Śląski ZPN wyciągnął pomocną dłoń: Polonia z popiołów

STADION POLONII BYTOM
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Radość w Bytomiu - 33 zespoły zagrają w nowym sezonie w czwartej lidze śląskiej.

Podczas dzisiejszych obrad Zarządu Śląskiego ZPN spółce Bytomski Sport jednogłośnie przyznane zostało prawo do gry w grupie II czwartej ligi śląskiej - na te słowa prezesa Henryka Kuli czekano w środowisku bytomskich kibiców i działaczy piłkarskich przez kilka ostatnich tygodni: od chwili, w której KS Polonia Bytom SA zrezygnował ze zgłoszenia drużyny najpierw do III, a potem i do IV ligi. A że przy okazji również TS Polonia - prowadzący 16 grup młodzieżowych - nie zgłosił ich do rozgrywek w poszczególnych kategoriach wiekowych, przekazując je do Bytomskiego Sportu, stworzone zostały przesłanki do zajęcia się całą sprawą właśnie przez ścisłe władze śląskiej piłki.

Bez manka w kasie i w tabeli

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska futbolowego w mieście, uwzględniając przy okazji infrastrukturę umożliwiającą rozgrywanie spotkań w IV lidze, wreszcie przyjmując deklarację władz spółki dotyczącą wypełnienia zobowiązań finansowych wobec innych klubów na tym szczeblu, zdecydowaliśmy się - korzystając z zapisów uchwały Zarządu PZPN - wyrazić zgodę na grę drużyny seniorów Bytomskiego Sportu właśnie w czwartej lidze - Krzysztof Seweryn, wiceprezes związku, wyliczał argumenty przemawiające za ową decyzją. Oznacza to, że „nowa Polonia” - bo przecież o takie następstwo chodzi - przystąpi do nowego sezonu bez zadłużenia ciążącego na KS Polonii SA, i bez obciążenia 12 ujemnymi punktami (wynik kary FIFA za nierealizowanie jej werdyktu nakazującego spłatę zaległych należności Vladimirom: Milenkoviciowi i Karaliciowi).

Zapłacą za podróż i za arbitrów

Owe zobowiązania, o których mówił Krzysztof Seweryn, to deklaracja pokrycia przez nowy podmiot kosztów przyjazdu 16 drużyn na mecze do Bytomia, a także uiszczenia przez bytomian opłat sędziów i delegatów w ich wyjazdowych spotkaniach. - Wstępnie wyliczyliśmy, że będzie nam na ten cel potrzebne ok. 25 tys. złotych - zdradzał obecny na konferencji prasowej w siedzibie Śląskiego ZPN prezes Bytomskiego Sportu, Krzysztof Bochnia. I precyzował cele na najbliższy sezon. - Jest jeden: awans do III ligi - mówił krótko.

Skład w powijakach, ale budżet spory

Każda ze stron - z przyzwyczajenia - używała nazwy Polonia w stosunku do nowego klubu. - Będziemy dążyć do tego, by właśnie pod takim szyldem zespół grał w IV lidze. Formalnie musi jednak zostać dopełniona procedura wykreślenia KS Polonii SA z rejestru związku - podkreślał prezydent Bytomia, Damian Bartyla. To właśnie miasto - jako właściciel spółki Bytomski Sport - będzie głównym „sponsorem” drużyny seniorów (ale także kilkunastu wspomnianych grup młodzieżowych, też zgłoszonych do gry - na co dzień ćwiczy w nich prawie 350 dzieciaków). Już dziś budżet na ekipę seniorską - która wciąż jest jednak w powijakach - to (jak deklarują działacze) ok. 60-70 tys. miesięcznie. W realiach czwartoligowych „nowa Polonia” będzie więc jednym z niewielu „krezusów” (UPDATE: PREZES SIĘ POPRAWIŁ).

Dodajmy jeszcze, że przydział bytomian - wbrew obowiązującemu w IV lidze podziałowi „geograficznemu” - do grupy II, czyli południowej, powodowany jest względami bezpieczeństwa. Rozgrywki na tym szczeblu zaczną się 12 sierpnia.

Komentarze (10)

Napisz komentarz
No photo
No photo~obiektywnyUżytkownik anonimowy
~obiektywny :
No photo~obiektywnyUżytkownik anonimowy
To już brak słów!!! Czy Wy naprawdę myślicie - czy Śląski ZPN myśli, że ma coś wspólnego z przedowjemnych Związkiem??? Przecież to hańba! Członkowie Przedwojennego Związku w grobach się przerwracają. Wszyscy! Nawet ci złapani na próbie korupcji w Śląsku Świętochłowice, którzy karnie zostali wykluczeni ze struktur!!! Rozumiem więc dobrze, co napisane: ŚZPN staje się wspólnikiem tych co nakradli, skoro ich popiera? Ot - długi wobec innych klubów, kolesiów, to mają spłacić: reszta się idzie bujać? Na tych zasadach przed wojną, to nie dopuściliby nawet do F-klasy, czy jakakolwiek by była najniższa.
No ijeszcze jedno. Czy ŚZPN czuje jakikolwiek dyskomfort moralny tam, gdzie kac moralny powinien im nie pozwolić spać nawet godziny??? Dlaczego są równi i równiejsi, dlaczego jednych ścigali do ostatniej złotówki i musieli od najniższej klasy zaczynać, gdy wyprowadzili należności, także wobec ŚZPN, ani grosza im związek ten nie darował - a tu sobie "ot, taka dobrotliwa akcja ratunkowa, nieważne że kosztem wierzycieli"??? Hańba!
13 lip 22:13 | ocena:67%
Liczba głosów:3
67%
33%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Polonia może sobie rękę podać z Ruchem-kaRaluchem.
Złodzieje i oszuści traktowani lepiej jak ci biedni ale uczciwi. Wstyd dla całego śląskego ZPN !!!
14 lip 12:06 | ocena:83%
Liczba głosów:6
83%
17%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~znawcaUżytkownik anonimowy
~znawca :
No photo~znawcaUżytkownik anonimowy
Powiedzmy prawdę. 13.07.2017r. Śl.ZPN ustalił dla sezonu 2017/18 awans do 3 ligi Polonii Bytom legalizując fakt uniknięcia odpowiedzialności tego klubu za narobione długi, a to wszystko kosztem Radzionkowa, Szombierek, Bełku czy Łazisk Górnych. Skandal.
14 lip 14:21 | ocena:100%
Liczba głosów:3
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii