Reprezentacja Polski a Liga Narodów - nadchodzi koniec pewnej epoki

Adam Nawałka w roli generała czuje się wyśmienicie. Pytanie tylko, czy jeszcze w tym roku nie zechce zmienić frontu...

Pilka nozna. Eliminacje do MS 2018. Reprezentacja Polski. Trening. 31.08.2017
 fot. Piotr Kucza  /  źródło: 400mm

Gdy los przydzielił naszej drużynie narodowej Włochy i Portugalię w premierowej edycji Ligi Narodów, z miejsca rozpoczęliśmy spekulacje, czy będziemy w stanie wygrać tę atrakcyjną grupę i wystąpić w Final Four. Kibice nie chcieli słuchać, że roztrząsanie szans w rozgrywkach, które wystartują dopiero za osiem miesięcy ze sporym okładem zupełnie mija się z celem. Zwłaszcza w roku mundialowym, ponieważ turniej o mistrzostwo świata zwykle weryfikuje wcześniejsze plany. A przede wszystkim wpływa na obsadę personalną, zarówno w drużynie, jak i na ławce trenerskiej.

 

Hareide czytał jak w bajeczce?

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do powtarzalności w wyjściowym składzie reprezentacji Polski, która stała się wielkim atutem zespołu budowanego przez Adama Nawałkę. Już nikt nie mógł powiedzieć, jak przed ponad dekadą Jan Tomaszewski, że drużyna narodowa to Jerzy Dudek i Jacek Krzynówek oraz dziewięć koszulek, które trafią do przypadkowo dobranych zawodników. U obecnego selekcjonera wszystko zmieniło się o 180 stopni, to znaczy szybko można było zaobserwować konserwatyzm w typowaniu piłkarzy do gry, a nawet niechęć do zmian. Nie tylko w podstawowej jedenastce, ale także podczas meczu. Nawałka do znudzenia ćwiczył i powtarzał schematy rozegrania w poszczególnych sektorach boiska, co zaprocentowało automatyzmem porównywalnym do wypracowywanego w najlepszych klubach. Tyle tylko, że obecna kadra od 2014 roku – kiedy zaczęła marsz z dalekiego szeregu do pierwszej dziesiątki w rankingach zarówno FIFA jak i UEFA – mocno się zestarzała. I trochę skostniała.

 

Do tego stopnia, że selekcjoner Duńczyków, Age Hareide po zwycięstwie 4:0 obwieścił światu, że w taktyce biało-czerwonych przed starciem w Kopenhadze czytał niczym w dziecięcym opowiadaniu. I nawet jeśli Norweg chwalił się w przypływie entuzjazmu, dał do myślenia Nawałce. Nieprzypadkowo przecież w jesiennych spotkaniach towarzyskich nasz selekcjoner ćwiczył ustawienie 1-5-3-2. I głośno mówi o nim nadal, co wcześniej było nie do pomyślenia u szkoleniowca biało-czerwonych. Wniosek nasuwa się więc samoistnie: jeśli nawet na rosyjskim mundialu nie wykorzysta opcji z trójką stoperów w linii, chce aby grupowi rywale myśleli, że w każdym momencie może przegrupować zespół w ten sposób. Zresztą przy obronie wyniku (nieprzydatny w ataku) system może okazać się bardzo pomocny. A w każdym razie w spotkaniach z Meksykiem i Urugwajem takie sprawiał wrażenie.

 

Bez Lewego ani rusz

W polskich realiach łatwiej jednak wypracować nowe ustawienie niż znaleźć personalną alternatywę na poszczególnych pozycjach. Nawet takiemu fachowcowi jak Nawałce. Oczywista prawda jest taka, że nie tylko Robert Lewandowski nie ma na dziś w kadrze wartościowego zmiennika. O ile Niemcy mogli sobie pozwolić na wystawienie eksperymentalnego składu na Puchar Konfederacji i wygrać w czerwcu ten turniej w Rosji drugim garniturem, o tyle nasz potencjał jest taki, że w nieoptymalnym składzie nie byliśmy w stanie osiągnąć korzystnego wyniku nawet w towarzyskim meczu z Meksykiem. Z góry wiadomo zatem, że jeśli biało-czerwoni zechcą cokolwiek ugrać z Włochami i/lub Portugalczykami w Lidze Narodów, bez Lewego w składzie trudno będzie nawet o tym pomarzyć. Tymczasem Robert, który po przyjściu Sandro Wagnera może już liczyć na zmiennika w Bayernie Monachium, nie będzie zapewne szarpał się już także w każdym spotkaniu drużyny narodowej, jak bywało dotąd. Już zresztą jesienią, kiedy odczuwał drobne dolegliwości zdrowotne, a przede wszystkim zmęczenie – podarował sobie grę w listopadowych spotkaniach bez stawki.

 

O ile RL9 po mundialu na pewno nie skończy reprezentacyjnej kariery, o tyle kilku starszych od Lewego zawodników zapewne powie: dziękuję. I nie dotyczy to bynajmniej tylko Łukasza Piszczka oraz Kuby Błaszczykowskiego. Generalna przebudowa zespołu wydaje się zresztą koniecznością, trudno przecież opierać zespół wyłącznie na piłkarzach ponad 30-letnich. Kluczowe dla przyszłości reprezentacji Polski wydaje się więc pytanie, czy na posadzie zostanie Nawałka?

 

Czy Nawałka powie: – Do widzenia?

Kontrakt selekcjonera upłynie wraz z zakończeniem mundialu, a co będzie później – dziś możemy jedynie spekulować. Nawet w sytuacji, gdy  po losowaniu grup Ligi Narodów trener autentycznie cieszył się z okazji do rewanżu za finały Euro 2016 z Portugalią. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że tylko w jednym przypadku obecny szkoleniowiec bez wahania (żadnej ze stron) pozostałby na stanowisku po powrocie z Rosji. Mianowicie – gdyby z mundialem biało-czerwoni pożegnali się po czwartym spotkaniu, czyli wykonany zostałby plan minimum. Przy osiągnięciu każdego innego wyniku – choć z różnych powodów – o ciągłość na trenerskiej ławce może być trudno. O ile brak awansu z grupy może skutkować niechęcią przedłużania współpracy ze strony PZPN, o tyle po dotarciu co najmniej do ćwierćfinału, to Nawałka może powiedzieć: – Do widzenia. Nie tylko dlatego, że dostałby – co jest przecież prawdopodobne – lukratywną ofertę zza granicy. Również z tego powodu, że ma świadomość, iż z drużyną w obecnym składzie doszedł już do ściany. A nawet wielka Hiszpania, która w latach 2008-2012 wygrała wszystko, skończyła się zanim upłynęło pięć lat od wejścia na szczyt…

 

 

Lista reprezentantów Polski, którzy w 2018 roku skończą co najmniej 30 lat:

Łukasz Fabiański (rocznik 1985)

Przemysław Tytoń (1987)

Łukasz Piszczek (1985)

Thiago Cionek (1986)

Kamil Glik (1988)

Artur Jędrzejczyk (1987)

Michał Pazdan (1987)

Jakub Błaszczykowski (1985)

Kamil Grosicki (1988)

Krzysztof Mączyński (1987)

Robert Lewandowski (1988)

Kamil Wilczek (1988)

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~leoUżytkownik anonimowy
~leo :
No photo~leoUżytkownik anonimowy
Walka o miejsce w pierwszym koszyku będzie zażarta buehehehe
30 sty 10:39 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii