Nie wszystko stracone - gra o Bytomski Sport trwa

Końcówka ubiegłego roku w Bytomiu upłynęła pod znakiem „dorzynania watah” związanych z byłą Polonią i polonijnym futbolem.

20.05.2012 1 LIGA POLONIA BYTOM - ARKA GDYNIA
 /  fot. Rafal Rusek  /  źródło: Pressfocus

Radni na grudniowej sesji podjęli uchwałę zobowiązującą prezydenta miasta do wdrożenia w życie procedury likwidacji spółki Bytomski Sport (na jej rozpoczęcie dając mu czas do końca czerwca). Jednocześnie z planu budżetowego na przyszły rok wykreślono wszelkie środki, jakie miałyby trafić na konto spółki. O ile ów „gest” zrozumiały jest w kontekście wcześniejszych decyzji miejskich rajców, dotyczącej odstąpienia od planu budowy kompleksu sportowego przy Olimpijskiej (a to był de facto cel powołania przed laty BS), o tyle - odmawiając dotacji dla miejskiej bądź co bądź spółki - zanegowano możliwość prowadzenia przez nią jakiejkolwiek działalności, również tej związanej z animowaniem życia sportowego w mieście. Konkretnie - piłkarskiego, bo przecież właśnie Bytomski Sport przejął od Polonii Bytom SA nie tylko zespół seniorów (i doprowadził do jego startu w IV lidze śląskiej), ale także wiele grup młodzieżowych. „Ich prowadzenie przejmie OSiR, a pierwszy zespół może wrócić pod skrzydła poprzednio zarządzającej nim spółki” - takie głosy na sali sesyjnej były powszechne.

 

Koszty, koszty
Rzecz w tym, że - po pierwsze, co zresztą na naszych łamach zaraz po decyzji radnych artykułował prezes Bytomskiego Sportu, Krzysztof Bochnia - nawet sam proces likwidacji spółki jest kosztowny i długotrwały. Po drugie - spółka ma zobowiązania m.in. wobec tych podmiotów, którym wcześniej zleciła już czynności związane z przygotowaniem do realizacji projektu budowy stadionu i lodowiska (wstrzymanego - jak się rzekło - uchwałą radnych). Po trzecie wreszcie - kontrakty zawodników grających obecnie w niebiesko-czerwonych barwach nie wygasły z końcem roku; realizować je trzeba do końca ich trwania, w niektórych przypadkach - wraz ugodami z tymi zawodnikami obecnego zespołu, którzy przeszli do niego z dawnej Polonii (choć zdecydowana większość tamtych zaległości pozostała w poprzedniej spółce).

 

Emocje kibiców
Bez wątpienia swą wagę mają także emocje i... historia. „Polonia Bytom to dorobek wielu pokoleń piłkarzy, działaczy i nas kibiców wspierających swoją drużynę w zwycięstwach, jak i najtrudniejszych chwilach” - napisali po grudniowej decyzji radnych fani niebiesko-czerwonych w liście otwartym do nich skierowanym, nazywając dzień podjęcia uchwały „jedną z najczarniejszych chwil w historii klubu”. Również działacze BS Polonia - często w prywatnych rozmowach - starali się uświadamiać swych adwersarzy o wadze podjętej w grudniu decyzji. Bez wsparcia z miejskiego budżetu - które przecież nie jest niczym niezwykłym w wielu okolicznych (choć fakt, że dużo bogatszych) gminach - spadkobiercy chlubnej tradycji polonijnej mają niewielkie szanse na powodzenie swej misji.

 

Zwrot na komisji
Być może pod wpływem tych wszystkich argumentów, w miniony poniedziałek dokonał się pewien zwrot w postawie - przynajmniej niektórych - członków rady. Tego dnia obradowała Komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Bytomiu, która - na wniosek radnych z prezydenckiego ugrupowania BiS - zdecydowała się poprzeć wniosek o przeznaczenie środków finansowych z budżetu miasta w roku 2018 na działalność Bytomskiego Sportu. - Za tym wnioskiem głosowało również kilka osób, wcześniej popierających likwidację spółki - mówi radny BiS i członek tejże komisji, Robert Rabus. - Jest to dla nas pierwsza jaskółka, która może jeszcze nie czyni wiosny, ale przynajmniej daje w tunelu światełko nadziei dla Polonii.
Wniosek - nie wskazano w nim jednak wysokości ewentualnej dotacji - powinien teraz trafić pod obrady całej rady. Jest pomysł, by tej sprawie poświęcić nadzwyczajną sesję (20 stycznia). Jeśli takowa się nie odbędzie, radni ustosunkują się do wniosku komisji 30 stycznia, na „zwykłej” sesji.

 

Pieniądze to nie wszystko
Warto jednak pamiętać, że nawet przyznanie Bytomskiemu Sportowi pieniędzy na bieżącą działalność (czyli np. dokończenie rozgrywek) nie odpowiada na pytanie o dalsze losy piłki w tym klubie. Po wejściu w życie procesu likwidacji spółki zarządzającej drużyną, ewentualny powrót piłkarzy do Polonii SA (jej udziałowcy już stanowczo odrzucili taką możliwość) czy też przekazanie ich do jakiegokolwiek innego (nowego) podmiotu oznaczałby konieczność zaczynania przezeń gry od najniższej ligi, czyli klasy B. Śląski ZPN z pewnością już nie wyraziłby zgody na „wskoczenie” tejże spółki w miejsce Bytomskiego Sportu na obecnym szczebel, czyli do IV ligi. - Będziemy robić wszystko, by Polonia Bytom przetrwała. Nie odpuścimy - zapewnia radny Rabus.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~radzionkowianin Użytkownik anonimowy
~radzionkowianin
No photo~radzionkowianin Użytkownik anonimowy
do ~bytomianin:
No photo~bytomianinUżytkownik anonimowy
11 sty 15:51 użytkownik ~bytomianin napisał
w Radzionkowie też dno trzeba było zrezygnować z piłkarzy bo kasa prawie pusta
Nie zrozum mnie źle ,przez wiele lat byliśmy jednym miastem i naprawdę źle się z tym czuję jak patrzę na to co pozostało w Bytomiu. A najgorsze jest to ,że na lepsze dni nie ma widoku.
11 sty 17:35 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~radzionkowianinUżytkownik anonimowy
~radzionkowianin :
No photo~radzionkowianinUżytkownik anonimowy
W Bytomiu bieda jak ta lala i nie dziwi fakt ,że sport tam upadł ,bez realnych szans na powstanie.
11 sty 13:47 | ocena:60%
Liczba głosów:5
60%
40%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~bytomianinUżytkownik anonimowy
~bytomianin
No photo~bytomianinUżytkownik anonimowy
do ~radzionkowianin:
No photo~radzionkowianinUżytkownik anonimowy
11 sty 13:47 użytkownik ~radzionkowianin napisał
W Bytomiu bieda jak ta lala i nie dziwi fakt ,że sport tam upadł ,bez realnych szans na powstanie.
w Radzionkowie też dno trzeba było zrezygnować z piłkarzy bo kasa prawie pusta
11 sty 15:51 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii