Brylanciki najczystszej wody, czyli zamorskie wygrane Polonii na łamach Sportu

Wczoraj przypomnieliśmy wielki sukces piłkarzy Polonii, których w 1965 roku - po zdobyciu Pucharu Ameryki - witało w Bytomiu 100 osób. Uzupełnieniem niech będą fragmenty medialnych relacji z sukcesów bytomian. Zaiste, duża to sztuka: ani jednego spotkania Polonii w USA nie widzieli dziennikarze „Sportu”. A jak barwnie je opisywali!

W naszym archiwum zachowało się zdjęcie z pierwszego meczu z Ferencvarosem. Strzela Jan Banaś, z numerem - najskuteczniejszy snajper Polonii w Ameryce, Zygmunt Schmidt.

Brak nam tu dziś miejsca, by wszystkie owe relacje przytoczyć w należnej im objętości. Zaczerpnięte z telefonicznych rozmów przez ocean- a to z trenerem Michałem Matyasem, a to prezesem Otto Soleckim, bywały małymi perełkami dziennikarskimi! Ba; triumf bytomian w dwumeczu z Duklą „Sport” określił mianem „brylantu najczystszej wody”, koronującego serię amerykańskich przewag niebiesko-czerwonych. Same doniesienia z nich zasługują w tym kontekście na miano „brylancików”!

7.07., Chicago
Polonia - Ferencvaros Budapeszt 0:0
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Banaś, Schmidt, Liberda, Jóźwiak.

Bramkarze obu drużyn zebrali dużo oklasków 12736 widzów za znakomite interwencje. (…) Polacy oddali na bramkę Gecziego 25 celnych strzałów, podczas gdy Madziarzy strzelali celnie 18 razy. (…) Zarówno przed, jak i po przerwie poloniści zdobyli po jednej bramce, których - niestety - fatalny arbiter Giebner nie uznał, dopatrując się urojonych spalonych. (…)”.

11.07., Nowy Jork
Polonia - Kilmarnock 1:1 (0:1)
0:1 - Sneddan (26), 1:1 - Banaś (73).

Polonia była zespołem bezwzględnie lepszym, (…) miała wiele okazji. (…) Straciła bramkę w okresie, w którym posiadała wręcz miażdżącą przewagę. (…) Szkoci przeprowadzili niegroźny wypad. Lewoskrzydłowy strzelił z daleka metr nad ziemią. (…) Szymkowiak w robinsonadzie złapał piłkę, ale wyślizgnęła mu się ona z rąk i - wolno tocząc - przekroczyła linię bramkową. (…) Polonia gniotła, ale wyrównania długo nie mogła uzyskać. Padło ono dopiero w 73 min ze strzału Banasia. (…) Oddany z ostrego kąta strzał w prawy róg nie dał bramkarzowi Szkotów żadnych szans.

14.07., Nowy Jork
Polonia - West Bromwich Albion 2:2 (0:1)
0:1 - Foggo (35), 0:2 - Kaye (52), 1:2 - Pogrzeba (77), 2:2 - Pogrzeba (79).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Banaś, Pogrzeba, Liberda, Jóźwiak.

Polonię zgubiła nadmierna pewność siebie. Nie doceniła możliwości Anglików, pozwoliła sobie narzucić ich sposób gry, a kiedy zdobyli bramkę, zupełnie straciła głowę. (…) Na szczęście (…) kiedy zdobyli drugiego gola, byli tak uradowani, że zamiast dążyć do podwyższenia wyniku, myśleli głównie o jego utrzymaniu. Pozwoliło to Polonii na wejście w „uderzenie”, czego wynikiem były dwie bramki.”

18.07., Nowy Jork
Polonia - Ferencvaros Budapeszt 2:1 (0:1)
0:1 - Albert (35), 1:1 - Liberda (63), 2:1 - Schmidt (66).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Banaś, Pogrzeba (46. Schmidt), Liberda, Jóźwiak.

W pierwszej połowie lekką przewagę mieli Węgrzy, którzy w 35 min zdobyli prowadzenie. (…) Polonia nie załamała się tym niepowodzeniem i odpowiedziała groźnymi kontratakami. (…) W drugiej połowie trener Matyas wprowadził do gry Schmidta w miejsce Pogrzeby. (…) Przewaga bytomian w drugiej połowie była absolutna, a momentami wręcz miażdżąca. Gdyby nie świetnie dysponowany Geczi w bramce, zwycięstwo przybrałoby bardzo wysokie rozmiary.

22.07., Nowy Jork
Polonia - Kilmarnock 2:0 (1:0)
1:0 - Schmidt (16), 2:0 - Pogrzeba (76).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Schmidt, Pogrzeba, Liberda, Jóźwiak.

Z przyjemnością patrzyło się na akcje naszych chłopców. Pięknie kombinowali, świetnie operowali prostopadłymi podaniami, we właściwym momencie wychodzili na pozycje. Szkoci (…) mieli olbrzymie trudności w kryciu i rozszyfrowaniu intencji Polaków. (…) W 16 min Jóźwiak minął obrońcę, podciągnął do linii końcowej i stamtąd przekazał piłkę Schmidtowi, który z 8-9 metrów huknął nie do obrony. (…) Kilka minut później cała polska kolonia na trybunach zamarła z przerażenia. Hamilton strzelał z paru metrów i tylko nieprawdopodobna parada Szymkowiaka zażegnała tę beznadziejną - wydawało się - sytuację. (…) Od tej chwili przebieg wydarzeń zaczęła dyktować Polonia, uzyskując wyraźną przewagę, która wzrosła jeszcze po przerwie. Drugą bramkę (…) uzyskał Pogrzeba, który otrzymał prostopadłe podanie od Liberdy. (…) Problem „kto wygra” przestał istnieć.

25.07, Nowy Jork
Polonia - West Bromwich Albion 6:0 (3:0)
1:0 - Schmidt (31), 2:0 - Pogrzeba (35), 3:0 - Schmidt (38), 4:0 - Pogrzeba (46), 5:0 - Pogrzeba (82. karny), 6:0 - Schmidt (86).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Schmidt, Pogrzeba, Banaś, Jóźwiak.

Dwa wspaniałe hat tricki Schmidta i Pogrzeby ukoronowały niedzielny popis Polonii. (…) Boisko było twarde, kurzyło nie najgorzej, ale nic nie było w stanie przeszkodzić bytomianom, którzy grali jak w transie. (…) Piłka chodziła jak po szurku, tam gdzie pragnęli tego Polacy. (…) Jak padały bramki? Pierwszą zdobył Schmidt piękną główką po rzucie rożnym egzekwowanym przez Jóźwiaka. Potem Pogrzeba wykorzystał świetne dośrodkowanie Fabera. Schmidt zdobył trzecią bramkę silnym strzałem z 11 metrów (…). Gdy gra rozpoczęła się po przerwie, Banaś podał piłkę Faberowi, ten podciągnął pod bramkę Anglików, wypuścił Pogrzebę, a ten nieuchronnie strzelił do siatki. Było to zaledwie w 20 sekund po wznowieniu gry. Piąta bramka padła z rzutu karnego. Szósta została zdobyta z rzutu wolnego z linii pola karnego za kolejny faul angielskiej drużyny, która nie umiała już znaleźć recepty na falowe akcje Polaków”.

TAK WITANO BYTOMIAN - 100 TYSIĘCY LUDZI PRZYSZŁO DZIĘKOWAĆ IM ZA SUKCES ZA OCEANEM

Finał International Soccer League - pierwszy mecz
31.07., Nowy Jork, Randall Island Stadium
Polonia Bytom - New Yorkers 3:0 (1:0)
1:0 - Banaś (22), 2:0 - Schmidt (68), 3:0 - Jóźwiak (88).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Banaś, Schmidt, Pogrzeba, Liberda, Faber.

Natychmiast po gwizdku Leo Goldsteina Polonia przejęła inicjatywę, uzyskując wyraźną przewagę. Wyrazem tego były liczne dogodne sytuacje. (…) W 22 min Jan Banaś zwiódł amerykańskich obrońców i z 11 metrów uzyskał nieuchronną bramkę. Druga część meczu upłynęła pod znakiem fantastycznego pokazu piłki nożnej w wydaniu bytomian. (…) W 68 min Schmidt przejął podanie Pogrzeby i podwyższył na 2:0. Trzecią bramkę zdobył Jóźwiak z podania Pogrzeby. Końcowy wynik nie oddaje przewagi, jaką drużyna polska posiadała w niedzielnym spotkaniu”.

Finał International Soccer League - rewanż
4.08., Nowy Jork, Randall Island Stadium
Polonia Bytom - New Yorkers 2:1 (1:1)
0:1 - Neubauer (28), 1:1 - Schmidt (30), 2:1 - Jóźwiak (46).

Poloniści długo nie zdradzali ochoty do walki. Mieli w zapasie trzy bramki i chcieli odnieść zwycięstwo jak najtańszym kosztem. (…) Dopiero kiedy Amerykanie w 28 min objęli prowadzenie, bytomianie zmuszeni zostali do zrewidowania swych planów i potraktowania meczu na serio. Efekt był natychmiastowy: wyrównującą bramkę uzyskał Schmidt z podania Pogrzeby. Była 30 minuta... Rozstrzygnięcie zaś przyniosła już pierwsza minuta drugiej połowy. Lewoskrzydłowy Jóźwiak otrzymał piłkę od Pogrzeby i strzałem w długi róg zmusił bramkarza Schwartza do kapitulacji. (…) W ostatniej fazie pojedynku Szymkowiak popisał się kilkoma efektownymi interwencjami i obronił w mistrzowski sposób bombę Hasekidisa”.

Finał Pucharu Ameryki - pierwszy mecz
7.08., Nowy Jork, Randall Island Stadium
Polonia Bytom - Dukla Praga 2:0 (0:0)
1:0 - Banaś (59), 2:0 - Grzegorczyk (79).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Schmidt, Banaś, Pogrzeba, Jóźwiak.

Polonia odniosła zasłużone zwycięstwo. Po pierwszej - wyrównanej - połowie, poloniści przyspieszyli swe akcje i uzyskali wyraźną przewagę. (…) W 59 min Banaś egzekwował pośredni rzut wolny z 20 m, trafiając w jednego z obrońców Dukli. Odbita piłka wróciła pod nogi Banasia, który oddał ponowny strzał, tym razem celny i nie do obrony. W podobny sposób Polonia zdobyła drugą bramkę. W 78 min rzut wolny egzekwował tym razem Pogrzeba. Odbitą (…) piłkę przejął Grzegorczyk i ostrym strzałem ustalił wynik. (…) Była to pierwsza od czterech lat porażka Dukli na terenie Ameryki”.

Finał Pucharu Ameryki - rewanż
11.08., Nowy Jork, Randall Island Stadium
Polonia Bytom - Dukla Praga 1:1 (1:1)
0:1 - Vacenovsky (6), 1:1 - Jóźwiak (30).
POLONIA: Szymkowiak - Orzechowski, Winkler, Anczok - Nieroba, Grzegorczyk - Faber, Schmidt (46. Liberda), Banaś, Pogrzeba, Jóźwiak.

Mecz był trudny jak żaden z dotychczasowych. (…) W pozornie niegroźnej sytuacji Vacenovsky w odległości 35 m od naszej bramki tańczył z piłką, następnie zwiódł Grzegorczyka i zaryzykował strzał. Wyszła mu nieprawdopodobna bomba! (…) W 30 minucie kapitalny błyskawiczny atak. (…) Jóźwiak wychodzi z piłką na czystą pozycję. Kouba próbuje ratować desperackim wypadem. (…) Nasz lewoskrzydłowy „na zimno” uprzedza jego paradę i posyła piłkę do siatki. (…) Zdobycie wyrównania uskrzydliło bytomskich chłopców. (…) Jóźwiak schodzi do środka, wspaniale zwodzi Czadka i... trafia w poprzeczkę! Za kilka minut spojenie słupka z poprzeczką ratuje Duklę po wspaniałym strzale Banasia. Znów poprzeczka Jóźwiaka i stracona szansa świetnie grającego Pogrzeby. (…) Naprawdę duże szczęście miała Dukla. 3:0, 4:0 nie krzywdziłoby Czechów zbytnio”.