotr Przybecki powołał 22 zawodników z klubów krajowych na kolejną konsultację, która odbędzie się w Płocku od 3 do 6 września. Tym razem zaproszenia nie otrzymał żaden z graczy NMC Górnika Zabrze. To pokłosie sprzeciwu śląskiego klubu, który w ub. tygodniu nie puścił bramkarza Mateusza Korneckiego oraz kołowego Marka Daćki na poprzednią akcję szkoleniową kadry w Orlen Arenie.

  Marek Daćko
   /  fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

  Obydwa zgrupowania nie są w obowiązkowych terminach EHF-u, w których kluby muszą oddelegować swoich graczy. A w Zabrzu tłumaczą, że nowy trener Czech Rastislav Trtik potrzebuje graczy do przygotowań do nowego sezonu.
  Tym razem termin konsultacji wypada tuż po inauguracyjnej kolejce PGNiG Superligi - NMC Górnik rozpocznie sezon w niedzielę 2 września spotkaniem w Kwidzynie z MMTS-em, a tydzień później gra na Pomorzu ze Spójnią Gdynia.

   

  Zawodnicy bez winy

  Czy to może zamknąć „górnikom” drogę do odmładzanej przez Przybeckiego reprezentacji – selekcjoner stanowczo zaprzecza. - I Mateusza, i Marka widzę w przyszłości w drużynie. Nie winię ich za tę sytuację, bo oni muszą wykonywać polecenia przełożonych w klubie. Ale sprawę z klubem będzie wyjaśniał związek - mówi „Sportowi” Przybecki.
  Warto przy tym przypomnieć, że z nowym szkoleniowcem biało-czerwonych - pomimo już dwóch powołań - nie miał jeszcze okazji pracować Daćko. Za pierwszym razem - w czerwcu, przed meczami kończącymi nieudane eliminacje do mistrzostw Europy 2018 - najlepszemu zawodnikowi superligi poprzedniego sezonu na przeszkodzie stanęły sprawy osobiste (choroba i śmierć ojca).

   

  Pismo zamiast rozmowy

  Konsekwencje może jednak ponieść Górnik - ze strony ZPRP. - Choć faktycznie kadra zbiera się nie w terminach EHF-u, zawsze można porozmawiać, a nie wypiąć się na wszystko i wysłać suche pismo, że klub nie przyśle zawodników. To nie załatwia sprawy - usłyszeliśmy ze strony jednego z pracowników federacji.
  Co na to w Zabrzu? - Nie otrzymaliśmy żadnego upomnienia ze strony ZPRP, więc nie ma się do czego ustosunkowywać. Mamy nowego trenera, który dopiero poznaje i buduje zespół. A skoro to nie był termin EHF-u, zarząd uznał, że zawodnicy bardziej potrzebni są w klubie. Mamy jednak nadzieję, że kwestie pozasportowe nie będą wpływać na powoływanie, bądź nie, do kadry zawodników NMC Górnika w przyszłości - oświadczył rzecznik zabrzańskiego klubu Paweł Franzke.

   

  Cel: Portugalia!

  Kadra przygotowuje się do styczniowego turnieju prekwalifikacji MŚ 2019 (12-14.01. w Portugalii, z udziałem także Kosowa i Cypru, do play offu awansuje tylko zwycięzca). Sprawdzianami będzie Golden League w Danii (26-29.10. z Francją, gospodarzami i Norwegią), impreza między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem w Polsce (z Japonią, Bahrajnem i Białorusią) oraz tradycyjny turniej w hiszpańskim Irun na początku stycznia.

   

  Powołania Przybeckiego
  Bramkarze: Adam Malcher (Gwardia Opole), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Marcin Schodowski (Piotrkowianin Piotrków Tryb.), Krzysztof Szczecina (MMTS Kwidzyn).
  Rozgrywający: Ignacy Bąk, Paweł Genda, Arkadiusz Ossowski, Michał Potoczny, Marek Szpera (wszyscy MMTS Kwidzyn), Adrian Kondratiuk, Hubert Kornecki, Mateusz Wróbel (wszyscy Wybrzeże Gdańsk), Tomasz Gębala (Orlen Wisła), Antoni Łangowski (Gwardia), Przemysław Mrozowicz (Zagłębie Lubin).
  Skrzydłowi: Jan Czuwara, Arkadiusz Moryto (obaj Zagłębie Lubin), Michał Daszek, Przemysław Krajewski (obaj Orlen Wisła).
  Obrotowi: Maciej Gębala (Orlen Wisła), Jan Klimków (Gwardia), Łukasz Rogulski (Wybrzeże).

  Z tej samej kategorii