Bytomski Sport kontra Odra Centrum: pokora - tak; metryka - nie!

Jeszcze całkiem niedawno - choć pod innymi szyldami - wodzisławianie z bytomianami toczyli boje w ekstraklasie. W sobotę starciem spadkobierców dwóch klubów z tradycjami rozpocznie się sezon w IV lidze śląskiej.

ODRA WODZISLAW - POLONIA BYTOM
 /  fot. OTOPRZYGODA / SPORT-FOTO.PL  /  źródło: newspix.pl

Przy Olimpijskiej w sobotni wieczór będzie gorąco! Po jednej stronie - Krzysztof Markowski, Marek Szyndrowski, między słupkami Marcin Suchański; po drugiej - m.in. Marcin Malinowski; w sumie - ponad 700 meczów w ekstraklasie. No i co z tego, że wszyscy przed lub po czterdziestce? Na trenerskich ławkach zaś - Bartłomiej Socha u gości i Jacek Trzeciak u gospodarzy. - Dawno się już nauczyłem, że w metrykę zaglądać nie warto - mówi bytomianin, który też jest wciąż czynny piłkarsko. W A-klasowej Zgodzie Zawada Książęca bardzo regularnie strzela gole. - Ale w IV lidze skupiam się już tylko na trenerce. Dla 45-latka to jednak za duże wyzwanie - podkreśla.

Jedenastu „do obróbki”

Wyzwaniem jest też powierzenie mu zadanie zbudowania - w ciągu kilku tygodni - zespołu mającego skutecznie walczyć na tym szczeblu, i godnie reprezentować tradycję Polonii Bytom. - Dziś mogę powiedzieć, że do inauguracji jesteśmy gotowi, choć jest ona dla mnie dużą niewiadomą. Obok rutyniarzy, z których część wraca na boisko po bardzo długich przerwach spowodowanych rehabilitacją (Wojciech Mróz, Michał Szal, Arkadiusz Kowalczyk - dop. red.), mam w kadrze 11 piłkarzy z roczników 1999 i 2000. A młodość potrafi zaskoczyć pozytywnie, ale i ma swoje prawa do błędów - przypomina Trzeciak. Jego ekipa w sparingach wygrała np. wysoko z A-klasowym Rozbarkiem, ale traciła sporo goli z Sarmacją Będzin (2:3) i Dramą Zbrosławice (4:3). - Dlatego na tym etapie nikt nie usłyszy ode mnie deklaracji: „Tylko awans”. Będziemy po prostu chcieli wygrać każdy kolejny mecz - dodaje. Ważniejsze dla niego jest „wypuszczenie w piłkarski świat” owej piłkarskiej młodzieży klubowej, która - wzorem zwyczajów sprzed lat - dostaje „szkołę” od starszyzny. - Dobrymi piłkarzami będą wtedy, kiedy nauczą się futbolowej pokory - mówi Jacek Trzeciak. Również tej, która w meczach z potencjalnie słabszymi rywalami nakazuje szacunek do nich. - Żadnych popisów technicznych, piętek itp. Koncentracja i realizacja planu - to najważniejsze.

Profesorowie futbolowi

„Trzeci” - poza niecierpliwym oczekiwaniem na ligowy debiut drużyny - cieszy się też z możliwości przetestowania jego podopiecznych przez wspomnianego już Marcina Malinowskiego. - Widziałem trzy mecze Odry z nim w składzie i jeden bez niego. Niebo a ziemia. Dyryguje całą drużyną, która - pozbawiona tegoż dyrygenta - traci wiele na wartości - analizuje szkoleniowiec bytomian, przed laty „ścierający się” (w barwach Polonii) z „Maliną” (w Odrze i Ruchu Chorzów) na boiskach ekstraklasy. Podobnie zresztą jak Marcin Suchański - grający trener bytomskich bramkarzy. W ubiegłym sezonie grywał jeszcze w „okręgówce” , w Unii Świerklaniec, ale... - Regularne treningi podjął dopiero u nas. I w sparingach pokazał, że wysoka klasa nie musi być związana z metryką - uśmiecha się Jacek Trzeciak. 40-letni golkiper powinien być mocnym punktem jego ekipy.

Kłopoty z terminarzem

Sobotni mecz będzie jednym z niewielu, które Bytomski Sport - w roli gospodarza - rozegra w sobotę. Kilka następnych - decyzją Śląskiego ZPN - wyznaczonych zostało na niedzielę; taka była sugestia „stróżów prawa”. Spadkobiercy Polonii część spotkań w roli gości - w porozumienia ze swymi rywalami i lokalną centralą piłkarską - rozegrają też na stadionie przy Olimpijskiej.

 

Komentarze (8)

Napisz komentarz
No photo
No photo~pająk Użytkownik anonimowy
~pająk :
No photo~pająk Użytkownik anonimowy
Polonia nigdy nie zginie ⚽
11 sie 17 17:16 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
~kibic :
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
Spadkobierca bierze na Siebie ewentualne dlugi! czyżby w zwiazku pomidorowego blondyna bylo inaczej?i czy FIFA jest aż tak slepa i glupia?
12 sie 17 15:08
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~OW1922Użytkownik anonimowy
~OW1922 :
No photo~OW1922Użytkownik anonimowy
MKP Centrum to nie Odra
11 sie 17 22:13 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii