Znowu ich zlali. Górnik w drodze po Puchar Polski!

Górnik po raz trzeci w tym roku pokonał Chojniczankę. „Trójkolorowi” dzisiaj wieczorem dowiedzą się, z kim będą rywalizować w półfinale Pucharu Polski.

Gornik Zabrze - Chojniczanka Chojnice

Trener Marcin Brosz nie kalkuluje. Chociaż jego drużyna pierwszy mecz w Chojnicach wygrała 3:1 oraz zespół czekają jeszcze w grudniu cztery trudne ligowe starcia, szkoleniowiec wystawił najsilniejszy skład.

To było też starcie dwóch liderów, ekstraklasy i zaplecza. Zespół z Chojnic to jednak drużyna, która leży Ślązakom. W poprzednim sezonie w maju na Roosevelta w meczu Nice 1 Ligi było 6:1. To po tym efektownym triumfie zabrzanie wygrali pięć kolejnych spotkań i uzyskali awans do elity. O pierwszym meczu PP w Chojnicach już wspominaliśmy.

Dwoił się i troił
We wtorek Górnik dokładnie sprawdził, w jakiej formie jest Radosław Janukiewicz. W 4 min Szymon Żurkowski uderzył z dystansu, bramkarz wybił futbolówkę. Dziesięć minut później golkiper Chojniczanki wybronił jeszcze trudniejszą piłkę. Mateusz Wieteska, który świetnie potrafi grać w powietrzu, uderzył głową. Były golkiper Górnika (w sezonie 2015/16 rozegrał 12 spotkań) w efektowny sposób obronił ten strzał.
Na początku II połowy Janukiewicz zastopował strzelającego głową Michała Koja. Pierwszoligowiec nie ograniczył się do defensywy. W pierwszych minutach po wrzutce Jacka Podgórskiego, Emil Drozdowicz stojąc blisko bramki zabrzan, nie sięgnął piłki. W II połowie ładnym technicznym strzałem popisał się Jacek Podgórski. Piłka trafiła w słupek.

Pierwszy raz Kurzawy
Janukiewicz wyczyniał cuda, ale później musiał aż trzy razy wyciągać piłkę z siatki. W 63 min Bartosz Skowron źle wybił piłkę, dopadł do niej Rafał Kurzawa, który uderzeniem lewą nogą z woleja otworzył wynik. To był pierwszy gol reprezentanta Polski w tym sezonie. W 71 minucie Adam Wolniewicz wrzucił piłkę, a Łukasz Wolsztyński z bliska skierował ją do siatki. Rywali dobił Szymon Żurkowski. Zabrzanie wyszli z szybką kontrą, Kurzawa podał do dwudziestolatka, który pokonał Janukiewicza. „Puchar będzie nasz” - skandowali fani Górnika.
Z kim zabrzanie będą grali w półfinale, dowiemy się dzisiaj wieczorem.
Losowanie par odbędzie się na stadionie miejskim w Kielcach po meczu Korony z Zagłębiem Lubin po godzinie 23. Mecze 1/2 PP zaplanowane są na 28 marca i 18 kwietnia.

Górnik Zabrze - Chojniczanka Chojnice 3:0 (0:0)
1:0 – Kurzawa, 62 min, 2:0 – Ł. Wolsztyński, 71 min, 3:0 – Żurkowski, 84 min
W pierwszym meczu: 3:1. Awans Górnika.

GÓRNIK: Loska – Wolniewicz, Wieteska, Suarez, Koj – Kądzior (63. Ambrosiewicz), Matuszek, Żurkowski (87. Urynowicz), Kurzawa – Ł. Wolsztyński, Angulo (90. Ledecky). Trener Marcin BROSZ.
CHOJNICZANKA: Janukiewicz – Skowron, Markowski, Kieruzel, Pietruszka – Podgórski (68. Bąk), Wołąkiewicz, Grzelak (74. Rybski), Danielewicz, Ryczkowski (81. Dampe) – Drozdowicz. Trener Krzysztof BREDE.
Sędziował Marek Opaliński (Legnica). Widzów:10087. Żółte kartki: Ł. Wolsztyński.
Piłkarz meczu Rafał Kurzawa

LICZBY
17
Tyle lat minęło od ostatniego awansu Górnika Zabrze do półfinału Pucharu Polski.
"Trójkolorowi" w sezonie 2000/01 spotkali się w 1/2 PP z Odrą Opole. W Opolu było 1:1, a u siebie zabrzanie wygrali 2:0. W finale lepsza okazała się Polonia Warszawa. W Zabrzu padł wynik 1:2, a w stolicy był remis 2:2.

13
Tyle bramek zdobyli zabrzanie w czterech ostatnich spotkaniach z Chojniczanką. Siedem goli strzelili w poprzednim sezonie w rywalizacji na zapleczu ekstraklasy. Sześć dołożyli w obecnej edycji Pucharu Polski.