Śląscy ludzie w sztabie Nawałki

W sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski bardzo ważne role odgrywają trenerzy, analitycy oraz fizjoterapeuci z Górnego Śląska.

Góralczyk
 /  fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Adam Nawałka jest niekwestionowanym wodzem kadry narodowej, ale za swoimi plecami ma grupę specjalistów. Trener, który jest perfekcjonistą, bardzo dokładnie kompletował szeroki sztab i nie ma w nim przypadkowych osób. Zanim został selekcjonerem kadry narodowej, przez 5 lat pracował na Górnym Śląsku. Niewiele ponad rok był szkoleniowcem GKS-u Katowice, a później realizował się w Górniku Zabrze. Tam miał okazję współpracować z kilkoma osobami, które ściągnął do reprezentacji.

 

Były bramkarz i człowiek-orkiestra
Jest wśród nich m.in. Jarosław Tkocz, asystent Nawałki i trener bramkarzy. Pochodzący z Rybnika były golkiper w Polsce grał jedynie w śląskich klubach: ROW-ie Rybnik, Naprzodzie Rydułtowy i GKS-ie Katowice. W 2003 roku, jako zawodnik GieKSy zdobył „Złote buty” redakcji „Sportu”. Zanim zakończył karierę, występował jeszcze w Rosji. Ze względu na kontuzję kolana, musiał wcześniej powiesić buty na kołku. Został trenerem bramkarzy i jest bardzo doceniany przez Nawałkę. Tkocz pomagał mu wcześniej w Katowicach i Zabrzu. Gdy dołączył do sztabu kadry narodowej, podobnie jak Bogdan Zając (pochodzący z Jarosławia były obrońca Wisły Kraków był asystentem Nawałki w GKS-ie i Górniku), pojawiły się wątpliwości, czy obaj będą mieli „posłuch” u takich piłkarzy jak Robert Lewandowski czy Wojciech Szczęsny. - To nie jest problem nazwisk, tylko kompetencji i fachowości. Mam do tej dwójki pełne zaufanie i jestem pewny, że się sprawdzą - podkreślał [Adam Nawałka] i nie mylił się w tej kwestii.
Z Górnika trafił do kadry także 36-letni [Marcin Prasoł]. Przy Roosevelta był... człowiekiem-orkiestrą. Sprawdzał się jako kierownik drużyny, trener, analityk, skaut... Mimo młodego wieku, pełnił wiele funkcji. W sezonie 2014/15 prowadził samodzielnie Energetyka ROW Rybnik. - Bardzo długo pracowałem z trenerem Nawałką. Dobrze go poznałem i staram się to wykorzystać - mówił nam w jednym z wywiadów. Przy boku selekcjonera jest trenerem analitykiem.

 

Uczeń Probierza
W lutym 2015 roku do sztabu dołączył Robert Góralczyk, do którego zadań należy obserwacja i analiza gry rywali oraz kandydatów do występów w drużynie narodowej. Góralczyk, którego ojciec Jacek także był trenerem (prowadził m.in. Polonię Bytom), określany był uczniem Michała Probierza, bo przy nim poznawał tajniki zawodu, właśnie w Bytomiu. Pracował także m.in. w GKS-ie Katowice, Zagłębiu Sosnowiec i BKS-ie Stali Bielsko-Biała. Góralczyk był również selekcjonerem reprezentacji Polski kobiet. W kadrze chwalony jest za wnikliwą obserwację biało-czerwonych, ale także naszych przeciwników. Dla niektórych kadrowiczów były trener Polonii prowadził także indywidualne zajęcia z koordynacji i techniki.

 

Fizjoterapeuta jak piłkarz
Kolejni Ślązacy w kadrze narodowej to fizjoterapeuta Bartłomiej Spałek i masażysta Wojciech Herman. Pierwszy pracuje w Górniku, a drugi w GKS-ie Katowice, gdzie pełni funkcję fizjoterapeuty. Był okres, że wspomniany duet pomagał Adamowi Nawałce przy Bukowej. Dla Spałka zresztą GieKSa była naturalnym wyborem, bo przez ponad 20 lat - również jako fizjoterapeuta - pracował w niej jego ojciec, Wojciech. Spałek przeszedł kilka szczebli wtajemniczenia. Najpierw dbał o zawodników kadry do lat 23, prowadzonej przez Stefana Majewskiego, później o kadrowiczów U-20 i U-21, których szkoleniowcem był Marcin Dorna, by trafić do zespołu Adama Nawałki. Za przygotowanie fizyczne biało-czerwonych odpowiada z kolei Remigiusz Rzepka z Gliwic.
Pobyt selekcjonera w województwie śląskim był więc bardzo owocny. Poznał co oznacza śląski kult pracy i wybrał fachowców do swojego sztabu. Bez ich pomocy na pewno byłoby mu trudniej.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~IżykUżytkownik anonimowy
~Iżyk
No photo~IżykUżytkownik anonimowy
do ~HAnyseKSG:
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
12 paź 17 19:31 użytkownik ~HAnyseKSG napisał
L.Błażyński....
NO NIE, NIE WIErZĘ,
CZYTAM I NOrMALNIE NIE WIErZĘ W TO CO CZYTAM,
NIE MA NIKO\G/O, KOMPLETNIE NIKO\G/O NIE MA TAM Z cHOrOWSKIEGO rUCHU ???
Eeeeee..... rUCH TO ZErO A NAWET... MNIEJ NIŻ ZErO, HE HE HEeee..... :)))
Ino Row, GieKSa i KS.G. :)
No przecież żaden trener nie chciałby żeby mu śmierdziało w szatni.
17 lis 17 11:38
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
L.Błażyński....
NO NIE, NIE WIErZĘ,
CZYTAM I NOrMALNIE NIE WIErZĘ W TO CO CZYTAM,
NIE MA NIKO\G/O, KOMPLETNIE NIKO\G/O NIE MA TAM Z cHOrOWSKIEGO rUCHU ???
Eeeeee..... rUCH TO ZErO A NAWET... MNIEJ NIŻ ZErO, HE HE HEeee..... :)))
Ino Row, GieKSa i KS.G. :)))
12 paź 17 19:31 | ocena:67%
Liczba głosów:3
33%
67%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii