Lubin wygrał z naruszeniem przepisów. Ale Perła nie będzie protestować

W meczu na szczycie żeńskiej superligi Zagłębie Lubin pokonało w rzutach karnych Perłę Lublin, ale rozstrzygnięcie odbyło się wbrew przepisom. Pokonani protestu jednak nie złożyli.

Klaudia Pielesz Weronika Gawlik
 fot. Maciej Kulczyński  /  źródło: PAP

Naprawdę?! Ja wiedziałem, że coś jest nie tak... - mówi trener Perły Robert Lis.

Wśród działaczy Związku Piłki Ręcznej w Polsce konsternacja. - Słyszałem o sprawie, ale nie zapoznałem się jeszcze z protokołem meczu w Lubinie, cały weekend jeździłem po innych zawodach. Sytuacja, którą pan opisuje, nie powinna mieć miejsca, ale proszę zadzwonić jutro - mówi szef Kolegium Sędziów Mirosław Baum.
To samo Komisarz Ligi Bogusław Trojan: - Jestem na urlopie, nie znam sprawy, ale zapoznam się jutro - obiecuje.
Prawdopodobnie jeden z winnych całego zamieszania, delegat związku na mecz, Piotr Chudzicki z Poznania, nie chce niczego komentować: - Nie mogę komentować sprawy, mam zakaz, proszę pytać szefa kolegium sędziów, nie chcę mieć potem przykrości - ucina.

 

Tylko Grzyb i Pielesz

 

Przypomnijmy - po 60 minutach sobotniego szlagieru odwiecznych rywali i dwóch czołowych drużyn żeńskiej superligi był remis 22:22. W takim wypadku, w myśl regulaminu rozgrywek, aby wyłonić zwycięzcę rozgrywa się rzuty karne (z pominięciem dogrywki 2 razy 5 minut).
Po serii 22 podejść w decydującym momencie pomyliła się była zawodniczka Zagłębia, a dziś podpora ekipy z Lublina, Kinga Achruk. Bramkarka miedziowych Monika Wąż wpadła w objęcia koleżanek.
Okazuje się jednak, że w drugiej serii karnych (po pierwszych 5 kolejkach był remis 4:4), choć rozgrywanych do „złotej bramki”, z 7 metrów na przemian rzucały tylko dwie zawodniczki Zagłębia: Kinga Grzyb (2 razy) i Klaudia Pielesz (3). Przepisy gry w piłkę ręczną jasno jednak stanowią, że trener wyznacza pięciu różnych wykonawców (mogą rzucać ci sami, co w pierwszej serii). Nie dopilnowali przepisu delegat i sędzie Urszula Lesiak i Małgorzata Lidacka z Krakowa.
- Pytałam delegata, czy mogą rzucać dwie zawodniczki na zmianę, usłyszałam, że tak. Przecież nie narażałabym swojego zespołu, nie mam sobie nic do zarzucenia - przekonuje szkoleniowiec Zagłębia Bożena Karkut. - Nie dzieliłabym włosa na czworo. W środę zaczyna się główna faza rozgrywek o medale, jest 30 punktów do zdobycia, skupmy się na sporcie - dodaje Karkut.

 

Podstawa do weryfikacji

 

W drugiej „piątce” żadna z zawodniczek wykonujących karne się nie pomyliła i dopiero w 11. serii na trafienie Pielesz nie odpowiedziała Achruk.
- Jeżeli było tak, jak pan to przedstawia i zostały naruszone przepisy gry w piłkę ręczną, które mogły wypaczyć wynik zawodów, jest to podstawa do ich weryfikacji. Ale strona czująca się pokrzywdzoną musi złożyć protest - informuje Trojan.
W Lublinie wczoraj zapanowało poruszenie i w pośpiechu zastanawiano się, czy złożyć oficjalny protest, na który klub miał tylko 48 godzin od pory zakończenia meczu (i wpłacić kaucję 2 tys. zł) - czas mijał w poniedziałek około 20.00. Ostatecznie zdecydowano, że protestu nie będzie.

 

Oświadczenie zamiast protestu

 

Zarząd Perły wydał jednak oświadczenie: "MKS Perła Lublin jest klubem, który chce wyznaczać standardy zachowań w naszej lidze. Także w sytuacjach kontrowersyjnych, a nawet w przypadku błędów na niekorzyść naszego zespołu. Chcemy uczciwej, sportowej rywalizacji, także w meczach określanych przez niektórych „świętą wojną”, których wynik może być kluczowy dla losów całego sezonu. Nie pozostajemy jednak obojętni wobec zdarzeń z ubiegłej soboty i poważnego błędu sędzi zawodów w Lubinie. (...)

W sportowej walce zdobyliśmy jeden punkt i nie składamy protestu, wnosząc o powtórzenie spotkania. Nie chcemy wzmagać animozji w odwiecznej walce o mistrzostwo Polski na linii Lublin-Lubin, ponadto reprezentujemy nasze miasto w Pucharze Polski, w mistrzostwach kraju oraz w EHF Challenge Cup, gdzie dotarliśmy już do fazy półfinałowej.

Kolejna podróż na Dolny Śląsk, aby powtórzyć mecz byłaby problematyczna przede wszystkim ze względu na nasz niezwykle napięty terminarz. Piłka ręczna zna takie przypadki, ale z Zagłębiem chcemy wygrywać tylko na boisku, nie przez walkowery czy powtórki spotkań.

 

Co mówią regulaminy?

Przepisy gry w piłkę ręczną - obowiązujące od 1 lipca 2016 r. (za stroną zprp.pl)

PRZEPIS 2
Czas gry, sygnał końcowy, zatrzymanie czasu gry

„2:2 (…) Jeżeli w celu wyłonienia zwycięzcy wykonywane będą rzuty karne, to powinna być stosowana procedura opisana poniżej:
(…) Każda drużyna wyznacza 5 zawodników. Każdy z wyznaczonych zawodników, w ustalonej przez daną drużynę kolejności, która nie może być zmieniona, wykonuje jeden rzut, na przemian z zawodnikami drużyny przeciwnej. (…) W przypadku kontynuowania rzutów karnych, każda z drużyn wyznacza ponownie pięciu zawodników. Wszyscy lub niektórzy z zawodników uczestniczących w pierwszej rundzie mogą ponownie wykonywać rzuty. Kolejne piątki zawodników wyznaczane są aż do rozstrzygnięcia wyniku (…).”

 

W Europie też się mylą

Przepisów w piłkę ręczną nie znają także delegaci nominowani na mecze europejskich pucharów. Do kuriozalnej sytuacji doszło jesienią w 2. rundzie Pucharu EHF mężczyzn. Islandzki Hafnarfjordur mierzył się z Newą Sankt Petersburg. W pierwszym meczu wygrała drużyna z wyspy gejzerów (32:27). Rewanż zakończył się identycznym wynikiem, z tym, że dla Rosjan. Regulamin EHF w takim wypadku wskazuje, że o awansie miała rozstrzygnąć seria rzutów karnych. Delegat z Finlandii Kurt Roger Sjolund zdecydował jednak, że drużyny... muszą stanąć do dogrywki. Po dodatkowym czasie awans wywalczyli Rosjanie. Islandczycy złożyli jednak protest, który rozpatrzono pozytywnie. Gracze Hafnarfjordur musieli wrócić do Rosji, by rozegrać tylko serię karnych - którą zresztą wygrali. Koszt „dogrywki" pokrył EHF.

 

Z tej samej kategorii