Błysk dublerów. Skromne zwycięstwo młodzieżówki nad Litwą

Reprezentacja Polski do lat 21 pokonała na wyjeździe Litwę 2:0. Zwycięstwo biało-czerwonym dali rezerwowi Paweł Tomczyk i Konrad Michalak.

Paweł Tomczyk

Mecz odbył się na boisku kompleksu sportowego w Gargżdy a podopieczni Czesława Michniewicza powinni prowadzić już po pierwszym kwadransie. Dawid Kownacki zauważył dobrze ustawionego w polu karnym Bartosza Kapustkę, skierował piłkę do niego i były gracz pierwszej reprezentacji znalazł się w sytuacji sam na sam, ale bramkarz Edvinas Gertmonas nie dał się przechytrzyć.

W 37 minucie biało-czerwoni wykonywali rzut wolny z około 18 metrów. Kownacki uderzył, ale piłka przeleciała nad bramką. W I połowie więcej groźnych sytuacji nie było a bramkarz Tomasz Loska był w tym czasie praktycznie bezrobotny. Szkoleniowiec tym razem dał szansę golkiperowi Górnika Zabrze, bo Bartłomiej Drągowski w piątek puścił trzy bramki w starciu z Finami (3:3). Druga połowa była zdecydowanie ciekawsza. Gospodarze częściej atakowali. W 55 minucie Patryk Dziczek sfaulował w polu karnym Justasa Lasickasa, ale arbiter nie odgwizdał „jedenastki”, nakazał grać dalej.

Nasza młodzież pokazała kilka widowiskowych akcji. Zwłaszcza bramkowa była godna telewizyjnych kamer. Zanim Polacy objęli prowadzenie, na boisko wszedł Paweł Tomczyk, który zastąpił Karola Świderskiego. Gracz Podbeskidzia (jest wypożyczony z Lecha Poznań) już przy swoim pierwszym kontakcie z piłką, skierował ją do siatki. Kapustka podał na lewą stronę do Tomczyka, a napastnik mimo ostrego kąta umieścił futbolówkę obok bramkarza. Drugiego gola strzelił Konrad Michalak, który także rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych. Szymon Żurkowski podał do Michalaka, a pomocnik huknął z prawej strony. Wściekły Edvinas Gertmonas nie zdołał obronić tego strzału. Litwini kończyli spotkanie w dziesiątkę. W 85 minucie Domantas Antanavicius ostro sfaulował jednego z polskich graczy.

Litwa – Polska 0:2 (0:0)
0:1 – Tomczyk, 62 min (asysta Kapustka)
0:2 – Michalak, 80 min (asysta Żurkowski)
Sędziował Stavros Mantalos (Grecja).

LITWA: Gertmonas – Antanavicius, Sadauskas (63. Olberkis), Sveikauskas, Barauskas – Jankauskas (78. Dubickas), Simkus, Rakauskas, Kloniunas (71. Romanovskij), Lasickas – Mickevicius. Trener Mindaugas NEORAS.
POLSKA: Loska - Stolarski, Wieteska, Bochniewicz, Gumny - Piotrowski, Dziczek, Kapustka (73. Michalak), Żurkowski (88. Kopacz) - Kownacki, Świderski (60. Tomczyk). Trener Czesław MICHNIEWICZ.
Żółte kartki: Mickevicius - Kownacki, Żurkowski, Dziczek.
Czerwona kartka Antanavicius (86. za brutalny faul).