Boniek spełnił obietnicę ze Stadionem Śląskim

27 marca 2018 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie reprezentacja Polski rozegra towarzyskie spotkanie z Koreą Południową.

Pilka nozna. Reprezentacja U19. Eliminacje do Euro 2018. Polska - Bialorus. 07.10.2017
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

To już pewne. Wczoraj oficjalnie poinformowano, że po ponad ośmiu latach przerwy piłkarska reprezentacja Polski rozegra mecz na Stadionie Śląskim. Umowa została już podpisana i 27 marca 2018 roku „biało-czerwoni” zmierzą się w Chorzowie z Koreą Południową. Dobór rywala oczywiście nie jest przypadkowy. Drużyna prezentująca azjatycki styl gry ma imitować jednego z naszych grupowych przeciwników podczas mistrzostw świata, czyli Japonię. Warto również podkreślić, że cztery dni wcześniej, 23 marca, zespół Adama Nawałki zmierzy się z Nigerią. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, gdzie spotkanie zostanie rozegrane. W grę wchodzą Wrocław lub Poznań. Pewne jest natomiast, że mecz z Koreańczykami rozpocznie się we wtorek o godz. 20.45.

 

Prezes zapewniał, że tak będzie
O tym, że reprezentacja Polski wróci na Stadion Śląski, wiadomo było już od dłuższego czasu. Kilka razy z ust Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN-u, padały deklaracje, że zespół narodowy wkrótce zagra w Chorzowie. On sam, jako piłkarz, dwa razy świętował na boisku śląskiego giganta awans do finałów mistrzostw świata. Po remisach z Portugalią w 1977 i Belgią w 1985 roku. Wczoraj ostatecznie słowo stało się ciałem. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza drużyna narodowa ponownie będzie miała możliwość rywalizacji na tym historycznym, wyjątkowym obiekcie, który został całkowicie odnowiony i znowu będzie służył reprezentacji Polski. Jestem przekonany, że na Stadionie Śląskim rozegramy jeszcze wiele emocjonujących meczów – powiedział sekretarz generalny PZPN, Maciej Sawicki. W ostatnich dniach związkowa delegacja wizytowała obiekt i, poza typową kosmetyką, jak np. wymianą mebli, nie miała żadnych uwag.

 

Jeden z najnowocześniejszych
Zadowolenia z takiej decyzji związku nie ukrywają też władze samorządowe. - Powrót piłkarskiej reprezentacji Polski na Stadion Śląski od początku był naszym priorytetem. Legenda obiektu, na którym reprezentacja rozgrywała swoje największe mecze, tysiące wiernych fanów i niepowtarzalny klimat tych spotkań, od początku były ogromnym atutem obiektu. Teraz możemy pochwalić się także nowoczesną infrastrukturą i możliwościami, które sprawiają, że Stadion Śląski jest jednym z najnowocześniejszych piłkarskich obiektów w Europie – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Przypomnijmy, że obiekt jest administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego.

 

Śnieżne pożegnanie
Ostatni mecz na Stadionie Śląskim reprezentacja Polski rozegrała 14 października 2009 roku. To było bardzo smutne pożegnanie ze starym obiektem. W ostatnim spotkaniu eliminacji zespół prowadził Stefan Majewski, który zastąpił zwolnionego miesiąc wcześniej Leo Beenhakkera. Padał śnieg, w proteście przeciwko fatalnym wynikom, a także działaniom związku, na meczu pojawiło się niespełna 4000 kibiców. Seweryn Gancarczyk na początku meczu strzelił samobójczą bramkę, a ostatecznie Słowacy wygrali 1:0 i po raz pierwszy w historii zapewnili sobie awans na mistrzostwa świata. Tamto spotkanie świetnie pamięta m.in. Jan Mucha, obecny bramkarz Bruk-Betu Termaliki Nieciecza. Kapitanem naszego zespołu był Mariusz Lewandowski, dziś trener Zagłębia Lubin. To było ostatnie spotkanie reprezentacji przed zatrudnieniem na stanowisku selekcjonera Franciszka Smudy.

 

 

Liczby

55 – tyle spotkań rozegrała reprezentacja Polski na Stadionie Śląskim. Pierwsze odbyło się 22 lipca 1956 z NRD. Ostatnie miało miejsce 14 października 2009 roku ze Słowacją. „Biało-czerwoni” wygrali 23 meczów, 18 zremisowali i ponieśli 14 porażek.

54 477 – taką pojemnością dysponuje Stadion Śląski po ostatniej gruntowej modernizacji, co czyni go drugim, po Stadionie Narodowym, największym obiektem w Polsce. Przed przebudową na trybunach mogło zasiąść 47 202 kibiców.

650 – tyle milionów złotych, szacunkowo, kosztowała przebudowa Stadionu Śląskiego, która miała miejsce w latach 2009-2017.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
W końcu na Śląsku zobaczymy mecz piłkarski.Ekstraklasa to....bez komentarza.
21 gru 17 15:38 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii