W oparach absurdu. Czy to koniec Polonii?

Stosunkiem głosów 13:11 radni w Bytomiu zdecydowali o odesłaniu projektu zmiany uchwały dotyczącej rozwiązania spółki Bytomski Sport do projektodawcy. Czy to koniec Polonii?

Wczorajsza, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bytomiu rozpoczęła się o 10.00. Radni obradowali m.in. nad zmianą uchwały z dnia 27 grudnia 2017 roku, dotyczącą rozwiązania spółki Bytomski Sport. W sali widowiskowej Bytomskiego Centrum Kultury pojawili się nie tylko trenerzy, zawodnicy, działacze piłkarscy, ale także - w bardzo licznej grupie - kibice kibice Polonii.

 

Jak w sejmiku szlacheckim
Wszyscy liczyli na dobre wieści dla niebiesko-czerwonych, jednak atmosfera obrad była niesłychanie gorąca, a emocje nieprawdopodobnie napięte.

Fot. Michał Chwieduk / źródło: 400mm

 

Radni przegadywali się z widownią, wzajemnie obrażali, prowokowali. Hulała arogancja i buta, nawiązująca sejmików szlacheckich sprzed wieków. Stwierdzono, że zwołanie sesji o tej porze i w tym miejscu jest zwykłą farsą, a prezydent Damian Bartyla stwierdził z żalem, że poziom obłudy oraz fałszu w tym gronie sięgnął zenitu. Ostatecznie radni - stosunkiem głosów 13:11 - zdecydowali o odesłaniu projektu uchwały do projektodawcy. Ba, jak stwierdził po głosowaniu sekretarz sesji - nastąpiła pomyłka! Głosowania - przed wysłuchaniem zapisanych do dyskusji - w ogóle nie powinno być. Mimo to werdykt radnych jest... wiążący.

 

Wszystko w zawieszeniu
Co to oznacza dla spółki? - Ja się nie poddam - zapewnił prezydent Bartyla. - W poniedziałek składam wniosek o kolejną sesję Rady Miejskiej w tej kwestii. Rozwiązanie bądź likwidacja spółki jest bezzasadna i będzie miała określone skutki formalno-prawne. W lutym wygasa termin realizacji umowy inwestycji, na które została przygotowana kompletna dokumentacja projektowa. Konkurs już został rozstrzygnięty. Trzeba by więc było na nowo rozpisywać oferty przetargowe. Stracimy kolejne miesiące, może nawet rok, nie wspominając o dodatkowych kosztach - irytował się prezydent Bytomia, a prezes Polonii tłumaczył, co się stanie z klubem, jeśli nic się nie zmieni. - Nie dostaliśmy pieniędzy, wszystko jest w zawieszeniu. Na razie trenujemy normalnie, przygotowujemy się do drugiej części sezonu, w którym chcieliśmy powalczyć o awans do III ligi. Nie ukrywam jednak, że stanęliśmy na krawędzi, bo może dojść do rozwiązania klubu - mówił Krzysztof Bochnia.

 

Wiara prezydenta
To hiobowe wieści... A zaczęło się całkiem niewinnie, bo od propozycji zawieszenia wojny. Minutą ciszy uczczono zmarłych niedawno znakomitych piłkarzy Szombierek Bytom, Stanisława Bykowskiego i Bogusława Cygana, a także wybitnego dżudoki, Mariana Donata. Kibice odśpiewali hymn państwowy, zaś prezydent Damian Bartyla wyraził wiarę w pozytywne efekty sesji.

 

Fot. Michał Chwieduk / źródło: 400mm

 

- Sport to bardzo ważna dziedzina życia. Od dziecka byłem z nim związany. W Bytomiu królował i króluje do dziś. Od dwóch lat walczyliśmy, by powołana do życia spółka Bytomski Sport realizowała inwestycję pod nazwą „kompleks sportowo-rekreacyjny”, bo nie mamy bazy, a właściwie jest ona w fatalnym stanie. Niestety, radni wycofali się z tego pomysłu, podejmując uchwałę o likwidacji spółki. Miała ona realizować inwestycję, która miała się rozpocząć najpóźniej do 30 czerwca 2018 roku. To była bardzo zła decyzja, ale została podjęta w okresie referendalnym, w emocjach, kiedy do wszystkiego włączyła się polityka. Niepotrzebnie, ale wierzę, że sport, czyli dziedzina życia o wymiarze społecznym, odciągająca młodzież od narkotyków i innych złych pokus, zwycięży - mówił prezydent Bartyla, ale się przeliczył, bo - jak stwierdził radny z jego obozu - radni głosujący przeciwko, czyli za odesłaniem projektu do projektodawcy, stali się grabarzami sportu w Bytomiu. To był czarny dzień dla bytomskiego magistratu. Powstaje pytanie, czy uda się uratować nie tyle Polonię i sport w mieście, co twarz przed wyborcami...

 

 

Czy wiesz, że...
* W 2016 roku spółka Bytomski Sport stała się właścicielem terenu przy ul. Olimpijskiej i Piłkarskiej. Inwestycję pod nazwą „kompleks sportowo-rekreacyjny” podzielono na trzy zadania:
a) budowa czterech boisk treningowych - dwóch z naturalną murawą i dwóch ze sztuczną nawierzchnią
b) budowa wielofunkcyjnej hali z dwoma lodowymi taflami i basenem do piłki wodnej spełniającym wymogi europejskiej federacji waterpoolo (lodowiska i basen miały służyć także mieszkańcom miasta)
c) modernizacja stadionu Edwarda Szymkowiaka
Inwestycja miała zostać sfinansowana nie tylko z budżetu miasta, ale także z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki

Liczby inwestycji
15 - tyle milionów złotych mają kosztować cztery boiska treningowe
35 - to koszt w milionach złotych nowego stadionu Polonii
70 - w tylu milionach zamknie się koszt powstania wielofunkcyjnej hali

 

Komentarze (14)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Adam Perg:
No photo~Adam PergUżytkownik anonimowy
21 sty 04:00 użytkownik ~Adam Perg napisał
Polonia Bytom to sport !!!! Bytom powinien odlaczyc sie od slomy !!!!!
Bytom jest śląski i górniczy a wy jesteście lwowskie przybłędy zza Buga. Pomocy szukajcie u swoich i ręce precz od bytomskiej kasy miejskiej. Całe dobra Bytomia latami wypracowali rodowici Ślązacy głównie ciężką pracą na dole w kopalniach i w hutach. Wy to sobie chcecie teraz wszystko sobie przywłaszczyć tylko dla siebie. Jesteście tacy sami oszuści i złodzieje jak chorzowskie smRody i dlatego przez wasze nieuczciwe zamiary i poczynania nie życzę wam śmierci tylko długiej powolnej i bolesnej agonii w wiecznych mękach.
23 sty 23:08 | ocena:100%
Liczba głosów:3
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~lagiewnikiUżytkownik anonimowy
~lagiewniki :
No photo~lagiewnikiUżytkownik anonimowy
Trzeba miec tupet przyjsc na sesje Rady Miejskiej by walczyc o zycie Poloni Bytom i Spiewac w Bytomiu tylko Polonia oby wam nie spiewali w Bytomiu nie ma Poloni!
20 sty 20:13 | ocena:75%
Liczba głosów:8
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Rozliczyć przekrętyUżytkownik anonimowy
~Rozliczyć przekręty :
No photo~Rozliczyć przekrętyUżytkownik anonimowy
Niech najpierw Bytomski Sport rozliczy się z faktur, przejedli kasę i chcą kolejną. Ludzie maja płacić ze swoich podatków na ciepłe posady Panów z Bytomskiego Sportu. Sprawa powinna być w prokuraturze i paru działaczy już w areszcie.
20 sty 14:25 | ocena:59%
Liczba głosów:17
59%
41%
| odpowiedzi: 7
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii