Śląsk i Zagłebie są prawdziwą potęgą w kobiecym futbolu

Najwięcej klubów piłkarstwa kobiecego jest w Małopolsce, nad Mazowszu i Śląsku. Tak to było w sezonie 2016/2017. Dwa kluby z woj. śląskiego grają w ekstralidze.

GKS Katowice - KKS Zabrze
 fot. Rafal Rusek  /  źródło: Pressfocus

W sezonie 2016/2017 udział w ligowych rozgrywkach piłki nożnej kobiet prowadzonych przez Komisję ds. Piłkarstwa Kobiecego (Ekstraliga, I liga, II liga) oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej (III i IV liga) brało udział łącznie ponad 231 klubów. Najwięcej klubów było w województwie małopolskim gdzie dziewczyny mogły grać w ligową piłkę nożną aż w 32 klubach. Kluby z Małopolski na wszystkich pięciu szczeblach rozgrywkowych wystawiły łącznie 39 zespołów.

To bardzo dobry wynik. Nie tylko ze względu na największą ilość klubów ale także z uwagi na fakt, iż Małopolska jest dopiero dwunastym województwem pod względem wielkości i czwartym pod względem liczby ludności. Większą populacje ludności mają województwa wielkopolskie, śląskie i najliczniejsze – mazowieckie, które zostały sklasyfikowane niżej.

Małopolska jest liderem wojewódzkiego rankingu pod względem ilości klubów piłkarstwa kobiecego biorących udział w regularnych rozgrywkach seniorek na "dużym boisku". Drugie miejsce w rankingu zajmuje woj. mazowieckie z ilością 26 klubów, które w porównaniu do ubiegłego roku zamieniło się miejscami z trzecim obecnie województwem śląskim - 24 kluby.

Zdecydowanie najmniej klubów piłkarstwa kobiecego funkcjonuje natomiast w województwach podlaskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. W każdym z tych województw jest jedynie po 6 klubów grających w seniorskiej lidze. Przed wystawieniem żółtej bądź nawet czerwonej kartki tym trzem regionom należy wziąć pod uwagę że są to jedne z czterech najbiedniejszych regionów oraz są w gronie pięciu najmniej zaludnionych regionów w Polsce.

Jedynymi z 16-województw które w tym sezonie nie miały swojego klubu na szczeblu centralnym czyli w Ekstralidze bądź I lidze kobiet są województwa podlaskie i świętokrzyskie. Najwięcej klubów na szczeblu centralnym miało zaś woj. śląskie i mazowieckie (po 4). Pod względem lig najwięcej przedstawicieli na poszczególnych szczeblach mają: Ekstraliga - 2 zespoły śląskie i dolnośląskie; I liga - 3 zespoły mazowieckie; II liga - 6 zespołów małopolskich, wielkopolskich, mazowieckich i śląskich, III liga - 20 zespołów śląskich. IV liga od tego sezonu działa tylko w Małopolsce i na Mazowszu.

Przez ostatni rok liczba grających zespołów wzrosła o 9% natomiast przez ostatnie dziesięć lat blisko o trzysta procent.

 

Nasz region w rozgrywkach powyżej III ligi w sezonie 2017/2018 reprezentują:

Ekstraliga

Czarni Sosnowiec

Mitech Żywiec

I liga - grupa południowa

LKS Goczałkowice Zdrój
GKS Katowice (mistrzostwo II ligi)
ULKS Bogdańczowice (woj. opolskie)

II liga - grupa śląska

Rekord Bielsko-Biała
Mitech II Żywiec
KKS Zabrze
SWD Wodzisław Śląski
MKS Prószków (woj. opolskie)
KKS Bytom
TS ROW Rybnik (mistrzostwo III ligi i wygrana w barażach)

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~obserwatorUżytkownik anonimowy
~obserwator :
No photo~obserwatorUżytkownik anonimowy
Tak, tak, rozumiem. Póki trzeba byłoby pisać, że Zagłębie "matecznikiem polskiej piłki nożnej kobiet", czy przynajmnie ważnym ośrodkiem, to takich przeglądowych regionalnych rewelacji nie pisaliście (a przecież były i inne zagłębiowskie drużyny, które wtedy do czołówki się "łapały", przynajmniej porównywalnej z tą tu przedstawianą). No, ale teraz gdy można pisać Śląsk i Zagłębie, a to już co innego... Tylko, tylko... Zaznaczcie, że jeszcze i teraz, jak na razie, to Śląsk jedynie drugoligowy (po staremu mówiąc) poziom osiąga. Nie myślicie się chyba Żywcem podpierać, jako Śląskiem. Też zresztą dziwne, czemu nie dołączacie jeszcze innej drużyny z Małopolski Zachodniej, bo faktycznie nie z Zagłębia ściśle biorąc, jaką jest Gol Częstochowa?
22 cze 17 10:57 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii