Bartosz Woźniak: Życie napisało swój scenariusz

Przejąłem zespół z marszu i to w dodatku w okresie, w którym trudno jest ściągnąć nowych piłkarzy. Mój dorobek strzelecki świadczy o tym, że jeszcze mogę być tej drużynie potrzebny - twierdzi grający trener IV-ligowej Spójni Landek.

Bartosz Woźniak
 fot. Dorota Dusik  /  źródło: własne

W poniedziałkowym sparingu pańska drużyna wygrała z liderem bielskiej okręgówki 5:2. Czy mecz z MRKS-em Czechowice-Dziedzice można określić jako pański trenerski chrzest?

BARTOSZ WOŹNIAK: - Oficjalnie tak, bo nominację otrzymałem w piątek. Tak naprawdę jednak była to już moja trzecia sparingowa przymiarka w roli szkoleniowca Spójni. Zacząłem gdy Andrzej Myśliwiec ogłosił, że odchodzi, gdyż przejmuje funkcję koordynatora akademii piłkarskiej GKS-u Jastrzębie. Pierwszy raz według mojej koncepcji zagraliśmy przeciwko BKS-owi Stali Bielsko-Biała, kiedy wygraliśmy 2:1. W drugiej potyczce natomiast zremisowaliśmy Góralem Żywiec 2:2. Wyniki sparingów są jednak sprawą drugorzędną. Po meczu z czechowiczanami zadowolony byłem najbardziej z tego, że elementy nad którymi pracujemy na treningach, czyli motoryka oraz taktyka gry obronnej i ataku, dały dobry efekt. Bramki były wypracowane. Wyszły też co prawda mankamenty, ale po to są właśnie sparingi, żeby wyłapywać błędy. Będziemy pracować nad ich wyeliminowaniem.

 

Czym dla pana jest nominacja na trenera Spójni Landek?

BARTOSZ WOŹNIAK: - Traktuję ją jako swoją szansę i dziękuję prezesowi Wojciechowi Koźlikowi za zaufanie. Widział co prawda mój warsztat, bo obserwował prowadzone przeze mnie zajęcia, gdy zastępowałem Andrzeja Myśliwca. Znał także moje CV, ale podjął decyzję i postawił na człowieka, który na razie ma „czystą kartę”.

 

Który z trenerów był dla pana najważniejszą postacią?

BARTOSZ WOŹNIAK: - Z Wojciechem Boreckim spotykałem się jako 19-latek w III-ligowym wówczas Pasjonacie Dankowice, a później nasze drogi krzyżowały się w Podbeskidziu Bielsko-Biała, GKS-ie Jastrzębie i Rekordzie Bielsko-Biała. Imponowała mi jego osobowość. To człowiek charyzmatyczny, który potrafił zbudować atmosferę w szatni i drużyna wychodziła z niej po to, by w meczu dać z siebie wszystko. To u trenera bardzo cenny dar.

 

Który występ z ponad 20-letniej kariery wspomina pan najchętniej?

BARTOSZ WOŹNIAK: - W 23 sierpnia 2008 roku, będąc zawodnikiem GKS-u Jastrzębie, rozegrałem swój najlepszy mecz. Pamiętam dokładnie, bo 11 sierpnia urodził się mój pierwszy syn Kornel, więc jechałem do Kielc „uskrzydlony”. W Koronie występowali wtedy znani zawodnicy, ale to my wygraliśmy 3:2, a ja strzeliłem gola na 2:1. Niesamowite były też mecze w Jastrzębiu, bo graliśmy na zapleczu ekstraklasy i dopingowało nas 8000 kibiców. W pamięci mam też spotkania Pucharu Polski, w którym - grając w IV-ligowej Koszarawie Żywiec - miałem okazję zmierzyć się z najlepszą w tamtych czasach w kraju Wisłą Kraków z Majdanem, Baszczyńskim, Frankowskim, Żurawskim, Kuźbą...

 

Jesienią wystąpił pan w 13 meczach i zdobył 11 bramek. Będzie pan nadal grał w Spójni?

BARTOSZ WOŹNIAK: - Powiedziałem kiedyś, że miejsce trenera jest na ławce, ale życie napisało swój scenariusz. Przejąłem zespół z marszu i to w dodatku w okresie, w którym trudno jest ściągnąć nowych piłkarzy. Miałem wprawdzie kilku kandydatów, ale czas uciekał i ostatecznie zostali w swoich klubach. Pracujemy jednak, by dokonać dwóch-trzech uzupełnień i wtedy - razem ze mną w składzie - kadra będzie zamknięta. A wracając do mnie... Mój dorobek strzelecki świadczy o tym, że jeszcze mogę być tej drużynie potrzebny. Mogłem mieć więcej trafień, ale w meczu z Drzewiarzem Jasienica, w którym strzeliłem gola na 1:0, nie wykorzystałem karnego. Damian Urbaczewski, mój uczeń ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Rekord, obronił mój strzał przed przerwą, zaś w drugiej połowie straciliśmy gola i przegraliśmy 1:2. W sparingach wychodzę na pierwszą połowę, a drugą oglądam z ławki i muszę powiedzieć, że jest to zupełnie inne punkty widzenia. Dlatego docelowo myślę o zajęciu miejsca na ławce na stałe.

 

Jakie ma pan uprawnienia szkoleniowe i doświadczenie trenerskie?

BARTOSZ WOŹNIAK: - Gdy w wieku 31 lat przychodziłem z Jastrzębia do IV-ligowego wówczas Rekordu, prezes Janusz Szymura namówił mnie na... studiowanie i przekonałem się, że na naukę nigdy nie jest za późno. Mając 37 lat zdobyłem tytuł magistra. Po drodze uzyskałem licencję trenera UEFA B, a rok temu UEFA A. Pracuję w SMS Rekord i prowadzę rocznik 2001 od „szkółki niedzielnej”, czyli od momentu, w którym ci chłopcy mieli 7-8 lat. Dzisiaj Piotrek Wyroba i Daniel Iwanek są reprezentantami Polski do lat 16. Po drodze zdobyliśmy tytuł mistrza Śląska trampkarzy starszych, a w futsalu, który jest dla nas zimową formą kontaktu z piłką, rok temu sięgnęliśmy po brąz, zaś w tym roku po złoto młodzieżowych mistrzostw Polski. W tym czasie byłem grającym asystentem. W Rekordzie - z Ireneuszem Kościelniakiem - wywalczyliśmy awans do III ligi, w której pomagałem Wojciechowi Gumoli. A w LKS-ie Czaniec współpracowałem z Maćkiem Żakiem, grającym na stoperze. Znakomicie się dogadywaliśmy i uzupełnialiśmy.

 

Jaka jest pańska filozofia piłki nożnej?

BARTOSZ WOŹNIAK: - Poprawiać motorykę, egzekwować dyscyplinę taktyczną i zbudować odpowiedni profil mentalny. Wierzę, że dzięki temu wiosną poprowadzę Spójnię Landek do utrzymania w IV lidze.

 

Z tej samej kategorii