Śląski ZPN wyciągnął pomocną dłoń: Polonia z popiołów

Radość w Bytomiu - 33 zespoły zagrają w nowym sezonie w czwartej lidze śląskiej.

STADION POLONII BYTOM
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Podczas dzisiejszych obrad Zarządu Śląskiego ZPN spółce Bytomski Sport jednogłośnie przyznane zostało prawo do gry w grupie II czwartej ligi śląskiej - na te słowa prezesa Henryka Kuli czekano w środowisku bytomskich kibiców i działaczy piłkarskich przez kilka ostatnich tygodni: od chwili, w której KS Polonia Bytom SA zrezygnował ze zgłoszenia drużyny najpierw do III, a potem i do IV ligi. A że przy okazji również TS Polonia - prowadzący 16 grup młodzieżowych - nie zgłosił ich do rozgrywek w poszczególnych kategoriach wiekowych, przekazując je do Bytomskiego Sportu, stworzone zostały przesłanki do zajęcia się całą sprawą właśnie przez ścisłe władze śląskiej piłki.

Bez manka w kasie i w tabeli

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska futbolowego w mieście, uwzględniając przy okazji infrastrukturę umożliwiającą rozgrywanie spotkań w IV lidze, wreszcie przyjmując deklarację władz spółki dotyczącą wypełnienia zobowiązań finansowych wobec innych klubów na tym szczeblu, zdecydowaliśmy się - korzystając z zapisów uchwały Zarządu PZPN - wyrazić zgodę na grę drużyny seniorów Bytomskiego Sportu właśnie w czwartej lidze - Krzysztof Seweryn, wiceprezes związku, wyliczał argumenty przemawiające za ową decyzją. Oznacza to, że „nowa Polonia” - bo przecież o takie następstwo chodzi - przystąpi do nowego sezonu bez zadłużenia ciążącego na KS Polonii SA, i bez obciążenia 12 ujemnymi punktami (wynik kary FIFA za nierealizowanie jej werdyktu nakazującego spłatę zaległych należności Vladimirom: Milenkoviciowi i Karaliciowi).

Zapłacą za podróż i za arbitrów

Owe zobowiązania, o których mówił Krzysztof Seweryn, to deklaracja pokrycia przez nowy podmiot kosztów przyjazdu 16 drużyn na mecze do Bytomia, a także uiszczenia przez bytomian opłat sędziów i delegatów w ich wyjazdowych spotkaniach. - Wstępnie wyliczyliśmy, że będzie nam na ten cel potrzebne ok. 25 tys. złotych - zdradzał obecny na konferencji prasowej w siedzibie Śląskiego ZPN prezes Bytomskiego Sportu, Krzysztof Bochnia. I precyzował cele na najbliższy sezon. - Jest jeden: awans do III ligi - mówił krótko.

Skład w powijakach, ale budżet spory

Każda ze stron - z przyzwyczajenia - używała nazwy Polonia w stosunku do nowego klubu. - Będziemy dążyć do tego, by właśnie pod takim szyldem zespół grał w IV lidze. Formalnie musi jednak zostać dopełniona procedura wykreślenia KS Polonii SA z rejestru związku - podkreślał prezydent Bytomia, Damian Bartyla. To właśnie miasto - jako właściciel spółki Bytomski Sport - będzie głównym „sponsorem” drużyny seniorów (ale także kilkunastu wspomnianych grup młodzieżowych, też zgłoszonych do gry - na co dzień ćwiczy w nich prawie 350 dzieciaków). Już dziś budżet na ekipę seniorską - która wciąż jest jednak w powijakach - to (jak deklarują działacze) ok. 60-70 tys. miesięcznie. W realiach czwartoligowych „nowa Polonia” będzie więc jednym z niewielu „krezusów” (UPDATE: PREZES SIĘ POPRAWIŁ).

Dodajmy jeszcze, że przydział bytomian - wbrew obowiązującemu w IV lidze podziałowi „geograficznemu” - do grupy II, czyli południowej, powodowany jest względami bezpieczeństwa. Rozgrywki na tym szczeblu zaczną się 12 sierpnia.

Z tej samej kategorii