Nadchodzi rewolucja. Wszystko o siatkarskiej Lidze Narodów

W nowym roku ruszy Siatkarska Liga Narodów. Zdaniem Międzynarodowej Federacji Siatkówki, FIVB, nowe rozgrywki zrewolucjonizują siatkówkę.

Polska - USA
 fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

Siatkarska Liga Narodów to wspólny projekt FIVB, IMG i 21 federacji krajowych. Nowe rozgrywki zastąpią męską Ligę Światową oraz żeńskie World Grand Prix. FIVB już wcześniej zapowiadała reformę rozgrywek, których start zaplanowano na przyszły rok. Zarówno w lidze mężczyzn, jak i kobiet wystąpi po 12 stałych uczestników i cztery reprezentacje pretendujące. Mecze będą rozgrywane systemem "każdy z każdym", w ciągu całego sezonu odbędzie się ich 130, a każdy zespół czeka minimum 15 spotkań. Każdy ze stałych uczestników będzie gospodarzem przynajmniej jednego turnieju grupowego.

 

Warto dodać, że po raz pierwszy siatkarska federacja przy współpracy z IMG, przejmie pełną kontrolę nad produkcją treści. Dyscyplina ma zostać pokazana w zupełnie nowej jakości przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i strategii uatrakcyjniania sportu dla kibica, przy jednoczesnym ułatwianiu zrozumienia wydarzeń na boisku.

 

- To zwrotny moment w przyszłości naszego sportu. Siatkarska Liga Narodów to najważniejsze zawody w historii FIVB, które zrewolucjonizują sposób w jaki siatkówka jest prezentowana, czyniąc ją jeszcze bardziej przystępną, umieszczającą naszych fanów, tych w hali i przed telewizorami, w sercu każdej akcji - zapewnia prezydent FIVB Ary Graca. - W ostatnich latach siatkówka stała się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie uprawianych sportów na świecie. Ale zawsze musimy patrzeć przed siebie, aby znajdować sposób w jaki można dalej ewoluować i unowocześniać nasz sport, jako że dążymy do tego, by stać się sportem rodzinnym numer jeden na świecie. Siatkarska Liga Narodów pomoże nam zrealizować naszą wizję i wyznaczyć standardy doświadczeń sportowców i widzów - dodał.

 

W rozgrywkach mężczyzn pewnymi udziału są: Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia oraz Rosja. Australia, Korea Południowa, Kanada i Bułgaria są zespołami pretendującymi.

 

W turnieju kobiet "pewniacy" to: Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia są drużynami pretendującymi.

 

Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów będzie również drugorzędna Liga Pretendentów (Challenger League), umożliwiająca awanse i - niestety - spadki.

Z tej samej kategorii