Stadiony piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji

Dwanaście aren, na których rozegrane będą mistrzostwa świata. Większość jest już gotowa, na niektórych trwają ostatnie prace budowlane. Polska reprezentacja rozpocznie turniej na stadionie Spartaka Moskwa. Później zagra w Kazaniu i Wołgogradzie.

Stadion Łużniki (Moskwa)

Fot. fifa.com / źródło: własne

 

Stadion Narodowy
Pojemność: 81 006
Rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017)

Kompleksowa przebudowa zabytkowego obiektu zakończyła się jesienią 2017 roku. Fasada i forma stadionu z 1956 roku została zachowana. Zlikwidowano bieżnię lekkoatletyczną, a nowe trybuny przybliżono do murawy.

 

Spartak Arena (Moskwa)

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 43 298
Rok otwarcia: 2014

Nazywany również Otkrytije Arena. Obiekt oddano do użytku w 2014 roku. Regularnie rozgrywa na nim mecze Spartak Moskwa.

 

Stadion „Fiszt” (Soczi)

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 47 700
Rok otwarcia: 2013 (ostatnia przebudowa 2017)

Stadion „Fiszt” był miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk w Soczi w 2014 roku oraz sercem Parku Olimpijskiego. Przed mundialem obiekt został dostosowany do rozgrywania meczów piłkarskich. Zdemontowano tymczasowy dach oraz dobudowano dodatkowe trybuny za bramkami. Obiekt, po zmianach, oddano do użytku w marcu 2017 roku.

 

Kazań Arena

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 44 779
Rok otwarcia: 2013

Stadion został oddany do użytku w 2013 roku przed Letnią Uniwersjadą. Oprócz ceremonii otwarcia i zamknięcia tych zawodów na arenie odbywały się mecze Pucharu Konfederacji. Występują tu też piłkarze lokalnego Rubina.

 

Stadion Sankt Petersburg

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 68 143
Rok otwarcia: 2017

Stadion Sankt Petersburg jako jedyny obiekt MŚ ma rozsuwany dach, a pojemnością (ponad 68 tys. widzów, około 80 tys. w wypadku koncertów itp.) ustępuje tylko stadionowi Łużniki. Budowa, która rozpoczęła się w 2007 roku, zakończyła się wiosną 2017 roku. Obiekt kosztował ponad miliard dolarów, co czyni go jedną z najdroższych sportowych inwestycji w dziejach. Na stadionie odbywały się mecze, w tym finał, piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Swoje spotkania rozgrywa tutaj Zenit Sankt Petersburg.

 

Stadion Kaliningrad - Bałtika Arena

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 35 212
Rok otwarcia: w budowie

Prace wewnątrz obiektu, m.in. przy montażu krzesełek mają zakończyć się w grudniu. Trawa już wykiełkowała. Brak postępów przy budowie dróg, parkingów i dalszej infrastruktury wokół areny. Trwa montaż urządzeń wewnątrz areny.

 

Wołgograd Arena

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 45 568
Rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego)

Relatywnie dobrze prezentuje się infrastruktura wokół obiektu, który jest położony blisko dróg i zabudowań. Trwają końcowe prace nad dachem, którego konstrukcja oparta na rozciągniętych stalowych kablach była podnoszona centymetr po centymetrze przez półtora miesiąca na wysokość blisko 50 metrów przez 88 wyciągarek. Trwają przyłączenia do sieci elektrycznej, kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej.

 

Jekaterynburg Arena

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 35 696
Rok otwarcia: 1953 (obecnie w przebudowie)

Ze względu na zabytkowy charakter stadionu były problemy przy powiększeniu trybun do wymaganych przez FIFA 35 tysięcy miejsc, jak również zachowania historycznej fasady. Ostatecznie zdecydowano się na zamontowanie tymczasowych krzesełek za bramkami na dodatkowych rusztowaniach, poza główną bryłą obiektu - trwają ostatnie prace nad ich montażem. Infrastruktura wokół obiektu jest niemal skończona. Wykonawca posadził wiele drzew, pojawiły się nasadzenia skalne i kwiatowe dekoracje. Trwa instalacja systemu oświetlenia.

 

Rostów Arena

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 45 145
Rok otwarcia: obecnie w budowie

Wedle wykonawcy obiekt jest już w 90 procentach skończony. Część krzesełek jest już zamontowana, trwa instalacja urządzeń wewnątrz areny, m.in. wind, schodów i podwieszanych sufitów. Infrastruktura wokół areny dopiero powstaje.

 

Mordowia Arena (Sarańsk)

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 44 442
Rok otwarcia: obecnie w budowie

Położono murawę, skończony jest główny szkielet obiektu. Prace koncentrują się przy dachu i fasadzie, które powstają z prefabrykowanych elementów i po MŚ zostaną częściowo zdemontowane. Ciągle brakuje krzesełek.

 

Stadion Niżny Nowogród

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 45 331
Rok otwarcia: obecnie w budowie

Zakończono pracę przy murawie. Nieukończony jest dach obiektu, trwa instalacja urządzeń wewnątrz areny. Dobrze prezentuje się infrastruktura wokół stadionu, który leży blisko głównych szlaków komunikacyjnych i zabudowań.

 

Samara Arena

Fot. fifa.com / źródło: własne


Pojemność: 44 807
Rok otwarcia: obecnie w budowie

Trwa montaż dachu. Teren wokół obiektu jest wyrównany. Dopiero niedawno rozpoczęły się pierwsze prace nad infrastrukturą, a stadion leży daleko od głównych dróg i centrum miasta. Brak murawy - trwa montaż systemu odprowadzania wody. Wykonawca ma duże opóźnienie.

 

Z tej samej kategorii