Wieczór bez gwiazd? Nuda i tak nie grozi!

Urugwaj zagra osłabiony brakiem Luisa Suareza, Polska bez - nie tylko Roberta Lewandowskiego czy Łukasza Piszczka, ale też Michała Pazdana. To szansa dla zmienników, czyli… walka o miejsce w kadrze na mundial na dobre zaczyna się dziś. Początek o 20.45 na PGE Narodowym.

Polska - Czarnogora
 fot. Tomasz Folta  /  źródło: Pressfocus

Bez kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego przyjdzie dziś biało-czerwonym powalczyć z Urugwajem (a w poniedziałek – z Meksykiem) w pierwszym od blisko roku towarzyskim meczu kadry. Z dwukrotnymi mistrzami świata Polska mierzyła się dotąd trzykrotnie. Ten ostatni raz - przed pięcioma laty, w Gdańsku, ulegając 1:3. Kapitalnego gola dla ówczesnych podopiecznych Waldemara Fornalika strzelił Ludovic Obraniak – było to jego ostatnie trafienie w kadrze – dla rywali z Ameryki Południowej bramki zdobywali Edinson Cavani, Luis Suarez i… niefortunnym „swojakiem” Kamil Glik.

 

Inny Kamil
- Pamiętam dokładnie tamten mecz. Był jednym z najlepszych, jakie rozegrałem w reprezentacji – śmieje się dziś stoper AS Monaco. – Sporo czasu minęło, teraz jestem już innym Kamilem Glikiem, zmieniła się też reprezentacja Urugwaju – zaznacza Glik. Rywale zawitali do Warszawy bez Suareza, który w 2012 roku rozmontował biało-czerwonych niemal w pojedynkę. Selekcjoner Oscar Tabarez dał mu odpocząć i nie powołał na spotkania z Polską i Austrią. Nie ma napastnika Barcelony, nie ma Roberta Lewandowskiego… Oba zespoły zagrają więc bez swych największych gwiazd.

 

- Szkoda, że Suareza nie będzie. Lubię takie pojedynki, rewanże, być może byłaby okazja powyjaśniać sobie na boisku pewne rzeczy. A mówiąc tak poważnie, to będzie zupełnie inny mecz. Minęło kilka lat, pozmieniało się. Czeka nas fajny sprawdzian, z rywalem preferującym inny styl. Przecież na mistrzostwach świata może się zdarzyć, że trafimy na drużynę z Ameryki Południowej. Spotkania z Urugwajem czy Meksykiem mają nam pomóc w tym, by zebrać inne doświadczenie – dodaje Glik.

 

Gotowi na każdym kroku
Polska zagra dziś nie tylko bez „Lewego”, ale i Michała Pazdana, który – jak informował lekarz kadry Jacek Jaroszewski - miał głęboką ranę w okolicach stawu skokowego i fizjoterapeuci od początku zgrupowania toczyli walkę z czasem. Wszystko wskazuje na to, że przegraną. Brak Pazdana powoduje, że w wątpliwość można poddać zasadność testowania wariantu z trójką środkowych obrońców. Jeśli jednak selekcjoner Adam Nawałka się na nie zdecyduje, prawdopodobnie spośród stoperów postawi na Glika, Thiago Cionka i Jarosława Jacha. Ten ostatni, 23-latek, może być jednym z dwóch dzisiejszych kadrowiczów-debiutantów z Zagłębia Lubin. Kto wie, czy tym drugim nie będzie pochodzący z Tychów Jakub Świerczok. Brak Lewandowskiego, Piszczka, Pazdana… To zarazem szansa dla zmienników. Walka o miejsce w szerokiej kadrze na mundial zaczyna się dziś na dobre

 

- Widać, że wielu nowych chłopaków dostaje szansę. Wielu z nas trener obserwuje, dlatego na każdym kroku trzeba być dobrze przygotowanym, odpowiednio prezentować się w klubie, by zapracować na powołanie. A po przyjeździe na kadrę – udowadniać, że jest się wartościowym zawodnikiem dla drużyny. Tak, by selekcjoner miał pozytywny ból głowy – uśmiecha się jeden z niedawnych debiutantów, Maciej Makuszewski z Lecha Poznań.

 

W czwartek biało-czerwoni przeprowadzili oficjalny trening na PGE Narodowym. Dziś - starcie z Urugwajem, podczas którego pożegnalne 44 minuty w kadrze zaliczy Artur Boruc. W niedzielę o godz. 11.30 reprezentacja wyleci do Gdańska. Tam odbędzie się oficjalny trening, a w poniedziałek zmierzy się towarzysko z Meksykiem.

Mówią liczby
2 – tyle porażek (w 20 meczach) na Stadionie Narodowym poniosła reprezentacja Polski. 22 marca 2013 z Ukrainą i 5 marca 2014 ze Szkocją.
5 – tyle porażek zanotowali biało-czerwoni w 41 meczach pod wodzą selekcjonera Adama Nawałki.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~JanUżytkownik anonimowy
~Jan :
No photo~JanUżytkownik anonimowy
Brak Pazdana to wzmocnienie a nie osłabienie
10 lis 17 16:01
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii