Wyżej cenię holenderskiego trenera - przyznaje Bogusław Kaczmarek

Pozbawiony wsparcia Angela Di Marii Lionel Messi nie przepchnie Argentyny do finału

Louis van Gaal
 źródło: Reuters

 

BOGDAN NATHER: Czy Argentyna w którejkolwiek formacji jest w stanie dotrzymać kroku Holendrom?

BOGUSŁAW KACZMAREK *: Myślę, że na podobnym poziomie bronią obaj bramkarze - Jasper Cillessen i Sergio Romero. Jestem pewien, że między słupkami holenderskiej bramki nie pojawi się Tim Krul, bohater rzutów karnych w meczu z Kostaryką. To był prawdziwy majstersztyk w wykonaniu trenera holenderskich bramkarzy, Fransa Hoeka.


Ale cały splendor spłynął na Louisa van Galla, on również w razie czego zebrałby cięgi

BOGUSŁAW KACZMAREK: Bez żadnych podtekstów, ci dwaj trenerzy są jak mąż i żona, ufają sobie.


Idźmy do przodu. Do której defensywy ma pan większe zaufanie, holenderskiej, czy argentyńskiej?

BOGUSŁAW KACZMAREK: Miedzy tymi formacjami także postawiłbym znak równości, bo trójkę młodych obrońców z Feyenoordu Rotterdam wspiera nieco starszy Ron Vlaar, a także jako piąty defensor, doświadczony Dirk Kuyt.


Kluczem do wygranej będzie dyspozycja drugiej linii obu zespołów?

BOGUSŁAW KACZMAREK: Mam nadzieję, że swój wielki mecz zagra wreszcie Wesley Sneijder, który do tej pory grał poniżej swoich możliwości. Fakt, uratował pomarańczowych w spotkaniu z Meksykiem, ale oczekuję od niego znacznie więcej. Nie sądzę jednak, by o losach spotkania zadecydowała dyspozycja graczy środkowej linii. Ani potencjał, ani układ osobowy na boisku, lecz coaching odegra decydującą rolę.


I w tym względzie znacznie wyżej u pana stoją akcje Louisa Van Gaala

BOGUSŁAW KACZMAREK: Ale nie kieruję się emocjami i sympatiami, lecz obserwacją dotychczasowych meczów. Alejandro Sabella reaguje bardzo wolno na wydarzenia na boisku, znacznie wyżej oceniam w tym względzie możliwości van Gaala.


Obecny selekcjoner pomarańczowych cieszy się bezgranicznym zaufaniem swoich rodaków? Akceptują bezkrytycznie jego decyzje natury personalnej?

BOGUSŁAW KACZMAREK: Tu jest właśnie niespodzianka. Zacznę od tego, że van Gaal zmienił orientację i filozofię gry drużyny narodowej., sposób gry i odbioru piłki. Zrezygnował z długiego utrzymywania się przy piłce, teraz każdym meczu przeciwnik jest w posiadaniu piłki dłużej o 10-15 procent niż Holendrzy. Spotkała go za to krytyka ze strony takich autorytetów jak Ruud Gullit i Johan Cruyff. Gullit nie przyjął entuzjastycznie tego, co proponuje van Gaal. Stwierdził, że nowa filozofia i organizacja gry nie leżą w naturze Holendrów. Ale selekcjonera bronią wyniki, który stosuje zasadę, ze cel uświęca środki.


Absencja Angela Di Marii w zespole Argentyny poważnie redukuje jej szanse na awans do finału?

BOGUSŁAW KACZMAREK: To prawda oczywista. Di Maria był klasycznym supportem, odciążeniem dla Messiego. Piłkarz Barcelony chował się za jego parawanem, przez kwadrans był niewidoczny, by nagle odżyć i nękać przeciwnika. Jestem ciekaw, jak zagra Messi pozbawiony tego parawanu.

* trener ligowy z wieloletnim stażem, w reprezentacji Polski był współpracownikiem holenderskiego selekcjonera, Leo Beenhakkera.

 

 

Z tej samej kategorii